שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  לוחם הושפל כי סירב לתרום לצה"ל 19 יום: "מה תעשה בזמן הזה? תזכה בנובל?"

  דניאל, מצטיין מהנח"ל בצוק איתן, התאמץ לצאת לקורס מ"כים, אבל כשהגיע אליו התברר לו שעליו לחתום קבע - על חשבונו. כשסירב, הדיח אותו המג"ד והשפיל אותו: "מרגיז אותי שיש לי מישהו כמוך בגדוד, נסתדר בלעדיך"

   

  דניאל. נלחם להגע לקורס מ"כים ()
  דניאל. נלחם להגע לקורס מ"כים

  כך ייעשה ללוחם שמסרב לשרת תקופה נוספת על חשבונו: סמל ראשון דניאל (שם בדוי), שמשתחרר בימים אלה מצה"ל, נאלץ לטענתו להיענש בהדחה משפילה מגדוד הנח"ל שבו שירת ובמסגרתו נלחם בהצטיינות בתוך עזה במבצע צוק איתן, רק בגלל שורת תקלות שלישות בתהליך הוצאתו לקורס מפקדי כיתות.

   

  דניאל החל את שירותו הצבאי בקורס טיס, ונשר ממנו כעבור חודשיים. התעקשותו לשרת כלוחם חי"ר הובילה לדחיית שירות של חודשיים ויציאה זמנית שלו מהצבא עד לתחילת מסלול כלוחם בנח"ל. לאורך שירותו הוא ביקש ממפקדיו כמה פעמים לצאת לקורס מ"כים, אך רק לאחר מבצע צוק איתן, שבמהלכו שימש ממלא מקום מפקד על לוחמים בלחימה מול מחבלי חמאס בצפון הרצועה, הוחלט להוציאו לקורס הפיקודי.

   

  אלא שבבית הספר למקצועות החי"ר (ביסל"ח), שבו עוברים הלוחמים קורס מ"כים, נאמר לו שבשל פרק הזמן (פז"ם) הארוך שלו בצבא – יותר משנתיים – יהיה עליו לחתום תקופת שירות נוספת, של 19 יום, על חשבונו, מעבר לשלוש השנים. דניאל סירב וחזר לגדוד שלו, ושם החליט המג"ד שלו להעמידו לדין על "בזבוז הקצאה". כעונש, הוא הודח מהגדוד ומהחטיבה, אבל קבילה שהגיש נגד מפקדיו גילתה שהצדק היה עמו.

   

  נציב קבילות החיילים במשרד הביטחון, אלוף (מיל') יצחק בריק, ענה לדניאל: "מצאתי כי נפלו פגמים בהליך הוצאתך לקורס מ"כים. הגם שיציאתך לקורס הייתה חריגה, הרי שהדבר לא טופל באופן נכון ובהתאם לנהלים. כתוצאה מכשל זה, לא הבינו גורמי השלישות כי לא ניתן להוציא אותך כלל לקורס ולצפות ממך להתחייב לתקופת שירות נוספת".

   

  אלוף בריק הוסיף כי לאחר שמצא כי הלקחים הופקו, החליט לא להמליץ על נקיטת צעדים נגד הגורמים האחראים לתקלות.

  דניאל. "השתלחות המג"ד עוברת גבול" ()
  דניאל. "השתלחות המג"ד עוברת גבול"

  בקבילה הסביר דניאל את סירובו לחתום הארכת השירות על חשבונו בכך ש-19 הימים מצטרפים לדחיית השירות, אך לדבריו המג"ד תקף אותו, לגלג עליו ועלב בו כשאמר: "החלטת שאתה לא מוכן לתת עוד חודש למדינה כי אתה כבר בן 94, כי בחודש הזה תסיים תואר ראשון ותספיק לטייל ולעבוד ולזכות בפרס נובל. אם אתה חושב שבלהתנדב אתה עושה טובה למישהו אתה טועה. אתה לא מתבייש? לא הצלחת למצוא את הכוחות לתת עוד חודש למדינה כאילו אתה בן 100 עם מחלה סופנית שאתה חייב עוד שנייה להספיק לאכול גלידה?

   

  "הייתי מצפה ממך כבחור ערכי לתת את החודש המסריח הזה. מה תעשה כבר ב-20 יום האלה? תגלה תרופה לסרטן? הגדוד לא צריך אותך, אנו נסתדר מצוין גם בלעדיך. יש לי מספיק מ"כים. מרגיז אותי שיש לי מישהו כמוך בגדוד, לכן אתה לא תהיה בגדוד. מרגיז אותי שהשיקול האישי שלך היה כל כך משמעותי שלא הצלחת לתרום מעצמך עוד איזה 2 מ"מ".

   

  בתגובה לקבילה ענו בתחילה המג"ד ומפקד חטיבת הנח"ל הקודם, אל"מ אורי גורדין, כי "ההחלטה לא להתחייב לתקופה הנוספת אינה עולה מהמצופה מלוחם ביחידה ומהווה פגיעה בסולם הערכים הגדודי".

   

  בקבילה כתב דניאל: "אני חייל טוב. אף פעם לא הייתי נפקד או עריק. אין לי בעיות משמעת ואני לוקח חלק בכל הפעילויות. השתתפתי בעשרות מעצרים, הפרות סדר, פעילות מבצעית, סיורים, מבצע שובו אחים, מבצע צוק איתן. השתלחות המג"ד כלפיי בנושא החוסר ערכיות עוברת כל גבול ופוגעת בי באופן אישי,

  קל וחומר לאחר הדחתי מהגדוד. אני מרגיש שמפקד הגדוד בפרט והצבא בכלל תקעו לי סכין בגב, ושכחו את כל מה שעבדתי בשבילו כל כך קשה".

   

  מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "כשהחייל גילה שנדרש להאריך את השירות ב-19 ימים על מנת להשלים את הקורס, הוא בחר לוותר על הזכות להיות מפקד בצה"ל. לאור העובדה כי נעשה מאמץ להוציאו על חשבון חייל אחר, נזף בו המג"ד על התנהגותו".

   

  גורמים צבאיים הוסיפו: "החייל יצא על חשבון הקצאה של הגדוד ובעצם אי מימוש ההקצאה יש לגדוד מפקד אחד פחות. עם זאת, צר לנו כי במקרה המדובר, הנהלים וההשלכות של יציאה לקורס מפקדים בשלב מאוחר בשירות לא הוסברו לחייל טרם יציאתו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים