שתף קטע נבחר

צילומים מספרים: כך נראה העולם בעיני עיוורי צבעים

דמיינו עולם ללא צבעים: אלה חייהם של הסובלים מעיוורון צבעים, שאינם מצליחים לזהות את סוג האוכל שלפניהם, היכן נמצא פריט כלשהו, או האם התלבשו בשילוב לא מגוחך. בסדרת התמונות שלפניכם תוכלו לראות כיצד הם רואים את העולם שנראה בעינינו מלא חיים

העולם שלנו מלא גוונים אבל לא בעיניהם של עיוורי צבעים: הם אינם מצליחים להבחין בפרטים, לזהות מאכל, למצוא חפץ שאבד, או אפילו להתאים בגדים. העולם הצבעוני שלנו, נראה בעיניהם לעתים חד גוני, ולכך השפעות מרחיקות לכת על איכות חייהם.

 

כעת בסדרת תמונות חדשה אותה פרסם פרופ' ג'יי נייץ, מומחה לרפואת עיניים ולעיוורון צבעים מאוניברסיטת וושינגטון בסיאטל, תוכלו לראות כמה דוגמאות כיצד הם רואים את העולם שלנו.

 

 ( )

 

 ( )

 

 ( )

 

 ( )

 

 

 ( )

 

 ( )

 

 

 ( )

 

 ( )

 

 ( )

 

 ( )

 

 ( )

 

 ( )

 

 

מהו עיוורון צבעים?

ראיית האדם מבוססת על תאי עצב רגישים לאור המכונים "מדוכים". בכל עין ישנם כשישה מיליון תאים כאלה, המחולקים לשלושה סוגים. כל סוג מגיב בעיקר לאחד משלושת הצבעים המרכזיים: אדום, ירוק וכחול. תפיסת הצבע מתרחשת באמצעות השוואת גירוי יחסי של כל אחד משלושת סוגי תאי המדוכים.

 

במילים אחרות, כמות כל צבע קובעת את הגוון הנראה. אנשים בעלי ראייה תקינה רואים כמיליון גוונים, אבל אלה הסובלים מעיוורון צבעים נאלצים להסתפק בהרבה פחות.

 

קיימים מספר סוגים של ליקויים בראיית צבע: בעיוורון מסוג אנומלוס טריכרומט, כל סוגי המדוכים קיימים אך הם אינם מתפקדים ביעילות. בעיוורון מסוג די כרומט ישנו חוסר בסוג אחד של פיגמנט, בעוד שבעיוורון מונוכרומט קיים רק פיגמנט מסוג אחד ולכן הסובלים מהתופעה רואים גוני אפור, ללא צבע כלל.

 

ליקוי ראייה מסוג אנומלוס טרי כרומט הוא הנפוץ ביותר, והביטוי העיקרי שלו הוא בקושי בהבחנה בין גוונים של אדום וירוק. ליקוי זה מוכר כ"דלטוניזם". לעומתו, קושי בהבחנה בין כחול לצהוב הוא ליקוי נדיר, ובמקרה כזה הצהוב נראה כאפור בהיר או כסגול.

 

עיוורון מסוג אדום-ירוק נגרם בשל פגם גנטי הנישא על גבי כרומוזום X. המצב פוגע באחד מכל 12 גברים ובאחת מכל 200 נשים. ישנם שני סוגי עיוורון אדום-ירוק: דוטאנס הוא הסוג השכיח ב-75% מהמקרים שבו קיים פגם בתאי המדוכים הירוקים. במקרה כזה, הפגם גורם לתאים לנטות לעבר האדום והירוק נראה בגוון צהוב.

 

הסוג השני, ברוטנס ב-25% מהמקרים, גורם לפגם בתאי המדוכים האדומים. תאים אלו נוטים לעבר הירוק והתוצאה - הגוונים האדומים נראים כתומים וכהים. אנשים בעלי עיוורון צבעים אדום-ירוק יכולים לראות בין 10 אלף ל-100 אלף גווני צבעים בלבד.

 

הפגמים הללו גורמים לפגיעה באיכות הצבע הנשלחת למוח. חלק מהצבעים, כמו כחול וצהוב, אינם מושפעים,, אולם גוונים של ירוק, כתום, חום, אדום, ורוד וסגול נראים משובשים או שכלל אינם נראים. אם עיוורון הצבעים משמעותי, הוא פוגע בחיי היומיום וביכולת לעסוק במשרות רבות.

 

אחד מעיוורי הצבעים המפורסמים בארץ הוא יאיר לפיד שסיפר על הליקוי, כשנשאל מדוע הוא לובש צבע שחור. "זה הצבע שהכי בטוח לי ללבוש, כך אני יודע שלא אתבלבל בצבעים" הוא סיפר.

 

מפורסמים נוספים עיוורי צבעים הם מייסד פייסבוק מרק צוקרברג, נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, הנסיך וויליאם, השחקן פול ניומן, השחקן קיאנו ריבס, הסופר מרק טוויין, והזמר מיט לוף.

 

בחנו את עצמכם - האם אתם עיוורי צבעים?

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
האם אתם רואים את כל הצבעים?
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים