שתף קטע נבחר

תלונה במשטרה נגד ברק: "מסר מידע סודי"

בעקבות סערת ההקלטות של שר הביטחון לשעבר, הגיש איש שב"כ לשעבר תלונה: "עומדים משתאים ונדהמים מהיקף המידע שהועבר שלא בסמכות". ראש אגף החקירות צפוי לפנות ליועמ"ש ולפרקליט המדינה להנחיות

סערת הקלטות ברק: עו"ד איתן פלג מירושלים הגיש אתמול (ב') תלונה למשטרה נגד שר הביטחון לשעבר אהוד ברק, בעקבות ראיונות עמו שהתפרסמו ועוררו סערה ושבהם הוא נשמע מעיד כי הייתה כוונה ישראלית לתקוף כורי גרעין באיראן.  

 

הקלטות ברק - הכתבות האחרונות:

ברק על נתניהו בעסקת שליט: "התמונה הייתה חשובה לו מהמעשה"

ברק: "בדיונים הסודיים בוגי ושטייניץ התנגדו לתקיפה באיראן"

ברק: נתניהו חלש, אפוף פסימיות עמוקה

 

מסר מידע סודי? שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
מסר מידע סודי? שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר(צילום: ג'ורג' גינסברג)

בתלונה נאמר: "אזרחי ישראל - הן אזרחים מן השורה, הן אנשים ממערכת הביטחון, הן משפטנים והן אנשי מדינה ופוליטיקאים - עומדים משתאים ונדהמים מהיקף המידע החסוי שלא לומר הסודי ביותר, שנמסר על ידי מר ברק למחברי הספר".


בהקלטות ברק, שהובאו על-ידי ערוץ 2, מספר שר הביטחון לשעבר על הדיונים בשנת 2010, כשהרמטכ"ל היה גבי אשכנזי, ונתניהו, ברק ושר החוץ דאז ליברמן רצו לבדוק אם אפשר להעביר את האפשרות של תקיפה באיראן מדיון בין שלושתם לדיון בקבינט. "ברגע המכריע בעצם התשובה של צה"ל הייתה שהיכולת שהצטברה לא עוברת את הסף שהרמטכ"ל יכול להגיד 'זה מבצע'... שנה אחר כך זה כבר הרמטכ"ל גנץ, הוא אמר 'יש יכולת, אתם יודעים את כל המגבלות, כל הדברים, כל הסיכונים'. ביבי, אני וליברמן תומכים בפעולה וגם בבשלות, בבשלות ללכת להציג את זה לשמינייה".

פרקליט המדינה ניצן, היועמ"ש וינשטיין וניצב יצחקי (צילום: עידו ארז, נועם מוסקוביץ) (צילום: עידו ארז, נועם מוסקוביץ)
פרקליט המדינה ניצן, היועמ"ש וינשטיין וניצב יצחקי(צילום: עידו ארז, נועם מוסקוביץ)

 

עו"ד פלג, איש שב"כ בעבר הרחוק ולאחר מכן פרקליטו של סוכן השב"כ אבישי רביב במשפט שנערך לו בעבירה של אי-מניעת רצח יצחק רבין, הגיש את התלונה לניצב מני יצחקי, ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה.

 

לדברי עו"ד פלג, שר הביטחון לשעבר עבר לכאורה על שתי עבירות בחוק העונשין, העוסקות בעובד ציבור בהווה או בעבר שמסר ידיעה סודית אף שאינו מוסמך לכך ובעובד ציבור שמסר ללא סמכות ידיעה שהגיעה אליו בתוקף תפקידו לאדם שלא היה מוסמך לקבלה.

 

פלג כותב: "לא יכולה להיות מחלוקת שעל פני הדברים יש במעשיו של ברק כדי לקיים, לכאורה לפחות, את היסוד העובדתי הנדרש בעבירות הללו".

 

ההערכה של גורמים משפטיים היא שבשל רגישות המידע ורום מעמדו של ברק, ניצב יצחקי יפנה ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ולפרקליט המדינה שי ניצן, בבקשה שינחו אותו כיצד לנהוג. הערכה נוספת גורסת כי המשטרה תערוך בדיקה אילו מהדברים שפורסמו בימים האחרונים כבר פורסמו בעבר ואילו סודיים. לדברי הגורמים, קשה לומר שדברי ברק בנוגע לשרים שתמכו בפעולות או התנגדו להן נחשבים סוד מדיני.  

 

בכל מקרה, גורמים משפטיים מסרו כי הבעיה מצויה הרבה יותר במישור הציבורי ופחות בזה הפוליטי, וכי אין ספק שברק הרחיק לכת בכך שהשתמש במידע שנודע לו כדי לקדם את עניינו הפרטי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'ורג' גינסברג
העביר מידע סודי? אהוד ברק
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים