שתף קטע נבחר

בג"ץ הקפיא את האיסור לגדל זקן בצבא

חייל בקבע שמחזיק בהיתר לגידול זקן הגיש עתירה וטען שהפקודה החדשה גורמת לאפליה על רקע דתי ורקע מגדרי. "לחיילת מותר לגדל שיער ראש כחלק מדמותה". דיון נוסף יתקיים בחודש ספטמבר. השרה גמליאל פנתה לשר הביטחון : "מהפכת הזקן מפלה חילונים"

  

 

בג"ץ החליט היום (ה') להוציא צו ארעי שיקפיא את כניסתה לתוקף של הפקודה שאוסרת על גידול זקנים בצה"ל. הצו ניתן על ידי השופט חנן מלצר בעקבות עתירה שהגיש חייל, שטען כי האיסור לגדל זקן בצה"ל הוא אפליה דתית ואפילו מגדרית.

 

מטרת הפקודה החדשה, שנחשפה לראשונה ב-ynet, היא לצמצם משמעותית את האפשרות של החיילים לגדל זקנים ושפמים, כך שגידול זקן יהפוך להיות דבר חריג. בעתירה ביקש החייל - אהרון אצ'ילדייב - לבטל את התיקון מכיוון שלדבריו הוא פוגע בזכותם של חיילי צה"ל ומפלה בין חיילים שמנהלים אורח חיים דתי, ובין כאלה שלא. אצ'ילדייב ביקש מבג"ץ שיחייב את צה"ל להשאיר בתוקף את הנהלים הקיימים, לפיהם כל מפקד בדרגת סגן אלוף יכול לאשר לחייל לגדל זקן או שפם.

 

העותר, חייל בקבע שמחזיק בהיתר לגידול זקן, הגיש לאחרונה בקשה לגדל זקן גם לפי הפקודה החדשה, אולם נענה בשלילה. לכן הוא החליט להגיש עתירה לבג"ץ, באמצעות עורך הדין ליאור שטלצר. "הפקודה החדשה מפלה בין חייל הבוחר לגדל זקן או שפם מטעמים הקשורים באורח חייו הדתי, לבין חברו החילוני הבוחר לעשות כן מטעמים של זהותו וכבוד האדם שלו", נכתב בעתירה. "כל זאת כאשר אין שוני רלוונטי בין שניהם בהיבט העקרוני של הזכות לגדל שפם או זקן, לעומת השוני בסיבות העומדות בבסיס רצונו של כל אחד מהם לגדלו".

העותר ממשיך וטוען כי מאז שסורבה בקשתו לגדל זקן לפי הפקודה החדשה, הוא נאלץ להתגלח למרות שביקש להמתין עד לתוצאות העתירה שהגיש. הוא טען שבשבועות האחרונים פנו אליו חיילים רבים בקבע ובסדיר שטוענים כי הפקודה החדשה לא נותנת להם אפשרות הוגנת לממש את זכותם לגידול זקן.

 

עד חודש יולי האחרון, כאמור, כל חייל יכול היה לגדל זקן בתנאים מסוימים, כל עוד מפקדו בדרגת סגן אלוף מתיר לו. בחודש יולי הוחלט בצה"ל לשנות את הפקודה כך שהאפשרות לגדל זקן תצומצם משמעותית. לטענת העותר, במקרים רבים אולצו חיילים להתגלח למרות שהחזיקו באישורי זקן טרם כניסת הפקודה החדשה לתוקף.

 

עו"ד שטלצר טען בעתירה כי האפשרות לגדל זקן או שפם היא "חלק מחירותו האישית של כל אדם לעצב את חזותו, דרכו לביטוי עצמי וגיבוש זהות, דתית או חילונית, וחלק מאוטונומיית הפרט שלו". עו"ד שטלצר טען כי לא רק שמדובר באפליה על רקע דתי, אלא גם על רקע מגדרי. בעתירה נטען כי לחיילת מותר לגדל שיער ראש "כחלק מדמותה", אולם לחייל אסור לגדל שיער פנים כחלק מדמותו. "כשם ששיער נשי שופע וארוך מבטא נשיות עבור נשים רבות", נטען בעתירה, "כך גם זקנו של אדם מבטא חלקים מדמותו המגדרית".

 

היום קבע השופט חנן מלצר כי העתירה תובא לדיון בהקדם והמדינה תגיש את תגובתה עד 8.9. "חבל שהעתירה הוגשה בעיתוי כה מאוחר יחסית למועד הצפוי לכניסתו לתוקף של תיקון הוראת אגף כוח האדם", קבע השופט מלצר. "יחד עם זאת, בשים לב להשלכות התיקון על החיילים עליהם הוא אמור לחול - התיקון יעוכב באופן ארעי עד למתן החלטה אחרת".

 

השרה גמליאל פנתה לשר הביטחון

בעקבות הפקודה החדשה בצה"ל האוסרת גידול זקן "מרצון חופשי", פנתה היום (ה') השרה לשוויון מגדרי, גילה גמליאל, לשר הביטחון משה יעלון, וטענה ליחס מפלה בין דתיים לחילונים בנושא גידול זקן בצבא, ודרשה את התערבותו בנושא.

 

היא נימקה זאת בין השאר בכך שגברים לא מעטים מגדלים כיום זקן ומטפחים אותו, ודווקא הופעתם של אלה לא רק שאינה מרושלת - אלא מוקפדת ומכובדת.

 

בפנייה לשר הביטחון כתבה גמליאל: "עד יולי האחרון נוהל גידול הזקן בצה"ל הקפיד להיות שוויוני ככל שניתן, ולפיו הורשו שלוש אוכלוסיות לגדל זקן: המגדלים ממניע דתי, המגדלים ממניע רפואי והמגדלים על בסיס 'רצון חופשי'. בהיכנס הפקודה לתקוף נשללת הזכות לגדל זקן מהמבקשים לגדל זקן על בסיס 'רצון חופשי'. הנוהל היה שוויוני ופתוח לכולם, כך שלמעשה בפני כל חייל הועמדה האפשרות לגדל זקן על בסיס רצונו, ובלבד שהגיש את הבקשה בנהלים הנדרשים".

 

השרה גמליאל (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
השרה גמליאל(צילום: ירון ברנר)

 

 

לדברי השרה, משמעות הפקודה החדשה היא "אפלייתו של החייל הלא-דתי ושאינו סובל מבעיות עור,

מה שאומר שממרבית חיילי צה"ל נשללת האפשרות לגדל זקן".

 

גמליאל ציינה בפנייתה כי הצבא מבקש למעשה לאכוף משמעת על חייליו במטרה להבטיח תפקוד ארגוני מיטבי, אולם דומה ש"אופני היישום שהצבא בוחר" מנותקים מהמציאות של המאה ה-21. לדבריה הפקודה אנכרוניסטית ועלולה לפספס את המטרה שלשמה התקבלה.

 

"כשרה האמונה על השוויון החברתי בישראל אני פונה אליך בבקשה להביא לפתרון הולם לסאגה המיותרת של 'מהפכת אישורי הזקן' בצה"ל ולבטל את הפקודה המפלה, המנותקת וכזו שלא רק שלא תשיג את מטרתה באכיפת משמעת צה"לית, אלא שיש בה כדי לעורר מחאה רבתי שרק תפר את המשמעת והסדר בצבא", כתבה ליעלון. "בהקשר זה, די בשיטוט קל ברשתות החברתיות כדי להיווכח בסערה הרועשת שהפקודה החדשה חוללה".


פורסם לראשונה 27/08/2015 15:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים