שתף קטע נבחר

מחאת הזבל בלבנון סחפה שוב אלפים: מאיימים להרחיב את ההפגנות

אלפים יצאו הערב שוב לרחובות ביירות להפגנת מחאה על תפקוד הרשויות הלקוי שבגללו הופסק פינוי האשפה. דובר הקמפיין הזהיר שאם הממשלה לא תיענה לתביעותיהם תוך 72 שעות, המחאה תתפשט אל מחוץ לביירות

הזבל בבירת לבנון ממשיך להיערם, ואלפי אזרחים יצאו הערב (שבת) שוב לרחובות כדי למחות על השירותים הלקויים. כבר יותר מחודש מצטברות ערימות אשפה אדירות ברחובות ביירות, לאחר שמזבלה שאליה נהגו לפנות את הזבל נסגרה בגלל מחאה סביבתית והחוזה בין חברת פינוי הזבל "סוקלין" לבין השלטונות הסתיים.

 

מחאה בחלוקי רחצה  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מחאה בחלוקי רחצה (צילום: AFP)

אלפים ברחובות ביירות (צילום: AP) (צילום: AP)
אלפים ברחובות ביירות(צילום: AP)

ביירות טובעת באשפה  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ביירות טובעת באשפה (צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

לא מצא חניה בגלל הזבל ברחובות, וחטף דו"ח ()
לא מצא חניה בגלל הזבל ברחובות, וחטף דו"ח
 

דוברי הקמפיין "אתם מסריחים!" הציבו במהלך ההפגנה בכיכר א-שוהדאא אולטימטום של 72 שעות לממשלת לבנון להיענות לדרישותיהם, ולא - הם יסלימו את מחאתם וירחיבו אותה לאזורים נוספים בלבנון. הם דורשים בין השאר לפטר את השר לאיכות הסביבה, מוחמד אל-משנוק, שלא הצליח לטפל במשבר הזבל, לעצור את כל מי שפתח באש לעבר מפגינים בשבוע שעבר ולהעמיד לדין את שר הפנים, נוהאד אל-משנוק. הם טענו כי המערכה שלהם תימשך עד שהמוסדות של המדינה יחזרו לבעלות האזרחים, עד שייבחר נשיא, עד שייערכו בחירות לפרלמנט ועד שהכספים יוחזרו לעיריות. "אנחנו לא חותרים לאלימות אך לא חוששים מעימות", אמרו בנאומם.

 

במהלך ההפגנה הציתו מפגינים - כנראה רעולי פנים - אש בגדר התיל ועברו את המחסום הראשון שמפריד ביניהם לבין מנגנוני הביטחון. בינתיים נראה שכוחות הביטחון שומרים על איפוק ולפי שעה לא דווח על עימותים או פצועים בביירות. מנגנוני הביטחון טענו כי חלק המפגינים ניסו להוריד את גדר התיל באזור כיכר ריאד א-סולח שנמצאת ליד מוסדות הממשל וכי המפגינים השליכו נפצים. בעקבות המהומות בשבוע שעבר הציבו מנגנוני הביטחון חומת בטון. בעקבות הביקורת הקשה הוסרה חומת ההפרדה ובמקומה הוצבה שוב גדר התיל.

 

בראיון לסוכנות AP הודה שר הפנים ב"טעויות" שהובילו לשימוש מופרז בכוח וציין כי הנושא נחקר. לפני שבוע הפגינו אלפים בעיר נגד השחיתות הממשלתית והתפקוד הלקוי של הרשויות. מנגנוני הביטחון פתחו באש כדי לפזר את המפגינים שהתאספו בכיכר מול בניין הממשלה. כ-60 מפגינים נפצעו, אחד מהם אנוש. ההפגנה הייתה הגדולה מאז שפינוי האשפה הופסק. מארגניה שייכים לקבוצה שקמה ברשת בשם "אתם מסריחים!".

 

כמה מתושבי העיר החלו לשרוף את האשפה, ומשרד הבריאות הזהיר מאסון אחרי שהתושבים החלו להשליך אשפה לנהרות ולים. ארגון אמנסטי קרא לשלטונות לבנון לחקור את ההאשמות לפיהן כוחות הביטחון השתמשו בכוח מופרז לפזר את ההפגנות שבהן השתתפו בסוף השבוע שעבר יותר מ-20 אלף בני אדם. לפי אמנסטי, כוחות הביטחון הלבנוניים השתמשו באש חיה ובכדורי גומי.

 

כאמור, למרות האבטחה ההדוקה, שטפו גם הערב אלפים את רחובות ביירות. אחד המפגינים קרא במגפון: "הכריזו על הפיכה". פארס שופאני, קבלן בן 48, אמר ש"אנחנו תלויים בתנועת המחאה. ככל שהיא תתקדם בעוצמה, יותר אנשים יצטרפו". אלכס פוליקביץ', כוריאוגרף בן 33, אמר שהגיע הזמן למחות נגד האשפה שממלאת את הרחובות: "זה הופך לסוג של התקוממות". הוא העריך שהמחאה הזו לא תוביל להפיכה, "אבל אם נפתור את בעיית הזבל, זה יהיה נהדר".  

 

אסד תביאן, ממארגני המחאה, אמר שהוא מנסה להימנע מפגיעה במחאה ומודאג מניסיונות של פוליטיקאים "לחטוף את המחאה" לצרכיהם. בימים האחרונים היו מי שהאשימו שחיזבאללה ובעלי בריתם מנסים לרכוב על גל המחאה ולנצל אותה לאינטרסים שלהם כדי לשתק עוד יותר את מוסדות המדינה המקרטעים. חיזבאללה הביע השבוע תמיכה במחאה לא אלימה מצד המפגינים.

 

השרים של חיזבאללה ובן בריתם הגנרל הנוצרי מישל עוון נטשו השבוע את ישיבת הממשלה במחאה על כך שחתמו על צווים ושלא שיתפו אותם ובישיבה ביום חמישי לא נכחו כלל. עובדה זו הגבירה את החשד שחיזבאללה מנסה להשתמש בגל המחאה. בשבוע שעבר נטען כי המפגינים שהלהיטו את הרוחות ונקטו אלימות היו פעילים ממפלגת "אל-אמל" השיעית המקורבת לארגון הטרור השיעי. אך במפלגה של הבית ברי הכחישו את הטענות.


פורסם לראשונה 29/08/2015 18:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מוחים עם בקבוקי שמפו
צילום: AFP
צילום: AP
ערמות זבל בביירות
צילום: AP
מומלצים