שתף קטע נבחר

היועמ"ש לצד ראש אגף החקירות: המידע הראשוני על הירש לא הגיע מהמשטרה

המידע הראשוני שחייב את בדיקת היועמ"ש על אודות גל הירש הגיע מהרשות למניעת הלבנת הון. ב-ynet פורסם לראשונה כי הבדיקה עוסקת בחוק איסור הלבנת הון. היועץ פרסם הודעה חריגה ובה השיב להאשמות החמורות שהטיח פרקליטו של הירש בראש אגף החקירות

גל הירש ויהודה וינשטיין (צילום: יריב כץ, אוהד צויגנברג) (צילום: יריב כץ, אוהד צויגנברג)
גל הירש ויהודה וינשטיין(צילום: יריב כץ, אוהד צויגנברג)

 

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין מתייצב הערב (יום א') לצד ראש אגף החקירות במשטרה ניצב מני יצחקי ובהודעה חריגה הבהיר כי המידע הראשוני בנוגע לתת-אלוף במיל' גל הירש הגיע מגורם אכיפה אחר ולא ממשטרת ישראל. בכך הגיב לטענות שהשמיע בא כוחו של הירש, המיועד לתפקיד מפכ"ל המשטרה, שיש "לבדוק האינטרסים של ראש אגף החקירות".

 

המידע שנבדק כעת התקבל מהרשות למניעת הלבנת הון. ב-ynet פורסם לראשונה ביום שישי כי וינשטיין בודק אם הירש עבר על חוק איסור הלבנת הון.

 

בהודעת דובר משרד המשפטים נאמר כי "בעקבות המידע הראשוני, ובעקבות פניית השר לביטחון הפנים שביקש לבדוק את המינוי, ביקש היועץ המשפטי לממשלה מראש אגף החקירות והמודיעין להעביר לעיונו חומרים רלוונטים המצויים ברשות המשטרה, היכולים להיות רלוונטיים למינוי. ראש אח"מ פעל כמתחייב, והעביר חומר כאמור לעיון היועץ המשפטי לממשלה, בהתאם לבקשה.

 

"כפי שמסרנו, הדברים נבדקים כעת בידי צוות בדיקה שמונה על ידי היועץ המשפטי לממשלה, המורכב מאנשי פרקליטות המדינה ומחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים. הצוות בוחן אם יש בדברים כדי להשליך על מועמדותו של הירש. כאמור, הצוות כבר החל בעבודתו והוא יגבש בהקדם את ממצאיו והמלצותיו. מתפקידם של כל גורמי מערכת אכיפת החוק להביא לידיעתו של היועץ המשפטי לממשלה מידע כאמור, בעת שמידע זה דרוש לצורך בדיקה המתבצעת כדין".

  

 

הרשות למניעת הלבנת הון, שהעבירה את המידע שנבדק כעת על ידי היועץ המשפטי לממשלה, משתפת פעולה עם רשויות מקבילות בעולם המערבי. הרשויות הללו בודקות העברות כספים חריגות שבדרך קשורות לסחר בנשק, פעולות טרור, סחר בסמים ועבירות חריגות של מזומנים.

 

ביום שישי פורסם ב-ynet כי וינשטיין בודק מידע שהתקבל מהמשטרה על שתי עסקאות ביטחוניות שבהן הייתה מעורבת החברה בראשות המועמד לתפקיד המפכ"ל עם קזחסטן וגיאורגיה. ייבדק אם בעסקים מול ממשלות וגורמי הביטחון במדינות אלה היו סטיות מן החוק ומה מידתן. כן נבדק מידע לגבי אפשרות כי הירש עבר על החוק למניעת הלבנת הון.

 

הבוקר: עורך דינו של הירש במתקפה חריפה 

עו"ד דרור ברוטפלד, בא כוחו של גל הירש, פנה הבוקר ליועץ המשפטי לממשלה וביקש להקדים ולהעביר את כל המידע והמסמכים הנוגעים לכל עסקיו הביטחוניים של הירש כדי לקדם את סיום הבדיקה על מינויו למפכ"ל המשטרה. ברוטפלד אמר ל-ynet כי מדובר בכ-60 ארגזים המתעדים את כל ההיסטוריה של פעילותו של הירש. ברוטפלד ציין כי הוא ממתין למענה של וינשטיין.

 

הבוקר תקף עורך הדין את ראש אגף החקירות במשטרה, ניצב מני יצחקי, וטען כי צריך לבדוק את האינטרסים שלו. "אם אכן היו דברים אצל יצחקי שהוא לא טיפל בהם, אם הוא לא הוציא את כל אותם מקרים אז והוא הוציא אותם רק עכשיו כשגל הירש אמור לשמש כמפכ"ל המשטרה, אז צריך לבדוק בדיוק מה האינטרסים", אמר עו"ד ברוטפלד.

ניצב מני יצחקי (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
ניצב מני יצחקי(צילום: אבי מועלם)
  

ברוטפלד אמר את הדברים על רקע הפרסומים בגין חיקור דין שביקשה גיאורגיה מישראל לבצע נגד גל הירש. בתוך כך, מתברר כי בית משפט בצרפת דחה לפני יותר משנתיים בקשה של ממשלת גיאורגיה להוציא צו מעצר להסגיר את שר ההגנה הגיאורגי לשעבר דוד קזרשווילי.

  

בית המשפט הצרפתי דחה את הבקשה בטענה כי מדובר ברדיפה פוליטית של קזרשווילי, ישראלי לשעבר, שמואשם בפרשת שחיתות בגיאורגיה.

 

השלטונות הגיאורגיים הגישו את הבקשה לאחר חילופי השלטון במדינה ועלייתו של משטר פרו-רוסי. נגד קזרשווילי ובכירים אחרים הוגשו כתבי אישום לאחר שרובם נמלט מגיאורגיה, ונגד כולם הוגשה לאינטרפול בקשת הסגרה בינלאומית.

  

לאחר הדחייה הצרפתית, גיאורגיה ניסתה בישראל והגישה את בקשתה. בכתב אישום זה מוזכר שמה של החברה בבעלות הירש, "דיפנס שילד", אך שמו לא הוזכר כחשוד. פרקליטו של קזרשווילי היה שר המשפטים לשעבר פרופ' דוד ליבאי, שאף עבד בנושא מול הפרקליטות. יש לציין כי בשנה האחרונה לא הייתה כל פעילות בתיק הזה.

  

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן נפגש הבוקר עם האלוף במיל' דורון אלמוג, אלוף במיל' יורם יאיר, אלוף במיל' אלעזר שטרן ותת אלוף במיל' פנחס בוכריס. הפגישה נמשכה כשעתיים ובמהלכה הציגו הקצינים לשר ארדן את עמדתם בנוגע למועמדותו של הירש לתפקיד המפכ"ל. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ, אוהד צויגנברג
גל הירש ויהודה וינשטיין
צילום: יריב כץ, אוהד צויגנברג
מומלצים