שתף קטע נבחר

מ"זירו" ל-104: סיורים בעקבות אסון התאומים

"גראונד זירו", אתר קריסת מגדלי התאומים הפך למתחם הנצחה אדיר ממדים: מוזיאונים, סיורים מרגשים, מיצגים אמנותיים וגם גורדי שחקים חדשים ותצפית מרהיבה על ניו יורק מחכים לכם במקום. 14 שנה למתקפת הטרור האיומה בהיסטוריה

עד לפני 14 שנים היו מגדלי התאומים אחד מאתרי התיירות הפופולריים ביותר במנהטן. אתר תצפית חובה למבקרים בעיר. המגדלים שהתנשאו כל אחד לגובה 110 קומות היו חלק משבעה בניינים של מרכז הסחר העולמי, World Trade Center. ב-11 בספטמבר קרסו המגדלים הגבוהים ביותר של ניו יורק במתקפת הטרור האיומה בהיסטוריה, אסון שלעולם לא יישכח.

 

שבועות אחדים לאחר האסון, הפך ה"גאונד זירו" לאתר עלייה לרגל לכל מי שהגיע לניו יורק. ההמונים הגיעו להתרשם מהנזקים, מהבור האדיר שנפער וגם להניח נר זיכרון, פרחים ולקרוא את מודעות הנעדרים והמכתבים הנרגשים שכתבו ותלו במקום קרובי הנספים על גבי קירות הזיכרון המאולתרים.

 

מדי שנה השתנה האזור, הוקמו אנדרטאות זיכרון רבות מטעם גופים שונים וחברות שונות, והוקמו מספר מוזיאונים ואתרי הנצחה זמניים. במקביל החלה בניית הקומפלקס החדש וחברות שונות החלו להוציא סיורים מודרכים באזור שסיפרו על הניצולים והנספים, על מעשי הגבורה של הכבאים והמתנדבים הרבים, ועל העתיד להיבנות במקום.

 

סיורי זיכרון בעקבות האסון 

סיור מומלץ ופופולרי הפעיל כבר שנים רבות הוא זה של חברת "טיולי הדוד סם" בניו יורק - "Uncle Sam's New York Tours", המתמחה בסיורים רגליים איכותיים המתמקדים בשכונות מעניינות או באזורים ספציפיים, כגון אזור התאטראות של ברודוויי, הרובע הפיננסי וגריניץ' וילאג'. הסיור המרתק והמרגש ביותר שלהם הוא סיור בעקבות גיבורי מרכז הסחר העולמי.

כנסיית סנט פול (צילום: סיגלית בר) (צילום: סיגלית בר)
כנסיית סנט פול(צילום: סיגלית בר)

מדובר בסיור רגלי באזור ה"גראונד זירו" המספר את סיפורם של חלק מהאנשים שפעלו בגבורה באסון התאומים. הסיור מתנהל תוך כדי הליכה סביב האתר, בין האנדרטאות השונות, התצפיות וכולל גם כניסה למרכז המבקרים הסמוך. הסיור מתחיל בכנסיית סנט פול הסמוכה שהייתה למבנה היחיד באזור שלא נפגע והפכה למקום מקלט לניצולים, מקום מנוחה למצילים ואתר הנצחה לנופלים.

מתחם הזיכרון בכנסיית סנט פול (צילום: סיגלית בר) (צילום: סיגלית בר)
מתחם הזיכרון בכנסיית סנט פול(צילום: סיגלית בר)

הכנסייה ניצלה מהרס הודות לעץ גדול שעמד בחזיתה וספג את רוב השברים. לזכר העץ המגן נבנתה אנדרטה מברונזה בצורת שורשי עץ בשם "שורשי טריניטי" - "Trinity Root", המוצבת כיום בסמוך לכנסיית טריניטי שגם אליה מגיעים במהלך הטיול.

"שורשי טריניטי" (צילום: סיגלית בר) (צילום: סיגלית בר)
"שורשי טריניטי"(צילום: סיגלית בר)

סיור מומלץ נוסף באזור הוא זה של חברת "Wall Street Walks" המשלבת סיור ב"גראונד זירו" ואתרי ההנצחה עם ביקור באזור וול סטריט. מאז אסון ה-11 בספטמבר, בניין הבורסה עצמו אמנם סגור למבקרים, אך תופתעו לגלות עד כמה מרתק האזור. בסיור תגלו כיצד רחוב ששימש כשוק במאה ה-18 הפך למרכז הפיננסים העולמי, תלמדו על הצד האפל של וול סטריט, כולל מפולות, משברים ושערוריות, תטיילו בין בניינים מרשימים ששימשו כמשכן אוצר המדינה, הכתרת הנשיא וושינגטון, ובהם נערכו אירועים היסטוריים.

וול סטריט. על שם איזה קיר? (צילום: סיגלית בר) (צילום: סיגלית בר)
וול סטריט. על שם איזה קיר?(צילום: סיגלית בר)
 

כמו כן תלמדו על שם איזה קיר קרוי הרחוב, תטיילו בין פסלים של מנהיגים מפורסמים, פסל הפר המוזהב שהפך לסמל האזור, תבקרו בכנסיית טריניטי הסמוכה ותראו היכן סועדים עובדי הבורסה.

פסל השור המוזהב. הסמל של וול סטריט (צילום: סיגלית בר) (צילום: סיגלית בר)
פסל השור המוזהב. הסמל של וול סטריט(צילום: סיגלית בר)

השנה נפתחו סוף כל סוף שני אתרי התיירות העיקריים ב"גראונד זירו" במרכז הסחר העולמי החדש, הכולל שישה מגדלים חדשים. הראשון והחשוב מכל הוא אתר ההנצחה 911 Memorial. אתר זה נועד להנציח את 3000 האנשים שנהרגו ב-11 בספטמבר במתקפה של אל קאעידה, הן במרכז הסחר העולמי והן בפנטגון וכולל גם את הנספים במטוס הרביעי שהתרסק בשדה בפנסילבניה וגם את שמות הנרצחים בפיצוץ שהיה במרכז הסחר העולמי בשנת 1993. הנספים היו מ-90 לאומים שונים.

 

בלב האתר ממוקמות שתי בריכות השתקפות גדולות אליהן נשפכים המפלים מעשה ידי אדם הגדולים ביותר בארה"ב. הבריכות ממוקמות למרגלות המקום בו ניצבו מגדלי התאומים. מסביב לדופן הבריכות על לוחות ברונזה נכתבו שמות כל הנספים, כך שדרך האותיות החלולות שנחתכו ניתן לראות את מי הבריכות. באתר ניצב גם "העץ הניצול", "Survivor Tree", עץ אגס אותו מצאו באוקטובר בין הריסות המגדלים, שרוף, עם ענפים ושורשים שבורים. העץ נלקח לשיקום על ידי מחלקת הגנים והנוף של העיר ניו יורק והוחזר לאתר ההנצחה ב-2010. העץ שענפים חדשים צמחו מבין גדמיו המסוקסים, הפך סמל לחוסן, הישרדות ולידה מחדש.

 

את אתר ההנצחה עיצבו הארכיטקטים מיכאל ארד ופיטר וולקר שנבחרו מבין 5,200 מועמדים מ-63 מדינות שהגישו את הצעותיהם. הכניסה לאתר ללא תשלום, אך מומלץ בחום להצטרף, תמורת תשלום צנוע, לסיור מודרך בן 45 דקות המסביר את הסימליות מאחורי עיצוב המקום, את החשיבות ההיסטורית של מרכז הסחר העולמי בעבר וכיום, ומספר על אירועי ה-11 בספטמבר.

 

הנצחה תת קרקעית

מתחת לפני האדמה נבנה מוזיאון בשם "The 911 Museum" (הכניסה אליו בתשלום ועקב הפופולריות שלו מומלץ ביותר להזמין מקומות מראש). שטחו גדול מ-10,000 מטרים רבועים ובו תצוגות מולטימדיה, אוספים, מזכרות וחפצים השייכים לנספים, המספרים את סיפוריהם של כל איש, אישה וילד שנהרגו באסון הנורא. המוזיאון ממוקם מתחת לפני האדמה, במקום בו עדיין קיימים שרידים ממגדלי התאומים שניתן לראותם במהלך הביקור.

תגים של גיבורים וסיפורים אישיים (צילום: סיגלית בר) (צילום: סיגלית בר)
תגים של גיבורים וסיפורים אישיים(צילום: סיגלית בר)

באולם הגדול ביותר במוזיאון ממוקם עמוד מתכת גבוה המכוסה לחלוטין בגרפיטי, פתקאות וכרטיסים. עמוד זה שהיה חלק מהמגדל הדרומי, היה עמוד המתכת האחרון שהוסר מ"גראונד זירו". עובדים במקום וקרובי הנספים כתבו עליו את שמותיהם, את זכרונותיהם ומילות הנצחה ליקיריהם. ניתן לערוך סיור מודרך בן שעה במוזיאון, עם הסברים וסיפורים על המוצגים השונים.

שרידי מגדלי התאומים במוזיאון התת קרקעי (צילום: סיגלית בר) (צילום: סיגלית בר)
שרידי מגדלי התאומים במוזיאון התת קרקעי(צילום: סיגלית בר)

בסוף מאי 2015 נפתחה התצפית החדשה במרכז הסחר העולמי, "One World Observatory", בראש המגדל הגבוה ביותר בקופמלקס - "One World Trade Center", הממוקם בפינה הצפון-מערבית של מרכז הסחר החדש. המגדל בן 104 קומות וגובהו 1776 רגל (541 מטרים), לציון השנה בה הוכרזה עצמאות ארה"ב (ב-4 ביולי 1776), נחשב לבניין הגבוה ביותר בחצי המערבי של כדור הארץ והרביעי בגובהו בעולם.

 

אל התצפית בקומות ה-100, 101 ו-102 של הבניין מגיעים תוך פחות מ-60 שניות במעלית מהירה במיוחד. בנוסף לנוף פנוראמי מדהים של העיר ניו יורק על כל רבעיה והמים המקיפים אותה תזכו בביקור לחוויות מולטימדיה ייחודיות ושלל הפתעות טכנולוגיות. במגדל גם מרכז מבקרים, חנות מזכרות ענקית, בית קפה וכמובן מסעדה יוקרתית. המוטו של המגדל הוא "לראות לנצח" - "See Forever", ותוך חודשים ספורים הוא נבחר על ידי FOX NEWS להיכלל ברשימת 11 אתרי התיירות המובילים בארה"ב. אל תחמיצו ביקור בו, וגם כאן - רצוי ביותר להזמין כרטיסים מראש.

 

סיגלית בר היא מחברת מדריך הטיולים "ארה"ב למשפחות"

ובעלת אתר המדריך למטייל בעולם www.bartravel.com

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סיגלית בר
גראונד זירו. סיורים בעקבות האסון
צילום: סיגלית בר
מומלצים