שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

המשטרה מרחיקה מתפרעים: הרשות הפלסטינית מגנה

בעקבות הרחקת קבוצות המחאה האסלאמיות מהר הבית, הפלסטינים חוששים שישראל תאפשר תפילת יהודים מדי יום. אבו מאזן נפגש עם המלך עבדאללה. משטרת ישראל: אין שינוי בסטטוס קוו

במשרד הדתות של הרשות הפלסטינית טוענים כי ישראל שואפת לאפשר ליהודים להתפלל בהר הבית על בסיס יומי, ומאשימה את ישראל בהטלת מגבלות חמורות על כניסת פלסטינים אל מתחם אל אקצה.זאת בעקבות הרחקת פעילים אסלאמיסטיים מהאתר בשעות ביקור יהודים.

 

מוסלמים שביקרו באתר הביעו חששות מכך שזהו השבוע השני ברציפות בו הם נתקלים במגבלות בכניסה להר. בעקבות התפרעויות חוזרות ונשנות ותקיפות יהודים שביקרו באתר, החליטו במשרד לביטחון פנים להרחיק את קבוצות המוראביטון והמוראביטאת' מההר. מדובר במעגלי גברים ונשים שתוקפים את היהודים העולים להר בצעקות, בקריאות "אללה אכבר" ולפעמים אף באלימות ממש.

 

ארדן בהר הבית. עשה למהומות סוף? (צילום: רועי ינובסקי) (צילום: רועי ינובסקי)
ארדן בהר הבית. עשה למהומות סוף?(צילום: רועי ינובסקי)

>>עוד באתר ערוץ 20>>

 

על פי הפלסטינים, כל גבר מתחת לגיל 40 נבדק ורבים מהם נדרשו להותיר את תעודות הזהות שלהם במחסומים ישראלים מחוץ לשערי הכניסה. זוהי התפתחות משמעותית, שכן עד לאחרונה לא היו מחסומים בשערי הכניסה למוסלמים.

 

הפלסטינים טוענים גם כי שער המוגרבים שמשמש את כניסת הלא-מוסלמים הפך לאתר תפילה של הקבוצות היהודיות שעולות להר.

 

מנהל לשכת משרד הדתות הפלסטיני בירושלים, השייח 'עומר אל-קיסוואני גינה את "מעשה היום-היומי בקודש המסגד אל-אקצא", ואומר שכל הנשים פלסטיניות שנמנעו כנסתם

למתחם לפני השעה 11. הוא קרא למדינות ערביות ואסלאמיות להגיב לשיטות עבודה ישראליות ובסביב מתחם המסגד אל-אקצה.

 

כמו כן, אתמול נפגש יו"ר הרשות מחמוד עבאס ביום ראשון עם מלך ירדן עבדאללה בעמאן כדי לדון מתחים האחרונים בנקודת הרתיחה, כמו גם בנושאים אזוריים.

 

עבאס סקר בפני עבדאללה את פגישותיו האחרונות עם מנהיגים בינלאומיים ואזוריים שלכאורה נועדו להחיות את תהליך השלום.

 

הנשיא הפלסטיני סיפר לעבדאללה על המצב הנוכחי בירושלים, והשניים דנו על תפקידה של ירדן בהגנה על העיר ואתריה הקדושים.במסגרת הסכמי השלום עם ירדן משנת 1994, הממלכה האשמית זכתה לאפוטרופסות על מתחם הר הבית.

 

עמאן נראית גם כשחקן מפתח בשיחות שלום ישראליים-הפלסטיניות, ומלך עבדאללה השני קראה לישראל שוב ושוב לסיום "פעולה חד-צדדית שלה והתקפות חוזרות ונשנות" נגד המקומות הקדושים בירושלים.

 

המלך עבדאללה אמר לעבאס ביום ראשון כי ירדן ימשיך במאמציה ולתאם עם צדדים אזוריים כדי לעזור להתגבר על המכשולים החוסמים את תהליך השלום ברגע זה. כמו כן, הוא גינה את מדיניות ישראל על פעילותה בירושלים והוסיף כי ירדן תמשיך להגן על המקומות הקדושים.

 

ממשטרת ירושלים נמסר כי "אין שינוי בסטאטוס קוו הקיים בהר הבית. המשטרה תמשיך לפעול ולשמור על הסטאטוס קוו הקיים כמו על הסדר והביטחון במקום".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אל-אקצה בסכנה? הפלסטינים בלחץ
צילום: AFP