שתף קטע נבחר

תחילת הסוף: אבו מאזן פורש מהנהגת אש"ף

במהלך כינוס הנהגת פתח אמש ברמאללה הטיל יו"ר הרשות הפלסטינית פצצה: הוא לא יתמודד בבחירות של הוועד הפועל שיתקיימו בעוד שבועיים. כך מסר ל-ynet מקור פלסטיני בכיר. מי שייבחר לתפקיד יקבל מקפצה להנהגת הרשות ביום שאחרי אבו מאזן. גם סאיב עריקאת פורש

פורש מהנהגת אש"ף, אך נשאר יו"ר הרשות: יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לא יכהן עוד כראש הוועד הפועל של אש"ף אחרי עשור בתפקיד. את ההודעה הדרמטית הזו מסר אמש (יום ב') בכינוס הנהגת פתח ברמאללה. מקור פלסטיני בכיר מסר ל-ynet כי אבו מאזן הודיע שלא יתמודד בבחירות על ראשות הוועד הפועל שיתקיימו בעוד שבועיים ברמאללה. הוא ימשיך לכהן כיו"ר/נשיא הרשות.

 

משמעות ההודעה של אבו מאזן היא שמעוד שבועיים הוא לא יעמוד עוד בראש אש"ף - הארגון הרשמי, הלגיטימי והמוכר שמייצג את העם הפלסטיני, וכי המועצה הלאומית הפלסטינית צפויה לבחור באדם אחר במקומו. הרשות הפלסטינית היא גוף נפרד מאש"ף והיא הוקמה בעקבות הסכמי אוסלו כישות זמנית שתמשול עד להקמת המדינה הפלסטינית.

 

 

על פי החוקה הפלסטינית, כדי לבחור נשיא פלסטיני חדש וקבוע כשהנשיא הקודם מת, התפטר או נבצר ממנו למלא את תפקידו לטווח ארוך, יש לקיים בחירות כלליות בגדה המערבית וברצועת עזה, אולם בשל הפיצול בין פתח לחמאס - ייתכן שימונה לאבו מאזן סגן שיהיה גם זה שיחליף אותו בבוא העת, כדי למנוע בחירות.

 

גורמים פלסטיניים בכירים מסרו ל-ynet כי אבו מאזן נואש מתפקוד אש"ף ומתפקודה של תנועת פתח, אבל בעיקר הוא נואש מישראל ומהיעדרו של אופק מדיני אמיתי שיוביל להקמתה של מדינה פלסטינית.

אבו מאזן. הטיל פצצה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אבו מאזן. הטיל פצצה(צילום: EPA)

גורם נוסף שהטיל פצצה במהלך הישיבה הוא מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף סאיב עריקאת, שהודיע לנוכחים כי גם הוא אינו מתכוון להתמודד בעת כינוס המועצה הלאומית הפלסטינית בעוד שבועיים על מקום בוועד הפועל. הוא אף הודיע כי לא יתמודד על מקום בוועד המרכזי של פתח. הוועד המרכזי החדש של פתח, שמהווה את ההנהגה

 הבכירה של התנועה, צפוי להיבחר בחודשים הקרובים בעת כינוס הוועידה השביעית של פתח. עם זאת עריקאת צפוי להמשיך בתפקידו המקצועי כראש צוות המשא ומתן הפלסטיני אך לא בתפקידו הפוליטי.

 

הודעתו של עריקאת עשויה לשנות את כללי המשחק בנוגע לשאלת היורש של אבו מאזן. עד כה היו שסברו כי מינויו של עריקאת לתפקיד יו"ר הוועד הפועל של אש"ף במקום יאסר עבד רבו נועד להעמיד אותו בשורה הראשונה ולקדם אותו כמועמד המועדף על אבו מאזן לתפקיד הנשיא הפלסטיני הבא.

 

מי שייבחר לעמוד בראשות אש"ף בעוד שבועיים יקבל גם מקפצה משמעותית בהתמודדות על תפקיד נשיא הרשות הפלסטינית ביום שאחרי אבו מאזן, ולכן כעת צפוי רחש גדול בזירה הפוליטית הפלסטינית עד להתכנסותה של המועצה הלאומית הפלסטינית ברמאללה ב-14 בספטמבר.

 

יו״ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, אומר כי "אפשר רק לקוות שאיומי הפרישה של אבו מאזן יתממשו משום שאבו מאזן הוא המכשול הגדול ביותר להסדר ולחיים של דו-קיום בין ישראל לפלסטינים. לצערנו, את האיומים של אבו מאזן לפרוש שמענו פעמים רבות - אך הוא עדיין איתנו".

 

בהכנת הכתבה השתתפה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים