שתף קטע נבחר

מצרים: "מצפים לא לייבא גז כבר ב-2020"

בעוד שבמצרים חוגגים בעקבות התגלית החדשה, בישראל מוטרדים מתגלית מאגר הגז בצפון מצרים והחששות דוחפים את מדד הגז והנפט בבורסה בת"א להיסחר בתנודתיות. אנליסטים בכירים ממשיכים להעריך כי האיום על מאגר הגז "לוויתן" הוא גדול כאשר ההסתברות לפיתוח המאגר קטנה

הדיווח על התגלית החדשה של מאגר הגז גדול במים הטריטוריאליים של מצרים, ממשיך להכות גלים ובבורסה המצרית נרשמת חגיגה עם עלייה של כ-3% במדדים המרכזיים. לעומת זאת, בבורסה בת"א מניות הגז והנפט קרסו אתמול וסיכמו את המסחר בירידות חדות. היום (ג') נרשמת התאוששות קלה ומדד הנפט והגז יורד בשיעור של למעלה מ-0.5%.

 

לכתבות נוספות בנושא:

כמניות הגז בצניחה: "דרמה וסיכון ל'לוויתן'"

 

 מצב הרוח המרומם של מצרים נוכח הדיווח השתקף היטב בדבריו של ראש ממשלת מצרים, איברהים מחלב, "הגילוי של מאגר הגז הטבעי במצרים הוא מסר מהאל", עוד הוסיף ראש ממשלת מצרים כי התגלית עשויה לשנות באופן קיצוני את שוק האנרגיה במדינה.

 

התקווה של מצרים

עוד בשורה מעודדתלמצרים נשמעה מצד חמדי עבד אל-עזיז, דובר משרד הנפט המצרי שהודיע היום כי מאגר הנפט החדש שהתגלה ע"י החברה האיטלקית יאפשר למצרים לספק את כל תצרוכת הגז הפנימית שלה לתקופה של למעלה מ-10 שנים, כך מדווח אתר "בלומברג". "כל ההפקה של הגז תופנה לצריכה", הדגיש עזיז והביע תקווה שמצרים תוכל לספק את כל התצרוכת הפנימית לגז טבעי כבר ב-2020.

 

בעוד שבמצרים מרוצים, בישראל מנסים לעכל את המשמעויות של הגילוי החדש. כאמור, אתמול מניות האנרגיה הגיבו בצניחה חדה על רקע החשש מאפקט הבשורה על שדה הגז הגדול בישראל - "לוויתן".

 (צילום: אלבטרוס צילומי אוויר) (צילום: אלבטרוס צילומי אוויר)
(צילום: אלבטרוס צילומי אוויר)

 

'לוויתן' יחליש את השקל?

בבית ההשקעות הראל פיננסים מפרסמים היום תחזית לא מעודדת באשר לעתיד הפיתוח של "לוייתן", "תגלית הגז במצרים יחד עם ההקלות הצפויות בסנקציות על איראן, מקטינות את ההסתברות לפיתוח מאגר הגז ליוויתן", כך מעריך עופר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים.

 

בראייה רחבה, מעריך קליין שהיעדר ייצוא הגז מ"לוויתן" ישפיע גם על הכלכלה הריאלית בישראל, "המשמעות בעתיד היא תקבולי מיסים נמוכים יותר ומכאן תוואי גירעון גבוה יותר, במידה ולא יעשו את הקיצוצים הנדרשים בתקציבים העתידיים. בנוסף, ללא יצוא הגז מ'לוויתן' נראה בשנים הקרובות עודף נמוך יותר בחשבון השוטף של מאזן התשלומים, ומכאן גם שקל חלש יותר בשיווי משקל של הטווח הארוך".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים