שתף קטע נבחר

סקר: הישראלים רוצים חשמל מאנרגיית השמש

בסקר שנערך ביוזמת גרינפיס עולה כי 87% מהישראלים סבורים שממשלת ישראל צריכה לקדם מתווה להרחבת השימוש באנרגיה סולארית וניצול מיטבי שלה בדומה למדינות מערביות אחרות

54% מהישראלים מוכנים להתקין מערכות סולאריות לייצור חשמל על גג ביתם. כך עולה מסקר גרינפיס שנערך על-ידי "מכון שריד" במסגרת קמפיין הארגון לעידוד אנרגיה סולארית בישראל.

 

עוד על אנרגיה סולארית בישראל:

פטור מארנונה ליצרני חשמל מאנרגיה סולארית

אושר מימון תחנת כוח תרמו-סולארית באשלים

חדשנות ישראלית: הפיתוחים שיחסכו אנרגיה

 

אנרגיה סולארית היא אנרגיה המאפשרת להפיק חשמל באמצעות פאנלים סולאריים מאור השמש. מדובר באנרגיה מתחדשת וירוקה, שאינה צורכת דלקים מזהמים בהפקתה כגון פחם וגז, והעלות הכרוכה בהפקת האנרגיה היא של התקנת הלוחות ותחזוקתם. עוד עולה מהסקר כי רוב מוחלט של הישראלים (87%) חושב שממשלת ישראל צריכה לקדם מתווה להרחבת השימוש באנרגיה סולארית וניצול מיטבי שלה בדומה למדינות מערביות אחרות.

 

פנאלים סולארים בכרמיאל (באדיבות חברת ירוק אנרגיה מהטבע) (באדיבות חברת ירוק אנרגיה מהטבע)
פנאלים סולארים בכרמיאל(באדיבות חברת ירוק אנרגיה מהטבע)

 

הסיבות הנפוצות ביותר שצויינו על-ידי משתתפי הסקר הן חיסכון בעלויות האנרגיה ואיכות הסביבה. כשליש מהמשיבים ציינו גם את נושאי העצמאות האנרגטית, גיוון במקורות אנרגיה או ניצול מיטבי של משאבים.

 

ד"ר יונתן אייקנבאום, מנהל קמפיינים בארגון, הסביר כי " יש בסקר משהו שהרגשנו שנמצא באוויר - התמיכה של הציבור באנרגיה הסולארית. אבל התמיכה קיימת שנים. אנשים יודעים שאפשר להשתמש באנרגיית השמש. אנחנו ביקשנו לבדוק שלב נוסף בתודעה - האם יש רצון ללכת לסוג של מתווה שמש. כמו מתווה הגז. יש השקעה רחבה של הממשלה בגז. אך מאגר השמש הוא עצום יותר. רצינו לבדוק האם הציבור תומך במעורבות הממשלה שתאפשר להפיק אנרגיה מהשמש. אפשר להפיק עשרות אחוזים מייצור החשמל בישראל רק מניצול גגות".

 

הוא הוסיף: "רצינו לדעת האם הציבור מסתכל רק על הכיס שלו או החשיבות הסביבתית והחברתית. וזה שניהם. גם להרוויח כסף וגם לעשות את הדבר הטוב לסביבה ולבריאות. כיום יש חסמים שמונעים מהתחום הזה לצמוח. בניגוד לאנרגיה אחרת כמו גז אין בעלי הון שעומדים מאחורי השמש ואומרים יאללה, יש פה הזדמנות להמון כסף. יש המון חברות קטנות. לכן הממשלה מזניחה את זה. היא לא זיהתה בו את הפוטנציאל. אם רק נדע למנף את הנושא הזה, כמו שהפכנו למובילים בתחום התפלת מים ,נוכל להוביל גם בזה".

 

 

 

לדבריו, בגרמניה הצליחו ביוני 2014 להפיק למעלה מ-50 אחוז מהחשמל באנרגיית השמש. "לפני מספר שבועות דנמרק הפיקה 140 אחוז מהחשמל שלה מרוח. אבל במשרד האנרגיה, חברת החשמל מעדיפים ליצור אנרגיה מפחם וגז".

 

בגרינפיס אומרים כי אם יותקנו המערכות הסולאריות בקרב כמחצית ממשקי הבית, יותר מ- 14 אחוזים מהחשמל בישראל ייוצר מאנרגיה סולארית. הרווח הכלכלי הצפוי למשק אם יוסרו החסמים ותתממש המכסה הקיימת להתקנת מערכות סולאריות יגדל משמעותית.

 זאת בהתבסס על דו"ח קנדל לתועלות המשקיות מאנרגיות מתחדשות, כתוצאה מהפחתת זיהום אוויר, חיסכון בדלקים מחצביים ובניית תחנות כוח ותרומה לעצמאות האנרגטית של ישראל.

 

יש לציין כי לאחרונה מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד נפגש עם נציגי גרינפיס. בפגישה הוחלט לבחון את נושא החסמים העומדים בכיום בפני האנרגיה הסולארית.  באב"ד אמר כי "נושא האנרגיה הירוקה חשוב גם ברמת השמירה על איכות הסביבה וגם ברמה הכלכלית של חסכון באנרגיה. בכוונת משרד האוצר להמשיך לפעול להמשך הסרת חסמים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוחמד שינאווי
ארכיון
צילום: מוחמד שינאווי
צילום: גרינפיס
ד"ר יונתן אייקנבאום
צילום: גרינפיס
מומלצים