שתף קטע נבחר

אובמה השיג רוב לאישור הסכם הגרעין

ההסברה הישראלית בראשות רה"מ נתניהו נחלה כישלון מוחלט: ברברה מיקולסקי, הסנאטורית הדמוקרטית ממרילנד, העניקה הערב לנשיא ארה"ב את הקול ה-34 המבטיח שהקונגרס לא יוכל לבלום את ההסכם ההיסטורי עם איראן. גורמים מדיניים בישראל: "רוב מוצק בציבור האמריקני מסכים עם נתניהו"

 

 

הישג גדול לנשיא האמריקני, מכה גדולה לראש הממשלה ומאמצי ההסברה הישראליים: נשיא ארצות הברית ברק אובמה השיג רוב בקונגרס להסכם הגרעין עם איראן. ברברה מיקולסקי, הסנאטורית הבכירה ממרילנד, הודיעה הערב (יום ד') שתתמוך בהסכם הגרעין. מיקולסקי היא הסנאטורית ה-34 שתתמוך בהסכם, מספר המבטיח כי הקונגרס לא יוכל למנוע את ההסכם.

 

עוד סיפורים מרתקים בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

"אף הסכם אינו מושלם, בייחוד לא כזה שבו נושאים ונותנים עם הממשל האיראני", כתבה מיקולסקי בהודעתה, "הגעתי למסקנה שההסכם הוא האפשרות הטובה ביותר לבלום את איראן מלהשיג פצצה גרעינית. משום כך, אצביע בעד ההסכם".

 

הישג לנשיא האמריקני. אובמה באלסקה (צילום: AP) (צילום: AP)
הישג לנשיא האמריקני. אובמה באלסקה(צילום: AP)

עם הודעתה של הסנאטורית ממרילנד תומכים כעת בהסכם, שהושג בווינה ב-14 ביולי, 32 סנאטורים דמוקרטים ושני סנאטורים עצמאיים. על פי הסכם הגרעין, הקהילה הבינלאומית תסיר בהדרגה את הסנקציות הקשות מעל פני איראן בתנאי שזו תפסיק כל צעד בתוכנית הגרעין שלה לעבר ייצור נשק גרעיני.

 

בישראל הגיבו גורמים מדיניים להסכמה המתגבשת, ומסרו כי "ראש הממשלה הבהיר לפני נאומו בקונגרס בחודש מרס שחובתו היא להציג את דאגותיה של ישראל באשר להסכם עם איראן, לעם האמריקני ולנציגיו.

 

"רוב מוצק בציבור האמריקני ובקונגרס מסכים עם עמדה זו. ככל שההתנגדות להסכם עם איראן תהיה גדולה יותר, כך ישתקף הדבר במדיניות האמריקנית כלפי ישראל והאזור בהמשך. הברית בין ארה"ב לישראל איתנה. לראש הממשלה אין ספק ששתי המדינות ימשיכו לעבוד יחד להתמודד עם האתגרים הגדולים מולנו".

 

"לאיראן לא יהיה נשק גרעיני. נקודה"

למפלגה הרפובליקנית יש רוב בשני הבתים בקונגרס - בית הנבחרים והסנאט - כדי להצביע נגד הסכם הגרעין עם הרפובליקה האיסלאמית. אלא שאז יכול אובמה להטיל וטו על ההצבעה, והמחוקקים ייערכו לקראת הצבעה נוספת. הפעם יצטרכו הרפובליקנים להשיג רוב של שני שליש בשני הבתים כדי לסכל את אישור ההסכם בקונגרס, אולם הודעתה היום של הסנאטורית מיקולסקי על תמיכתה בהסכם מונעת מתמטית את האפשרות של הרפובליקנים להביך את הנשיא.

 

"שבוע הבא הקונגרס יתחיל להצביע אם לתמוך בהסכם הגרעין עם איראן, והתוצאה חשובה יותר מכל החלטה שקיבל הקונגרס בהיסטוריה האחרונה. ההסכם יהפוך את ארה"ב, ישראל, מדינות המפרץ והעולם לבטוחים יותר וישמור על כל האופציות אם איראן לא תעמוד בהתחייבויות", אמר הערב מזכיר המדינה ג'ון קרי בנאום שנשא בפילדלפיה שבו התייחס להסכם הגרעין עם איראן. קרי אמר ש"האלמנטים הבסיסיים של ההסכם יימשכו לא רק עשר או 15 שנה או 25 שנה, אלא יימשכו לעולם. אני אזים כאן את המידע הכוזב שמופץ על ההצעה שעליה יצטרך הקונגרס להצביע. לאיראן לא יהיה נשק גרעיני. נקודה".

 

השיגה לאובמה את הרוב. הסנאטורית הדמוקרטית ברברה מיקולסקי (AP) (AP)
השיגה לאובמה את הרוב. הסנאטורית הדמוקרטית ברברה מיקולסקי(AP)
"לפני שנתיים, בספטמבר, איראן היתה כבר מדינת סף גרעינית. ראש הממשלה נתניהו החזיק אז קרטון עם פצצה כדי להראות עד כמה תוכנית הגרעין מסוכנת ועד לאן הגיעה איראן. ב-2013 הוא חזר לבמת האו"ם והצהיר שאיראן רצה לעבר הפצצה לפני שהעולם יוכל לאתר אותה. ראש הממשלה אמר שהפריצה לגרעין היא של חודשיים. המסר של ראש הממשלה היה ברור: איראן הצליחה להיות מדינת סף גרענית. אנחנו היינו מודעים לזה והגבנו לזה. סנקציות לבד לא הצליחו לעצור את המצעד של איראן לפצצה. אז אובמה היה נחוש שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני, והוא הצליח לא רק לעצור אלא להסיג את איראן מהשגת נשק גרעיני".

 

"לא אקבל מאף אחד שיעורים בנוגע לתמיכה בישראל"

"אם איראן תחליט לרמות היא תצטרך לעשות יותר מאשר לקבור מתקן בעומק האדמה. היא תצטרך לבוא עם רשת אספקה מלאה וסודית, מקור סודי של אורניום, מתקן כרייה סודי, מתקן המרת אורניום סודי, מתקן העשרת אורניום סודי. המודיעין ומשרד האנרגיה שלנו מסכימים שאיראן לעולם לא תוכל להצליח במבצע תרמית כזה.

 

מזכיר המדינה האמריקני דחה את הביקורת לפיה הסכם הגרעין משקף נסיגה בתמיכת ארה"ב בישראל. "לא אקבל שיעורים מאף אחד בנוגע לתמיכה בישראל", אמר. "אני מודע לחלוטין לבחירה הקיומית שעומדת בפני ישראל. היא לא יכולה להרשות לעצמה לטעות בנוגע לביטחונה. אני לא מסכים עם נתניהו לגבי יתרונות ההסכם, אך אני משוכנע בכנות חששותיו וחששותיהם של הישראלים". 

 

"ההסכם עם איראן זוכה לתמיכת העולם כולו עם חריגה אחת", הוסיף קרי ברמיזה לישראל והוסיף: "שלום טוב ממלחמה".

 

כישלון להסברה הישראלית. נתניהו עם הסנטאור דמוקרטי רוברט מננד (צילום: EPA) (צילום: EPA)
כישלון להסברה הישראלית. נתניהו עם הסנטאור דמוקרטי רוברט מננד(צילום: EPA)

"חזיתי בפגיעותה של ישראל בכל אחד מהביקורים הרבים שעשיתי במדינה הזאת. למעשה, כמזכיר המדינה נסעתי לישראל יותר מתריסר פעמים, ביליתי שם זמן שווה ערך לחודש שלם, אפילו הוריתי למטוסי לנחות בנמל התעופה בן גוריון בזמן שפעילות המטוסים המסחריים הופסקה בזמן המלחמה האחרונה בעזה, עשיתי זאת במיוחד כאות לתמיכה.

 

"ביקרתי ביד ושם, הייתי במקלט בקריית שמונה"

"במשך השנים ביקרתי ביד ושם, זיכרון לשישה המיליון שאבדו, וחשתי בעצמותיי את האכזריות של השואה ואת התזכורת הנצחית: לא לשכוח לעולם".

 

"נכנסתי לתוך מקלט בקריית שמונה, איפה שילדים נאלצו לעזוב את בתיהם ואת הכיתות כדי לחפש מקלט מטילי קטיושה. ביקרתי בשדרות וחזיתי בשיירים מעוכים של טילים תוצרת בית מעזה, טילים שנורו ללא מטרה אחרת חוץ מהטלת פחד בלבבות המשפחות הישראליות. הטסתי מטוס ישראלי משדה התעופה עובדה, וחזיתי במו עיניי בזעירותו של מרחב האוויר של ישראל ממנו אפשר לראות את כל שכנותיה בו זמנית.

 

הרכנתי את ראשי בכותל המערבי והבעתי את תפילתי לשלום, לישראל, לאזור ולעולם. אף אחד לא מחויב יותר ממני לביטחונה של ישראל, מחויבות שהראיתי ביותר מ-28 שנים בסנאט. וכמזכיר המדינה אני מודע לחלוטין לאופי הקיומי של הבחירות שישראל חייבת לעשות. אני מבין שישראל, יותר מכל מדינה אחרת, לא יכולה להרשות לעצמה לטעות בהגנתה על ביטחונה".

קרי בנאום נרגש על תמיכתו בישראל (צילום: EPA) (צילום: EPA)
קרי בנאום נרגש על תמיכתו בישראל(צילום: EPA)

קרי עם עמיתו האיראני זריף (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קרי עם עמיתו האיראני זריף(צילום: רויטרס)

"אנחנו נחושים לסייע לישראל בעמידה מול איומים חדשים ולהבטיח את היתרון האיכותי הצבאי של ישראל. אנחנו עובדים עם ישראל כל יום לאכוף סנקציות ולמנוע מארגוני טרור כמו חמאס וחיזבאללה להשיג מימון ונשק מאיראן או ממקור אחר. אנו נעמוד לצד ישראל לעצור את היריבים מביצוע התקפות קטלניות על הציבור הישראלי. מאז 2009 הענקנו לישראל חצי מסיוע החוץ העולמי שלנו. מעבר לכך השקענו שלושה מיליארד בייצור "כיפת ברזל" וסוללות אחרות להגנה אווירית. ראינו שבמלחמה האחרונה בעזה חיים ניצלו בשל כך. הנשיא הורה באחרונה חבילת סיוע הכוללת נשק חודר בונקרים וטילי אוויר-אוויר, ואנו מקווים להשלים בקרוב מזכר הבנה לתוכנית סיוע לעשור הבא.

 

בראיון שהעניק לפני יומיים לעיתון יהודי החמיא אובמה לקהילה היהודית ויצא נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו והלובי היהודי: "פעולותיהם בקונגרס מטרידות, הם הופכים את היחסים בין המדינות לנושא פוליטי. צריך להתקדם בשיחות על הסיוע לישראל". הוא הוסיף כי הלובינג של ממשל נתניהו הופך את ישראל לנושא פוליטי שגורם לפילוג בין המפלגה הרפובליקנית לבין הדמוקרטית.

 

"אני מוטרד מכמה מהפעילויות שמבוצעות בקונגרס", אמר בראיון לעיתון היהודי "פורוורד", "אני רוצה שיהיה ברור לקוראים ולכל מי שאכפת לו מיחסי ארה"ב-ישראל - צריך לשמור על העקרונות של היחסים האלה, שזהו (הסכם הגרעין) אינו נושא פוליטי. התמיכה הדו-מפלגתית בישראל היא קריטית ליחסים חזקים בין המדינות".

 

הנשיא האמריקני גם ביקר בחריפות את הופעתו של ראש הממשלה נתניהו בקונגרס לפני הבחירות בישראל, ואמר כי אינו "חושב שזה היה הדבר הכי חכם לעשות. אם אני הייתי הולך לכנסת ומנסה לעשות לובינג בעד עמדה המנוגדת לעמדת ראש הממשלה אני מניח שהיו מורמות כמה גבות בישראל".

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים