שתף קטע נבחר

טראמפ מוביל ומתחייב: לא ארוץ כעצמאי

המיליארדר שמתמודד במפלגה הרפובליקנית ממשיך להוביל בסקרים והסכים להתחייב לתמוך במי שייבחר. במקביל המנתח בן קרסון מתחזק ומסתמן כיחיד שיכול לנצח את טראמפ

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

לפני כחודש, במהלך העימות הטלוויזיוני הראשון של המועמדים הרפובליקנים לנשיאות, התבקשו עשרת המועמדים המובילים להרים את ידם אם הם מתחייבים שלא לרוץ כמועמדים עצמאיים. דונלד טראמפ סרב להרים את ידו. אולם אתמול (יום ה'), לאחר שסקר חדש הראה על צמיחה בתמיכה בו, נעתר טראמפ לחתום על ההצהרה והתחייב לתמוך במועמד הרפובליקני שינצח בפריימריז.

 

אייל הנדל"ן עשה זאת בזמן שבחר, וגם במקום שבחר ומנכ"ל המפלגה הרפובליקנית ריינס פריביוס נאלץ לבוא אל מגדלי טראמפ בשדרה החמישית במנהטן. ההובלה בסקרים של טראמפ, שאינו פוליטיקאי, טרפה את הקלפים והביכה את הממסד הרפובליקני. המיליארדר האמריקני לא יתקשה לממן לעצמו קמפיין כמועמד עצמאי והעלה חשש כי במצב כזה יתפצלו השמרנים בין שני מועמדים ויעניקו את הניצחון למועמד הדמוקרטי, כפי שקרה ב-1992, אז היתה זו מועמדותו של המיליארדר רוס פרו שפגעה בנשיא בוש האב והעניקה את הניצחון לביל קלינטון.


 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

לאחר פגישתו עם מנכ"ל המפלגה כינס טראמפ מסיבת עיתונאים ויצא אל הכתבים כשהוא אוחז במסמך והצהיר: "אני מתחייב לחלוטין להיות נאמן למפלגה הרפובליקנית ולעקרונות השמרנים".

 

מה הוא יודע על ההבדל בין חמאס לחיזבאללה?

דונלד טראמפ לא אהב את מבחן הידע הכללי שערך לו מגיש הרדיו השמרני היו היואיט. "אתה מנסה לתפוס אותי", אמר אמש המיליארדר, המוביל בסקרים במירוץ למועמדות המפלגה הרפובליקנית לנשיאות. היואיט, שגם ינחה את העימות הבא בין המועמדים, ביקש מטראמפ לזהות את מנהיגי דאעש, חיזבאללה, אל קאעידה וג'בהת א-נוסרה. "אתה יכול לזהות את השחקנים בלי להציץ בפתק?" שאל המנחה. טראמפ השיב בשלילה, "לא, אתה יודע, אגיד לך בכנות, עד שאכנס לתפקיד הם כולם יתחלפו. אף אחד כבר לא יהיה שם. סביר להניח שהם לא יהיו שם תוך שישה חודשים או שנה". בהמשך הוסיף "ביחס לשחקנים האינדיווידואלים, כמובן שאני לא מכיר אותם. מעולם לא פגשתי אותם".

 

הראיון התחמם כשהיואיט לחץ את טראמפ להסביר מה השוני בין הארגונים השונים. "אז ההבדל בין חיזבאללה וחמאס לא משנה לך, אבל הוא כן ישנה בעתיד?". המועמד המוביל לפי הסקרים במפלגה הרפובליקנית לא התבלבל וענה "זה ישנה לי כשזה יהיה מתאים", אמר, "אני אדע יותר על זה ממך, תאמין לי, וזה לא יקח לי הרבה זמן". המראיין ניסה להרגיע את העניין, והסביר שכוונתו לא הייתה "לתפוס" את טראמפ שהתעקש "ככה זה נשמע. אתה שואל אותי על שמות ואני חושב שזה מגוחך, אבל זה בסדר, בוא נמשיך".

 

לבסוף הסביר דונלד טראמפ בתשובה לשאלה איך היה נוהג בתקרית צבאית מול סין, מה הופך אותו למועמד הטוב ביותר לתפקיד המנהיג העליון של צבא ארצות הברית. "מישהו כתב עלי לאחרונה ואמר שיש חוסר ניתנות לחיזוי ביחס להתנהגות של טראמפ, וזה יצר לו הרבה כסף והצלחה", הסביר, "אתה לא רוצה לתת לאנשים לדעת מה אתה הולך לעשות ביחס למה שקורה. אתה לא רוצה שהצד השני ידע".

 

פער משמעותי

טראמפ הצליח להגיע לצמרת במירוץ הרפובליקני לאחר שהשמרנים מאסו בפוליטיקאים. על פי סקר ארצי של אוניברסיטת מונמאוס בניו ג'רזי, שפורסם אתמול, הוא זוכה כבר לתמיכתם של 30% מהרפובליקנים, כשאחריו, מצמצם את הפער אך עדיין רחוק, מנתח המוח לשעבר בן קרסון שזוכה ל-18% תמיכה.

 

טראפ רושם מהפך של ממש בסקר הזה. לאחר שבתחילת המירוץ 55% החזיקו בדעה שלילית כלפיו ו-20% בלבד בדעה שלילית, בסקר שפורסם אמש 59% הביעו דעה חיובית כלפיו ו-29% דעה שלילית.

 

עבור יריבו קרסון הסקרים האחרונים מעודדים גם כן, כאשר ממוצע הסקרים הארציים מציב אותו במקום השני במרחק ניכר מהמקום השלישי. בנוסף, הנתונים החדשים מראים כי 67% הביעו דעה חיובית כלפיו ורק שישה אחוזים דעה שלילית. על פי אותו סקר, אם יתמודדו שני המובילים ראש בראש - קרסון ינצח.

 

המועמדים האחרים משתרכים מאחור ובהם ג'ב בוש שנחשב תחילה למועמד המוביל ונדחק למקום השלישי עם 8% אחוזים בלבד, בדומה לסנטור טד קרוז.

 

פרשנים רבים מאמינים שזוהי העונה של טראמפ ובסופו של דבר הוא לא ינצח בפריימריז הרפובליקניים, כפי שקרה למועמדים מובילים אחרים בשני הפריימריז האחרונים. טראמפ עשה את כל הטעויות האפשריות על פי מומחי הבחירות, ובכל זאת הוא ממשיך לדהור, ככל הנראה בזכות יכולתיו בתקשורת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
טראמפ וכתב ההתחייבות
צילום: AFP
מומלצים