שתף קטע נבחר

נפטר הקברניט מהפיגוע במינכן: "הוא היה הגיבור שלנו"

אוריאל כהן, קברניט אל על לשעבר, נאבק במחבלים שתקפו נוסעים ישראלים בשדה התעופה במינכן לפני 45 שנה, שבין נוסעיו היו אסי דיין וחנה מרון. הבוקר הלך כהן לעולמו והוא בן 90

  

כהן ז"ל. "ראיתי את אורי רוכן מעל המחבל, וממשיך להחזיק בידו" ()
כהן ז"ל. "ראיתי את אורי רוכן מעל המחבל, וממשיך להחזיק בידו"

הלך לעולמו קברניט אל על לשעבר, אוריאל כהן, שהדף במו ידיו מחבל שניסה להשליך רימון על נוסעים ישראלים בשדה התעופה במינכן בפיגוע שאירע לפני 45 שנה. בין נוסעי הטיסה היו השחקנים אסי דיין וחנה מרון, שנפצעה באורח קשה. "מבחינתנו הוא היה גיבור שלנו", אמרה כלתו, חגית כהן. כהן היה בן 90 במותו, והלווייתו צפויה להתקיים מחר (א') בבית העלמין בסביון בשעה 18:00. 

 

לפני קום המדינה היה כהן חבר בארגון אצ"ל ובמהלך שירותו בשנת 1948 נפצע בפעילות מבצעית בירושלים. לאחר מכן התגורר בסביון ובשנים האחרונות עבר עם רעייתו להתגורר בגבעתיים. הבוקר נפטר כהן בבית חולים תל השומר כשהוא מותיר אחריו אישה, חמישה ילדים ו-14 נכדים.

הכותרת מידיעות אחרונות על כהן (צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות") (צילום: ארכיון
הכותרת מידיעות אחרונות על כהן(צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")

הפיגוע בגרמניה התרחש לפני 45 שנה, ב-10 בפברואר 1970, בשעה 12:50 בצהריים. מטוס אל על בטיסה 435 שהמריא מישראל נחת זמן קצר לפני כן בשדה התעופה של מינכן. חלק מהנוסעים התכוונו להמשיך ללונדון, בהם השחקנית חנה מרון והבמאי אסי דיין, שהיו בדרכם לאוטובוס שייקח אותם לטיסת המשך לבריטניה. לפתע נשמעה צעקה בשדה התעופה ולאחר מכן הגיעו מכיוון המדרגות של אולם המעבר שלושה צעירים ערבים שרצו לעבר האוטובוס בצעקות. "הרימו ידיים", צעק אחד מהם.

 

הקברניט כהן הדף בידיו את התוקפים, אך הם הצליחו להשליך שני רימוני יד לעבר האוטובוס. אחד המחבלים שלף אקדח ואז נזרק רימון נוסף. אריה קצנשטיין מחיפה, בן 32 בזמן האירוע, היה באוטובוס יחד עם אביו, זינק לעבר אחד הרימונים שהושלכו ומנע בגופו מנוסעים אחרים להיפגע. הוא נהרג במקום ואביו נפצע קשה. גם השחקנית חנה מרון נפצעה קשה מאוד ונשקפה סכנה לחייה.

 

טייס המטוס, אורי בינה, שיחזר לאחר הפיגוע את דקות האימה: "אסי דיין ואני הלכנו מלפנים וחנה מרון והקברניט הלכו מאחור ושוחחו. לפתע דיין אמר לי: 'אורי, מסתובבים כאן שלושה ערבים חשודים'. שאלתי 'איפה?'. אסי הורה לי על הערבים – ואז נדהמתי. כל אחד מהשלושה החזיק בידו רימון יד וצעקו משהו בלתי מובן".

 

בינה סיפר על גבורתו של הקברניט כהן: "אחד

משני המחבלים שלף את נצרת הרימון והתקרב במרוצה אל הקברניט. כהן עשה תנועה כאילו הוא מתכופף ותפס את ידו של המחבל, שהחזיקה ברימון היד. ידעתי שכל שנייה צפויה התפוצצות. צעקתי משהו לאסי ואינסטינקטיבית שנינו התחלנו לרוץ מהמקום, כל אחד לכיוון אחר. תוך כדי ריצה ראיתי את אורי רוכן מעל המחבל וממשיך להחזיק בידו. אז נשמעו בזו אחר זו שתי התפוצצויות. ראיתי את הקברניט שוכב פצוע ולצדו המחבל".

 

זמן קצר לאחר הפיגוע התקשר שר הביטחון משה דיין לבנו אסי, שאמר כי לפי השמועות במינכן המחבלים התכוונו לפגוע בו. דיין היה זה שליווה את מרון באמבולנס לבית החולים. על פי הפרסום ב"ידיעות אחרונות", בעודה מוטלת על הרצפה בשדה התעופה במינכן, כרע לידה דיין ומרון מלמלה: "אסי, אל תעזוב אותי", ולאחר מכן איבדה את הכרתה.

 

מחברת אל על נמסר: "משפחת אל על מרכינה את ראשה עם לכתו של קברניט אוריאל כהן שפעל בנחישות ובאומץ למנוע ממחבלים לפגוע בנוסעי אל על, והשתלט בגבורתו על מחבל בטיסת אל על במינכן בשנת 1970. יהי זכרו ברוך".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים