שתף קטע נבחר

יעלון: יודעים מי הרוצחים בדומא, אבל לא מגלים כדי לא לחשוף מקורות

יותר מחודש לאחר פיגוע ההצתה בכפר שבו נרצחו ריהאם וסעד דוואבשה ובנם הפעוט עלי, שר הביטחון אמר בטקס הרמת כוסית עם צעירי הליכוד: "יש לנו קושי לבסס ראיות וכרגע אנחנו לא מעמידים לדין כדי לא לחשוף מקורות מודיעיניים"

  

 

יש עצורים או אין? שר הביטחון משה (בוגי) יעלון נשאל שלשום (ג') על-ידי צעירי הליכוד אם כוחות הביטחון איתרו את האחראים לביצוע פיגוע ההצתה בכפר דומא, שבו נרצחו שלושה מבני משפחת דוואבשה, והשיב: "אנחנו יודעים מי אחראי, אבל לא חושפים זאת כדי לא לחשוף מקורות מודיעיניים".

 

יעלון הגיע לטקס הרמת כוסית לכבוד ראש השנה עם צעירי הליכוד בתל אביב, והתייחס למקרה שזעזע מדינה שלמה. "יש לנו קושי לבסס ראיות", אמר יעלון לנוכחים. "כרגע אנחנו לא מעמידים אנשים לדין כדי לא לחשוף את המקורות בבית המשפט".

שר הביטחון יעלון. "יודעים מי אחראי" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שר הביטחון יעלון. "יודעים מי אחראי"(צילום: מוטי קמחי)
 

היום חזר יעלון על דבריו והתייחס בתדרוך בקריה למבוי הסתום בחקירת השב"כ והמשטרה. הוא המשיל את המצב שבו נמצאת מערכת הביטחון לנסיונות לפענח שני פיגועים שביצעו לפי החשד מחבלי החזית העממית, עת פיקד על אוגדת איו"ש בתחילת שנות התשעים.

 

"לא היו לנו מספיק ראיות להעמידם אז לדין למרות שידענו שהם ביצעו הפיגועים, אז עצרנו 59 פעילי החזית העממית מאיזור רמאללה למעצרים מינהליים, שהוארכו אחת לחצי שנה, והם שוחררו כעבור שנתיים", הזכיר. "הפיגועים הופסקו מיד אחרי המעצרים, אך הם חזרו לאחר שחרורם. לא נפסיק להשקיע מאמצים להשיג ראיות שיובילו להעמדה לדין של האחראים לפיגוע בדומא".

 

ח"כ עאידה תומא סלימאן מהרשימה המשותפת הגיבה לדבריו של יעלון: "שר הביטחון, שהפקיר את משפחת דוואבשה למותה, ממשיך בזלזול בוטה ומכוער וטוען שלא יעמידו לדין את הרוצחים הנפשעים על מנת שלא לחשוף מקורות. האם מישהו יכול לעלות על דעתו כי ככה הייתה מתנהגת מערכת הביטחון במקרה של רציחת משפחה יהודית? ההתבטאות של יעלון מעידה על היחס הסלחני של המערכת כלפי הטרור שיוצא מההתנחלויות ומכשירה את הרצח הבא. יעלון והמערכת שהוא עומד בראשה נושאים באחריות לרצח הנפשע של משפחת דוואבשה ועל המשך הטרור של מתנחלים נגד הפלסטינים".

 

הבית של משפחת דוואבשה הוצת בסוף חודש יולי. מהחקירה עולה כי רעולי פנים השליכו בקבוקי תבערה לעבר שני בתים בכפר, וריססו על הקירות מחוץ לבתים את הכתובות "יחי המלך המשיח" ו"נקמה". בבית אחד שהתה משפחת דוואבשה, ואילו הבית השני היה ריק מאדם. בני משפחת דוואבשה התעוררו בעקבות השריפה וניסו למלט מהבית את שני ילדיהם, בני שנה וחצי וארבע. לבסוף הם הצליחו לצאת, אך הפעוט עלי נספה.

 

האב סעד מת מפצעיו שבוע לאחר מכן. מצבה של האם ריהאם היה קשה ביותר,

ובתחילת השבוע הוזמנו קרוביה כדי להיפרד ממנה, והיא נפטרה ביום ראשון. במצבו של הבן הנוסף אחמד חל שיפור משמעותי בשבועות האחרונים, אולם הוא עדיין שוהה במחלקה לטיפול נמרץ בבית חולים סורוקה בבאר שבע.

 

בהלוויה של האם ריהאם שנערכה השבוע בכפר דומא השתתפו יותר מ-2,000 בני אדם. המשתתפים צעקו: "הגיבורה של פלסטין מתה", "נקריב את חיינו למען משפחת השהידים", "תעצרו את הפושעים והרוצחים". חוסיין, אביה של ריהאם, הביע זעם על כך שטרם נתפסו האחראים לפיגוע. לדבריו, "אין דבר כזה שלא יכולים למצוא אותם. זה לא המקצוע שלי, אלא של השב"כ. משפחה שלמה הלכה כאן".

 

מנואר דוואבשה, קרוב משפחה אחר של ריהאם, אמר: "היא הייתה אישה מדהימה ואימא מיוחדת. כשפרצה השריפה היא נכנסה לתוך הבית כדי להציל את הילדים שלה. למרות הפציעות הקשות, היא שרדה חמישה שבועות ונאבקה בכוויות".

 

 


פורסם לראשונה 10/09/2015 15:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים