שתף קטע נבחר

קנגורו חדש בשכונה. ר"מ אוסטרליה ה'יהודי'

אחרי 11 שנים בלבד בפוליטיקה, הושבע מלקולם טרנבול לראשות הממשלה לאחר שהדיח את טוני אבוט. משימתו הראשונה של המולטי-מיליונר עם השורשים היהודיים היא להוכיח לציבור שלמרות עושרו הרב אינו מנותק מהעם. לפחות בנושא הישראלי הוא לא צריך להוכיח את אהדתו ל"אומת הסטארט-אפ"

 

 

ראש ממשלת אוסטרליה החדש, מלקולם טרנבול, נלחם תקופה ארוכה בתדמית הציבורית שדבקה לו, לפיה הוא אדם עשיר שמנותק מהאנשים הפשוטים. הכינוי שקיבל טרנבול בציבור, "רב אמצעים", הוא כינוי גנאי באוסטרליה לאנשים מהאליטה המיוחסת, והקריקטוריסטים במדינה נוהגים לאייר את דמותו עם כובע צילינדר לראשו.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

טרנבול בן ה-60, מולטי-מיליונר שעשה את הונו במו ידיו מיזמות טכנולוגית, הושבע היום (יום ג') לתפקיד ראש ממשלת אוסטרליה יממה לאחר שהדיח את ראש הממשלה טוני אבוט בהצבעה של מפלגת השלטון הליברלית השמרנית. כעת עומד בפני טרנבול אתגר גדול בדמות שיקום תדמיתו הציבורית.

 

ראש הממשלה החמישי של אוסטרליה בשמונה השנים האחרונות. טרנבול עם משפחתו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ראש הממשלה החמישי של אוסטרליה בשמונה השנים האחרונות. טרנבול עם משפחתו(צילום: רויטרס)
טרנבול הוא ראש הממשלה החמישי של אוסטרליה בשמונה השנים האחרונות, וקודמו בתפקיד אבוט הוא ראש הממשלה השלישי שמודח במהלך כהונתו בחמש השנים האחרונות. קווין ראד וג'וליה גילארד, שעמדו בראש מפלגת הלייבור, הודחו על ידי מפלגתם ב-2010 וב-2013 בהתאמה.

 

"מלקולם היה מנותק ויהיר - והוא לא השתנה"

כמה מהתגובות למינויו של המיליונר האוסטרלי לראש ממשלה היו די ציניות. "עם מלקולם זה תמיד יהיה על מלקולם", אמר מנהיג האופוזיציה ביל שורטן. "האוסטרלים דחו את מלקולם טרנבול כשהיה מנהיג האופוזיציה משום שהוא היה מנותק ויהיר - והוא לא השתנה".

 

סגנית מנהיג האופוזיציה, טניה פליברסק, האשימה את ראש הממשלה החדש בכך שהוא נוקט ב"גישה בנקאית וחלקלקה כלפי החיים הציבוריים". העיתון Northern Territory News, אולי העיתון הצבעוני ביותר באוסטרליה, היה הבוטה מכולם בתגובתו כשמרח את הכותרת "בחור עשיר הופך לראש ממשלה" בכותרת העמוד הראשי שלו.

 

גדל עם אב חד-הורי לאחר שאמו נטשה אותו כשהיה בן תשע. טרנבול בעת השבעתו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
גדל עם אב חד-הורי לאחר שאמו נטשה אותו כשהיה בן תשע. טרנבול בעת השבעתו(צילום: רויטרס)
למרות הביקורת, סקרי דעת קהל באוסטרליה מראים שטרנבול המתון זוכה לפופולריות רבה יותר מאשר אבוט האולטרה-שמרני שלא פעם הסתבך בפליטות פה מביכות.

 

לא נולד עם כפית של זהב בפה

"לא ציפיתי להשתלשלות כזו של אירועים, אני מוכרח לומר לכם", אמר טרנבול לכתבים. "אבל כבוד הוא לי לקבל עליי את התפקיד הזה ואני מוכן אליו".

 

טרנבול לא נולד עם כפית של כסף בפה. אביו, ברוס טרנבול, היה ברוקר שהפך לאב חד-הורי לאחר שאשתו קוראל לאנסברי - שחקנית ברדיו, אקדמאית ובת דודה של השחקנית הבריטית המפורסמת אנג'לה לאנסברי - נטשה את בית המשפחה כשמלקולם היה בן תשע.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
טרנבול למד בבית ספר לבנים בפרבר של סידני ובאוניברסיטת סידני ולאחר מכן על מלגה במכללת בראסנוז באוקספורד, אנגליה.

 

היה חבר הפרלמנט העשיר ביותר עד 2013

שמו של טרנבול נודע ברחבי אוסטרליה כשהיה עורך דין בשנות השמונים, אז הצליח לחסום את ניסיון הממשלה הבריטית למנוע את פרסום האוטוביוגרפיה Spycatcher שכתב קצין המודיעין הבריטי לשעבר פיטר רייט. טרנבול עבד גם כעיתונאי וכיועץ להשקעות בבנק לפני שנבחר לפרלמנט ב-2004 מטעם מחוז הבחירה וונטוורת' בסידני, המחוז העשיר ביותר באוסטרליה. הוא היה חבר הפרלמנט העשיר ביותר עד שאיל הכרייה קלייב פאלמר נבחר לבית המחוקקים האוסטרלי ב-2013.

 

טרנבול היה מנהיג המפלגה הליברלית במשך שנתיים עד שהודח ממנה ב-2009 על ידי אבוט בהצבעה דומה לזו שבה ניצח אתמול. הוא תמיד פזל לעבר המשרות הפוליטיות הבכירות במדינה, וכעת הוא הגיעה למשרה הבכירה ביותר, ראש הממשלה, לאחר 11 שנים בלבד בפוליטיקה.

 

הסתבך לא פעם בפליטות פה. ראש הממשלה המודח אבוט (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הסתבך לא פעם בפליטות פה. ראש הממשלה המודח אבוט(צילום: EPA)

טרנבול הנהיג את "התנועה הרפובליקנית", ארגון א-מפלגתי שתומך בשינויים חוקתיים שיערערו את הקשרים עם בריטניה ויביאו למינוי אזרח אוסטרלי לנשיא המדינה. הסטטוס קוו הנוכחי לא שונה גם לאחר משאל העם ב-1999 משום שרוב האוסטרלים היו חלוקים בשאלה אם הנשיא צריך להיות ממונה על ידי הממשלה או על ידי הציבור.

 

רעיית רה"מ החרימה בעבר את חנן עשראווי

כמו טוני אבוט, גם ראש הממשלה החדש של אוסטרליה צפוי להיות ידיד ישראל. בזמן מבצע "צוק איתן" השמיע טרנבול דעות פרו-ישראליות ותמך בישראל במהלך המבצע. "ישראל עומדת בפני איום קיומי כל יום. היא בקושי יכולה להרשות לעצמה להפסיד קרב, על אחת כמה וכמה מלחמה", אמר. "הבעיות בין ישראל לבין הפלסטינים עצומות ומורכבות, אבל כרגע הבעיה שישראל ניצבת מולה היא להגן על אזרחיה. כל עוד חמאס יורה רקטות לישראל צה"ל חייב להגן על האוכלוסייה. זה מה שהיינו מצפים מהצבא האוסטרלי לעשות למעננו".

 

רעייתו של ראש הממשלה האוסטרלי החדש, לוסי טרנבול, כיהנה בעבר בתפקיד ראשת העיר סידני. בעבר היא הורתה לעובדיה בעירייה שלא להשתתף בטקס חלוקת "פרס השלום" לחנן עשראווי, חברת המועצה המחוקקת הפלסטינית, "עקב התנגדותה של עשראווי למפת הדרכים ולהסכמי אוסלו".

 

בראיון שהעניק בשנת 2013 חשף טרנבול כי משפחת אמו הייתה יהודייה, אולם הוא אמר כי מעולם לא חקר את הרקע המשפחתי שלו. "אימי תמיד נהג לומר שמשפחת אמהּ הייתה יהודייה. מעולם לא חקרתי את זה. אני בכנות לא יודע איפה ואיך לעשות את זה", הוא אמר לפני שנתיים ל- Australian Jewish News. הוא סיפר בראיון שגדל בשכונה שבה חיה קהילה יהודית גדולה, ושתמיד הרגיש "מאוד בנוח" בקרב יהודים. על פי הדיווחים באוסטרליה, לראש הממשלה החדש יש קשרים חזקים לקהילה היהודית במדינה.

 

טרנבול הביע בעבר הערכה רבה לעובדה שישראל היא אומת סטארט-אפ, וחזר שוב ושוב על עמדתו שלישראל יש זכות להגן על עצמה נגד טרור.

 

בחודש שעבר הביע טרנבול את תמיכתו בהסכם הגרעין בין איראן לבין שש המעצמות, אך הודה בכך שהרפובליקה האיסלאמית מהווה איום גדול על ישראל ומאיימת כל הזמן להשמיד אותה. הוא גם אמר שהתמיכה בישראל באוסטרליה צריכה להישאר דו-מפלגתית ובירך על שיתוף הפעולה ההדוק בין ישראל לבין הממשלה האוסטרלית. "אנו זקוקים לשתף יותר פעולה עם ישראל, בייחוד בענייני מדע וטכנולוגיה. ככל שנעבוד עם ישראל כך יותר טוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
אוהד ישראל. ראש ממשלת אוסטרליה החדש טרנבול
צילום: EPA
מומלצים