שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

ארגונים מוסלמים חוששים: ישראל בדרך לחלוקת הר הבית

האם ההצהרות התקיפות של עמאן מגיעות מליבו של המלך עבדאללה או כתשלום מס שפתיים? ההסלמה בהר הבית גוררת גם את הסכמי השלום של ישראל אל תוך הקלחת. הוואקף, התנועה האסלמית ואפילו הממלכה ממזרח מודאגים

 

 

בעקבות שינוי המדיניות והאכיפה המוגברת נגד קבוצות מוסלמיות שתקפו יהודים שעלו אל ההר, הצהיר עבדאללה מלך ירדן כי "פרובוקציות נוספות בעיר ישפיעו על היחסים בין ישראל וירדן, וניאלץ למרבה הצער, לנקוט פעולות". אמש הגיעו לאולפן "הערב ב-7" יו"ר מיזם הליב"ה(לחופש יהודי בהר הבית), יהודה גליק, ראש מרכז משה דיין ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת תל אביב, ד"ר עוזי רבי והפרשן לענייני ערבים, סלימאן אל-שאעפי על מנת לדון בהתפתחויות.

 

לדברי ד"ר עוזי רבי מדובר במס שפתיים בלבד. "מה שמפחיד את המלך הוא שעשרות אלפים יצאו מהר הבית בהתלהמות שתצא משליטה. בירדן יש מיליון וחצי פליטים, ובתוכם גם גרעינים של אל-קעידה ודאעש. מדובר באיום קיומי על הממלכה הירדנית", הסביר רבי את חששות עבדאללה.

 

>>עוד באתר ערוץ 20>>

 

רבי אף הזכיר את פגישתו של ראש החמאס, חאלד משעל עם נשיא טורקיה, רג'יפ טאיפ ארדואן, ובה דנו בין השאר גם על הר הבית, לדברי רבי "יש גורמים המנסים להפקיע את ההר מירדן לטובת מדינות קיצוניות".

 

סלימאן אל שאעפי צופה כי ההסלמה תימשך בהתאם ללוח השנה העברי עד לתום החגים. בניגוד לרבי, אל-שאעפי מעריך כי דבריו של מלך ירדן כנים. "הממלכה שם בוערת. בשלושת הימים האחרונים היו הפגנות. הייתה דרישה ישירה מהמלך לבטל את הסכם השלום ולהחזיר את השגריר".

 

הפרשן הזכיר כי רק לפני שמונה חודשים שגריר ירדן חזר אל עמאן, לאחר שמשטרת ישראל פרצה אל מתחם אל-אקצה ללא תיאום עם הממלכה ההאשמית.

לדבריו, חל כרסום בסטטוס קוו דווקא מהצד היהודי, ויותר ויותר קבוצות יהודיות עולות אל האתר הקדוש ובאחרונה נמצאים שם יותר שוטרים, הדלתות ננעלות על מוסלמים. החשש בקרב הגורמים המוסלמים המעורבים בנעשה בהר חוששים כי מדובר במדיניות ישראלית, על פיה ההר יחולק. "גם מבחינת מתווה והמקום – בשחרית, בבוקר, ההר יהיה פתוח ליהודים, ובשעות אחר הצהריים למוסלמים."הם משוכנעים שהתכנית החלה", סיפר על הארגונים.

 

גליק אמר כי מתווה דומה קיים במערת המכפלה והוא עובד. החיכוך, לדבריו, בין יהודים ומוסלמים לא ייפחת כיוון שמספר היהודים העולים להר ימשיך לעלות. אל-שאעפי ניצל את ההזדמנות לשאול את המדורג מספר 33 ברשימת הליכוד אם ידוע לו על התפתחות של שינוי בשעות הפתיחה או בחלוקת ההר, אך זה השיב כי הציע אותו בפני ראש הממשלה אך לא נענה בחיוב.

 

רבי הזהיר כי ההסלמה רק תלך ותגבר. "אנחנו בדרך להסלמה שאין ממנה חזור. התנועה האסלמית בישראל, אל אקצה בסכנה. במזרח תיכון מורעל. אל אקצה היא רק חלק מהסיפור. המזרח התיכון עובר רדיקליזציה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד