שתף קטע נבחר

וינשטיין יבהיר לארדן: לא אוכל להגן על מינוי הירש

היועץ המשפטי לממשלה עדכן את השר לביטחון פנים לגבי בדיקת מינויו של גל הירש למפכ"ל המשטרה. אתמול אמר וינשטיין לארדן כי ספק אם תוסר העננה סביב עסקיו הביטחוניים בחודשים הקרובים. בינתיים, המשטרה נותרת עדיין ללא מפכ"ל קבוע

האם השר לביטחון פנים יירד ממינוי גל הירש ? היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין צפוי להודיע לשר גלעד ארדן כי לא יוכל להגן על מינויו של הירש למפכ"ל המשטרה. כך עלה מהדיונים שקיים וינשטיין בימים האחרונים עם בכירי משרדו.

 

וינשטיין עדכן אתמול (ד') את ארדן על המצב והבהיר לו כי העננה סביב עסקיו הביטחוניים של הירש לא הוסרה וספק אם תוסר גם בעקבות בדיקה יסודית של עסקיו שתימשך עוד כמה חודשים. בינתיים, למשטרה אין עדיין מפכ"ל קבוע ומינויו של ניצב בנצי סאו זמני בלבד וכבר הוארך פעם אחת.

 

בוועידת המשפט של לשכת עורכי הדין בשיתוף ynet מתח היועץ וינשטיין ביקורת על החלטת השר ארדן למנות אדם שאינו משורות המשטרה לתפקיד השוטר מספר 1. במהלך החלק המסכם של הכנס אמר וינשטיין כי "לא מתקבל על דעתי שככל שגוברת התשוקה למנות מפכ"ל מחוץ לשורות המשטרה, כך, ובאותה מידה ממש, מתגמדים הישגיה של המשטרה ונעלמים משל חלום היו".

 

מדובר בהמשך הליך המינוי הבעייתי שבוע לאחר שיו"ר הוועדה לאישור מינויי בכירים, יעקב טירקל, שיגר מכתב לארדן והודיע לו כי לא יוכל לקבל בינתיים החלטה בעניין אישור או פסילת מינויו של מועמדתו של הירש.

מינויו ייפסל? גל הירש (צילום: יריב כץ "ידיעות אחרונות") (צילום: יריב כץ
מינויו ייפסל? גל הירש(צילום: יריב כץ "ידיעות אחרונות")

גם השופט טירקל הודיע כי הליך בדיקת המינוי ייקח זמן רב (צילום: מרק ישראל סלם) (צילום: מרק ישראל סלם)
גם השופט טירקל הודיע כי הליך בדיקת המינוי ייקח זמן רב(צילום: מרק ישראל סלם)

טירקל ציין כי הוועדה בראשותו אינה יכולה לסיים את עבודתה מבלי שהיא מעיינת גם בהיבטים החוקיים של המינוי. על חוקיות המינוי ממונה היועץ המשפטי לממשלה שאחראי על מחלקת הבג"צים. אישורו של וינשטיין חיוני כדי שניתן יהיה להגן על הבג"ץ בעת שיוגשו עתירות על חוקיות וסבירות מינוי הירש למפכ"ל.

 

לפני שבוע וחצי החל הצוות הבודק את המצב החוקי של עסקיו הביטחוניים של גל הירש בגאורגיה במיון המסמכים שהובאו אליהם מהירש, המוכיחים לדעתו כי פעל באופן חוקי בעסקי הנשק שלו בגאורגיה ובמקומות אחרים. היועץ יצטרך לבחון אם העמלות שנתנו החברות של הירש בחו"ל לספקים שמולם פעל הן העמלות החוקיות שמאשר משרד הביטחון והיועץ. אם לא כן מדובר במתן שוחד האסור על פי החוק שהתקבל בישראל ב-2008 ובשל הצטרפות ישראל לאמנה הבינלאומית לאיסור הענקת שוחד לעובדי ציבור בחו"ל.

 

מהחומר הנבדק בימים אלה על ידי הצוות של היועץ המשפטי לענין זה, בראשות פרקליטת מחוז ת"א מיוסי וכלכלה ליאת בן ארי, לא ניתן לטהר כליל את גל הירש בפעולותיו העיסקיות. גם המידע שהעביר הירש עד כה, באמצעות עורך דינו עו"ד דרור ברוטפלד, אינו מספק גירסה חד-משמעית ואין בו להוכיח שהפעילות החורגת שנעשתה בתחום סחר הנשק היתה ללא ידיעתו של הירש.

 

ישראל גם אינה יכולה לקבל מידע "מטהר" על פעילותו של הירש בגיאורגיה מהשלטונות שם שרודפות את שותפיו לשעבר מסיבות פוליטיות. עם זאת, וינשטיין החרד לשמו הטוב של הירש, הציע לו להגיש מיסמכים נוספים שאולי יכולים להפריך את החשדות שגיאורגיה מייחסת לחברות בבעלותו . הירש גם יכול להגיע לשימוע אישי אצל וינשטיין אם ירצה בכך.

 

עם זאת ברור עתה שחקירה יסודית על המידע על חברות של גל הירש תימשך עוד חודשים, שגם בסיומן לא ברור אם ניתן יהיה להגיע לקביעה חד משמעית. הצוות שנשלח לגיאורגיה נועד שם עם בכירים בפרקליטות המקומית כדי לעמוד מקרוב על חלקו של גל הירש בפרשה הקשורה לשר ההגנה לשעבר שנמלט לאחר חילופי השלטון.

 

לדברי הצוות, הביקור סייע להבהיר מה ישראל מבקשת אך העברת מידע נוסף מגיאורגיה תימשך עוד זמן רב שכן הירש אינו חשוד בפרשה אלא רק דמות נלווית. הובהר ליועץ וינשטיין כי חקירת שר ההגנה ממילא אינה מתקדמת שכן רוב הגורמים המעורבים בפרשה כבר עזבו את גיאורגיה מזמן. עוד הוברר כי מכיוון שמדובר בפרשה הנוגעת בנימי הפוליטיקה הגיאורגית, יהיה קשה להגיע לחקר האמת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עטא עוויסאת
וינשטיין וארדן
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים