שתף קטע נבחר

בירת איסלנד: נחרים רק מוצרים מהתנחלויות

ראש העיר רייקאוויק הודיע שהחרם הגורף על מוצרי ישראל יבוטל, והוא יגיש הצעה מעודכנת: "אני כועס על עצמי, התגובות היו חריפות"

רייקאוויק (צילום: גטי אימג' בנק ישראל) (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)
רייקאוויק(צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

ראש העיר רייקאוויק, דאגור ב. אגרטסון, הודיע היום (שבת) שמועצת העיר תבטל את החלטתה להטיל חרם על מוצרים מישראל - החלטה שעליה פורסם לראשונה ב-ynet. אגרטסון אמר שהעירייה תמקד את החרם רק על מוצרים מ"השטחים הכבושים".

 

ההחלטה הקודמת שאושרה על ידי רוב חברי המועצה כללה חרם גורף על כלל המוצרים מישראל, "כל עוד הכיבוש נמשך". היא הוגשה על ידי חברת המועצה ביורק ולהלמדוטיר, חברת המפלגה הסוציאל-דמוקרטית.

 

ראש העיר הודה שההצעה לא הוכנה כראוי, ועכשיו היא תשונה והדברים יובהרו. "טענתי שהיו צריכים להבהיר את הדברים בטקסט שרק מוצרים מהשטחים

הכבושים צריכים להיות מוחרמים, למרות שזה מה שעליו חשבנו מלכתחילה. אני אציע למועצה הצעה מתוקנת. אני חייב להודות שאני מאוד כועס על על עצמי שלא הכנתי את הדיון על ההצעה".

 

ראש העיר הודה כי הופתע מאוד מהתגובות להחלטה של המועצה. "ציפיתי לתגובות אבל לא בהיקף הזה. התגובות היו הרבה יותר חריפות מהתגובות להחלטה של איסלנד בשנת 2012 לתמוך בעצמאות לפלסטין", אמר.

 

ראש ממשלת איסלנד, סיגמונדור דיוויד גונלאוגסון, אמר כי החלטת החרם של מועצת העיר מגוחכת. מרכז שמעון ויזנטל ייעץ ליהודים בתגובה להחלטה של רקיאוויק שלא לנסוע לאיסלנד.

 

עוד לפני ההודעה האחרונה הבוקר פורסם בעיתון איסלנדי מאמר של יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, שבו כתב בין היתר: "האם החרם כולל את מה שמייצרים 20% מתושבי ישראל הערבים? האם החרם כולל את 14 חברי הכנסת הערבים היושבים לצדי בפרלמנט הישראלי?.... האם החרם כולל את בתי החולים הישראלים בהם מטופלים בכל שנה עשרות אלפי פלסטינים? אם התשובה לכל השאלות האלה היא 'כן', אני זז הצידה ומאחל לכם שתיהנו מחייכם עד התקפת הלב הבלתי נמנעת (מצטערים, גם קוצבי לב הם המצאה ישראלית). האפשרות השנייה היא שמישהו במועצת רייקאוויק לא חשב על העניין עד הסוף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: www.rvk.is
ראש העיר: "לא ציפיתי לתגובות בהיקף הזה"
צילום: www.rvk.is
מומלצים