שתף קטע נבחר

זול לרצוח אפרוחים: רפורמת קברות התאווה

הרפורמה בשוק הבשר, אם חלילה תצא אל הפועל - תביא להשמדתם של יותר מאלף אפרוחים נוספים בכל יום. לאכזריות הזאת אין שום הצדקה. מי שחוקי התורה חשובים לו, חייב למחות. התורה כבר קבעה כי הכנסת אפרוחים חיים לתוך מטחנה עם שיני ברזל, היא עבירה חמורה ואסורה

 

לאחר המהפכה שחולל שר האוצר, משה כחלון, בשוק הסלולר - הוא מבקש להביא מיני-מהפכה גם בתחום הבשר: לבטל את המכסות בענף העופות, שמווסתות את כמויות האפרוחים שבוקעים כל שנה, ולהציף את השוק בעודפים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

כך, יישחטו עופות רבים בלי שיש להם ביקוש בקרב הצרכנים, ולמעשה לא יהיה מי שיאכל אותם. הכל, כביכול, כדי להוזיל את מחירי בשר העוף. כששמעתי לראשונה על הרפורמה הזאת, לא יכולתי שלא להיזכר בדברי הכוזרי "כוונתך רצויה, אך מעשיך אינם רצויים".

 

עוד דעות בערוץ היהדות :

 

ביטול התכנון הכמותי בענף העופות לבשר, מטרתו לייצר גידול בהיצע, אשר יביא אתו הוזלה במחיר. כל זאת כחלק מהמאבק ביוקר המחיה - כשלעצמה מטרה ראויה ונכונה. אולם רפורמה זו, אם תצא אל הפועל, היא בבחינת "קברות התאווה" - הן לבעלי החיים, והן לצרכן הבשר. מפתיעה העובדה שבו בזמן שאנו זועקים על העוולה המוסרית הנעשית לבעלי החיים במשקים המתועשים, הקול הנשמע מממשלת ישראל הוא הגדלת מכסת "הסובלים והמעונים".

 

הרפורמה: איסור גמור מהתורה

יש עלינו חובה הלכתית ומוסרית כאחת להתנגד למהלך הזה. מדובר ברפורמה שהיא איסור גמור מדאורייתא של צער בעלי חיים, וחל כאן דין של "איסור מסייע ביד עוברי עבירה", מה שקרוי בשפת היום-יום "שותף לפשע".

 

 

אין לי ספק שהנותן יד לאיסור זה, ברכת הטוב לא תחול עליו, שכן אמרה תורה "ונתן לך רחמים ורחמך", כלומר נתן לך את האפשרות לרחם – ורק אז ריחם עליך, ובלשון ה"אור החיים": "שכל זמן שהאדם הוא בגדר טבע אכזרי, כמו כן יתנהג ה' עמו, שאין ה' מרחם אלא - לרחמן".

 

בעניין זה, חז"ל קבעו כלל ברזל שלפיו אין מדובר בשכר או עונש על חוסר רחמיו של האדם, אלא כך היא הנהגת הקב"ה עם בריותיו: "כל המרחם על הבריות, מרחמים עליו מן השמים. וכל שאינו מרחם על הבריות אין מרחמים עליו מן השמים"(שבת קנא ב).

 

רוצים רחמים? תהיו רחמנים

בל נשכח כי חוקים שמחוקק האדם נתונים לשינוי קיצוני; מה שנחשב היום כלגיטימי, עלול להיחשב מחר

כפשע אכזרי. הרפורמה בשוק הבשר, אם חלילה תצא אל הפועל - תביא להשמדתם של יותר מאלף אפרוחים נוספים בכל יום ויום, עם לידתם - תחת להבי המגרסות. למחוקק אין באמת על מה לסמוך בבואו לעשות רפורמה זו, כיוון שאין מדובר כאן על פיקוח נפש; אין לאכזריות הזאת שום הצדקה.

 

מה יאמר מי שתומך ברצח לשם רצח של מאות-אלפי אפרוחים, על ידי גריסתם-חיים במטחנות של ברזל ביום פקודה? חוקי המוסר משתנים תדיר בחברה, כפי שיודע כל חובב היסטוריה, אולם נצחיות יש רק בחוקי התורה. תורה זו קבעה לנו כי הכנסת אפרוחים חיים לתוך מטחנה עם שיני ברזל, היא עבירה קשה חמורה ואסורה.

 

חז"ל אמרו כי אחת מתכונותיו של העם היהודי היא רחמנות; ערב יום הכיפורים מבקש כל יהודי שה' יחתום אותו בספר הבריאות והחיים הטובים. אם רק נגלה רחמים כלפי בעלי החיים; אם רק נצא נגד רפורמת "קברות התאווה" ונגד כל אכזריות באשר היא – נוכל לצפות שהקב"ה יגלה את רחמנותו גם עלינו בכל מילי דמיטב.

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים