שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

על אף החרם: עלייה במספר העובדים הפלסטינים בהתנחלויות

ב-2010 הכריזה הרשות הפלסטינית כי עבודה בהתנחלויות אינה חוקית. מאז, יותר ויותר מהם עובדים ביישובים היהודיים ביהודה ושומרון

עובדים בניגוד לחוק. על אף החרם שהכריזה הרשות הפלסטינית על ההתנחלויות ב-2010, פלסטינים ממשיכים לעבוד בהן - ובמספרים הולכים וגדלים.

 

 ברבעון הראשון של 2015, יותר מ-13 אלף פלסטינים עבדו בהתנחלויות. בדו"ח האחרון של הלשכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה נכתב כי כמות העובדים מהגדה המערבית העובדים בישראל ובהתנחלויות עומד כעת על 110,300 עובדים ברבעון הראשון של 2015. זאת ביחס אל הרבעון שקדם לו, אז עבדו 105,200 פלסטינים בישראל – בשני צדי הקו הירוק.

 

שב"חים מוחזרים לשטחי הרשות. התלות הכלכלית בישראל גוברת ()
שב"חים מוחזרים לשטחי הרשות. התלות הכלכלית בישראל גוברת

עוד באתר ערוץ 20

 

כמות המועסקים בהתנחלויות גברה מ-20,200 עובדים ברבעון האחרון של שנה שעברה ב-700 עובדים ברבעון הראשון של השנה הנוכחית. מאז 2012, מספר הפלסטינים שעובדים בהתנחלויות עלתה ב-61 אחוז. מדובר במספרי שיא של מועסקים מהגדה בישראל.

 

יש לציין כי ב-1992 הועסקו בישראל כ-116,000 פלסטינים, אך אז חלק ניכר מהפועלים הערבים הגיע מרצועת עזה ולא מיהודה ושומרון. בשנים שלאחר מכן, בעקבות הסכמי אוסלו וההתפתחויות הביטחוניות שלאחריהם, צומצמה ההעסקה הפלסטינית בישראל בחצי.

 

ערב האינתיפאדה השנייה, כשהמצב הביטחוני חזר להתייצב, כמות הפלסטינים שזכו למשכורת ממעסיקים ישראלים שבה למספרים גבוהים והגיעה עד ל-110,000 מועסקים, אך גם אז חלק ניכר מהם הגיע מהרצועה. כעת, כאמור, על אף ניסיונות הרשות לצמצם את העבודה הפלסטינית בישראל ובהתנחלויות, ממשיכים האזרחים לעבוד במלוא המרץ ובמספרים הולכים וגוברים.

 

אחת הסיבות המשמעותיות להפרת החוק היא השכר היומי הממוצע הנמוך בגדה המערבית, שמגיע רק ל-94.2 שקלים ליום בממוצע, בעוד מעסיק ישראלי ייתן לעובד שלו 196.4 שקלים ליום בממוצע.

 

על פי הלמ"ס הפלסטיני, כוח העבודה בגדה המערבית מונה כ-810 אלף פלסטינים, ואחוז התעסוקה ברשות מגיע ל-45.6 אחוז בלבד. לשם השוואה, בישראל אחוז התעסוקה הגיע ל-77 אחוזים במהלך השנה האחרונה.

 

החרם אינו מוצלח, ואם החוק היה נאכף, אחוז האבטלה, שעומד על 25.6 אחוזים, היה גדל בלפחות שני אחוזים.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
עובדים פלסטינים
צילום: רויטרס