שתף קטע נבחר

ארדן התקפל: גל הירש לא יהיה מפכ"ל

לאחר התעקשות ממושכת, הודיע השר לביטחון פנים כי הסיר את מועמדות גל הירש: "הוא אדם ערכי וישר, אבל בנסיבות אלה הודעתי לו שיהיה עליי לבחור במועמד אחר". נתניהו: הירש הוא האיש הנכון. תהליך המינויים אצלנו ראוי לבדיקה מחודשת

גל הירש לא יהיה המפכ"ל הבא: לאחר התעקשות ארוכה, החליט השר לביטחון הפנים גלעד ארדן להסיר את מועמדותו של הירש, מועמדו לתפקיד. ארדן הודיע הערב (יום ד') להירש כי "לצערי הרב, עקב התמשכות הליך הבדיקה ואי קביעת מועד לסיומו", הוא הסיר את מועמדותו לתפקיד המפכ"ל. למשטרה אין עדיין מפכ"ל קבוע.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הוסיף בהודעתו כי לפני חודש, עת נבחר הירש כמועמד, "הבעתי את שביעות רצוני מן המינוי ואת הערכתי הגדולה למועמד - איש רב זכויות בעשייה לביטחון המדינה. הירש הוא האיש הנכון לתפקיד המפכ"ל - כך אז חשבתי וכך אני חושב גם היום. אלא שתהליך המינויים אצלנו הוא קשה, מתמשך, פוגעני וללא ספק ראוי לבחינה מחודשת".

 

גל הירש (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
גל הירש(צילום: מוטי קמחי)
 

בסביבת ארדן הסבירו כי לאחר שאנשי היועץ המשפטי לממשלה הבהירו כי הבדיקה תתמשך ולאור המצב הביטחוני הוחלט לקבל את ההחלטה. בנוסף, ההערכה היא כי כעת ארדן ידבק בתוכניתו המקורית וימשיך לחפש מועמד חיצוני לתפקיד המפכ"ל, כלומר אדם שלא מגיע משורות המשטרה.

 

בהודעתו הרשמית של השר לביטחון פנים נמסר: "לפני כחודש הודעתי שגל הירש הוא המיועד לתפקיד המפכ"ל. גל הוא אדם טוב, ערכי, ישר ומוכשר. הוא ביטחוניסט עם קבלות לאורך שנים רבות. מאז ההודעה, עובר גל לצערי מסע של השמצות והכפשות, רצח אופי ועלילות. הציבור מרגיש את זה ומביע תמיכה רבה בגל ובמועמדותו. הליך הבדיקה המתקיים בעניינו של גל נמשך כבר זמן רב. חוות הדעת עוד לא הוגשה לוועדת טירקל והשלמת ההליך לא נראית באופק.

 

"אני מבקש להבהיר לציבור שהפרטים המוגדרים בתקשורת 'עננה' הקשורים לפעילותו העסקית של גל לפני שנים, הוצגו לי על ידי אנשי משרד המשפטים - הירש אינו חשוד בדבר ואיש לא התלונן נגדו. הוא אדם נקי ולא דבק בו רבב. לצערי, במדינת ישראל בדיקת מועמדים איננה מוגבלת בזמן ובימים האחרונים הובהר לי שהתהליך עוד יימשך זמן לא ידוע של שבועות לכל הפחות.

ראש הממשלה והשר ארדן  (צילום: עידו ארז, רויטרס) (צילום: עידו ארז, רויטרס)
ראש הממשלה והשר ארדן (צילום: עידו ארז, רויטרס)
 

"בנסיבות אלה ומתוך אחריות למשטרת ישראל, הודעתי לגל בצער רב שיהיה עליי לבחור במועמד אחר אף שראיתי בו המועמד המתאים ביותר. אני מצטער צער רב על הנזק שנגרם לגל ולמשפחתו. אני מצדיע לגל על נכונותו של אדם חזק ואמיץ לעזוב את החיים הנוחים בחוץ ולהסכים להתייצב למשימה. אני מאמין שעלינו לבדוק את עצמנו היטב כיצד קורה שאדם ערכי וראוי אינו מתמנה לתפקיד שאליו ייעדה אותו ממשלת ישראל".

 

"נחוש לביצוע המשימה על אף הנזק שנגרם לו"

כאמור, ראש הממשלה הבהיר כי הוא סבור ש"גל הירש הוא האיש הנכון לתפקיד המפכ"ל", אך מתח ביקורת על הליך המינוי: "כבר חודש ימים ששמו הטוב של גל הירש נפגע חדשות לבקרים. ועל מה? על כך שהסכים לעזוב עשייה מוצלחת ולהתייצב למשימה לאומית מאתגרת וחשובה לכל אזרחי המדינה".

 

נתניהו הוסיף: "הוא הסכים ללא היסוס וראו מה אירע - לשון הרע והשמצות. לא כך ראוי לנהוג במי שנכון להקריב את מיטב שנותיו, מרצו וכישרונו למען מדינת ישראל. הזמן המתמשך והעובדה שלא ניתן לקבל מסגרת זמנים קצובה למה שמכונה אצלנו 'תהליך בדיקה', גרם לכך שהשר לביטחון פנים פנה אל תא"ל במילואים הירש - שהיה ועודו נחוש ונכון לבצע המשימה, על אף הנזק הגדול שנגרם לו ולמשפחתו, והודיע לו שבשל כך הוא נאלץ לבקשו להסיר את מועמדותו". בסיום דבריו כתב ראש הממשלה: "אין לי ספק שעוד נשמע רבות על גל הירש, הייתי רוצה שעם ישראל עוד יפיק תועלת מכישוריו, ניסיונו ויכולותיו".

 

החלטת ארדן נמסרה לאחר שבשבוע שעבר דווח כי ההערכה היא שהיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין יודיע לארדן כי לא יוכל להגן על מינויו של הירש למפכ"ל. וינשטיין עדכן את ארדן בשבוע שעבר על המצב והבהיר לו כי העננה סביב עסקיו הביטחוניים של הירש לא הוסרה וספק אם תוסר גם בעקבות בדיקה יסודית של עסקיו, שתימשך עוד כמה חודשים.

 

בוועידת המשפט של לשכת עורכי הדין בשיתוף ynet מתח היועץ וינשטיין ביקורת על החלטת השר ארדן למנות אדם שאינו משורות המשטרה לתפקיד השוטר מספר 1. במהלך החלק המסכם של הכנס אמר וינשטיין כי "לא מתקבל על דעתי שככל שגוברת התשוקה למנות מפכ"ל מחוץ לשורות המשטרה, כך, ובאותה מידה ממש, מתגמדים הישגיה של המשטרה ונעלמים משל חלום היו".

 

הסרת המועמדות נעשתה לפני התייצבותו של הירש בפני הוועדה לאישור מינויי בכירים. טירקל שיגר החודש מכתב לארדן והודיע לו כי לא יוכל לקבל בינתיים החלטה בעניין אישור מועמדתו של הירש או פסילתה. לפני כן החל הצוות הבודק את המצב החוקי של עסקיו הביטחוניים של גל הירש בגאורגיה במיון המסמכים שהובאו אליו מהירש, המוכיחים לדעתו כי פעל באופן חוקי בעסקי הנשק שלו בגאורגיה ובמקומות אחרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים