שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

מצרים מגרשת את הפלסטינים מסיני

הצפת מנהרות והריסת בתים: כך מתמודדת קהיר עם הסכנות של חמאס ושל גורמי הטרור בחצי האי, בניסיון ליצור רצועת ביטחון 

מאמציו של נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, להשליט סדר בסיני עולי מדרגה. בכתבה שפורסמה בטלוויזיה הטורקית ניתן לראות את מוקד הזרמת מי הים אל תוך מנהרות החמאס בעזה, שפונות אל תוך חצי האי. הצינורות התת-קרקעיים מצולמים ככל הנראה לראשונה, וניתן לראות את החירורים שנעשו בהם, על מנת להציף את המנהרות באופן המיטבי ביותר. בסרטון רואים גם צעירים מצרם מצחקקים ומצטלמים בגאווה ליד נקודת ההצפה. כמו כן, לכתבה מתראיין פלסטיני שמספר על הנזק שעלול להגרם למי התהום, לצד הנזק העצום שייגרם לאדמות החקלאיות באזור.

 

>>עוד באתר ערוץ 20>>

 

בתוך כך, ארגון זכויות האדם, Human Rights Watch פרסם ביום שלישי האחרון דו"ח לפיו הפעילות הצבאית של קהיר נגד ארגוני הטרור בסיני פוגע בחייהם של אלפי אזרחים וחושף את המדינה להתקוממות נגד הממשלה. על פי הדו"ח, בשנתיים האחרונות לא פחות מ-3,200 משפחות פונו מהשטח תוך הריסת אלפי בתים ומאות דונמים של שטחי חקלאות בניסיון לסכל את ההברחות מרצועת עזה אל סיני.

 

"הריסת בתים, שכונות ומחייתם של האזרחים היא סיבה קלאסית להפסד בקמפיין נגד טרור וקיצוניות", אמרה שרה ליה וויטסון, מנהלת שלוחת המזרח התיכון וצפון אפריקה בארגון. "הרשויות המצריות לא סיפקו התראה מפני הפינויים או דיור זמני והעניקו פיצויים מצומצמים בעבור הבתים שנהרסו – אך לא עבור השטחים החקלאיים". הארגון טען כי "על קהיר לעשות כל שביכולתה שלא לפגוע באזרחים ולהפר את זכויותיהם לדיור ולהגנה בזמן פינויים מביתם".

 

קהיר שואפת ליצור אזור חיץ בין הרצועה ובין סיני, במטרה להשמיד את מערכת המנהרות שחוצות את גדר הגבול, זאת כחלק מהמלחמה שמנהל א-סיסי בפעילות ארגוני הטרור מאז הדחת הנשיא מוחמד מורסי, איש "האחים המוסלמים".

 

בתוך כך, זכתה מצרים לתמיכה מפתיעה מצידה של הרשות הפלסטינית. יועצו של נשיא הרשות מחמוד עבאס, מחמוד אל-חבאש אמר כי "זכותה וחובתה של מצרים לסגור את המנהרות ברפיח". עוד הוסיף, בראיון לטלוויזיה המצרית, כי אם תושבי עזה ניזוקים מהצפת המנהרות ומנזק לאיכות המים בעזה שיבואו בטענות לחמאס שבנה אותן. "אם לא היו מנהרות לא היה צורך בהצפתן", אמר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
א-סיסי. לא מוותר לחמאס
צילום: EPA