שתף קטע נבחר

נתניהו ספד לקירשנבאום: "מחלוצי הטלוויזיה הישראלית"

במערכת הפוליטית נפרדים מאיש התקשורת שנפטר במפתיע בגיל 76. "קולו יחסר לנו", אמר נתניהו. שרת התרבות רגב: "הוא ידע למתוח ביקורת ולהרעיף חן, אהב את הפשוט ורדף שלום". הנשיא ריבלין: "אובדן של יוצר, מנהל ומנהיג". ח"כ יעקב פרי שגדל עם קירשנבאום: "מהאנשים המקוריים והאמיצים שהכרתי"

"גיבור תרבות הלך לעולמו היום. תרבות שכולה קירשנבאום". כך ספדה שרת התרבות והספורט ח"כ מירי רגב למוטי קירשנבאום, איש התקשורת שהלך לעולמו הבוקר (יום ו').

 

קירשנבאום, חתן פרס ישראל וממקימי רשות השידור, נפטר בביתו שבמכמורת. לאורך השנים הפיק יצר סרטים ותוכניות רבות, ביניהן "ניקוי ראש", והנחה את תוכנית האקטואליה "לונדון את קירשנבאום".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הודעת תנחומים. "מוטי היה מחלוצי הטלוויזיה בישראל, בעל קול ייחודי ושפה עשירה. מראיין נוקב בשאלותיו, אך הוגן ובעל סקרנות אינטלקטואלית גדולה. קולו יחסר לנו".

 

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, הביע אף הוא צער: "הסתלקותו של מוטי היא אובדן של יוצר, מנהל ומנהיג בשדה התקשורת הישראלית. פגשתי אותו לראשונה בשנותיי המוקדמות בכנסת ומאז היה לי ידיד נאמן ובר פלוגתא פעם כעיתונאי, פעם כמנהל השידור הציבורי, פעם כאוהד ספורט ותמיד, תמיד כחבר".

 

ריבלין הוסיף כי "יכולתו המופלאה של מוטי להציג בפשטות ובגובה העיניים כל רעיון, כשרונו לשיח עם כל אדם, בשפתו ובגובה העיניים שלו, היו להשראה בעיניי. הלשון החדה, הסאטירה והביקורת המושחזת, נבעו ממנו בהומור ובתחכום והיו לו לאמצעי, דרכו ידע להביע גם את העמדות המורכבות ביותר במקומות בהם לא תמיד הסכימו לשמוע אותן. הוא יחסר לי מאוד. קולו יחסר למדינת ישראל".

 

קירשנבאום בטקס הענקת פרסי אופיר השבוע  (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
קירשנבאום בטקס הענקת פרסי אופיר השבוע (צילום: אבי רוקח)
 

רגב הוסיפה: "קירשנבאום ייזכר כמי שהפך את המסך שלנו לבמה ולמחזה. הוא דיבר בשפה ייחודית לו שכבשה כל לב. ידע למתוח ביקורת ולהרעיף חן. ידע לזעוק ולחייך, ידע לאהוב אדם וטבע, אהב את הפשוט ורדף שלום.

 

"הוא הבטיח לעצמו ולקהל שכה אהב כי ימשיך לשדר עד היום האחרון שלו. וכך היה. קירשנבאום הביא את עצמו למסך ומה שהפריד בינו לבין הצופים הנאמנים היה רק המרקע. זה היה סודו, וזה היה עושרו התרבותי. מוטי העריץ את הבמה והבמה גמלה לו אהבה בחזרה. יהיו זכרו ומורשתו לנצח עמנו".

  

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "מוטי קירשנבאום הלך מאיתנו הבוקר לפתע פתאום. חיכיתי, כמו כל שישי לשמוע אותו בפינתו הקבועה אצל מולי שפירא בגל"צ, אבל קולו לא נשמע".

 

הרצוג הוסיף כי קירשנבאום "היה אלוף המילים החדות, לשונו המושחזת ידעה תמיד להפוך את הישראליות לברורה. נזכור אותו כאחד ממקימי השידור הציבורי, כמפיק וכותב סאטירה משובחת וכמורה שהעמיד תלמידים רבים בתחום התקשורת ותרם תרומה גדולה לשיח הדמוקרטי והפתוח בישראל. מגוון הנושאים שידע להפוך לנגישים ומרתקים ופועלו בתחומים רבים זיכו אותו בפרס ישראל והפכו אותו לאחד מאנשי התקשורת החשובים שהיו פה". הוא הביע השתתפות בצערם של בני משפחתו והביע תקווה "שעוד שנים רבות, נצחק, נדמע, נלמד ונזכור את מורשתו התקשורתית. יהי זכרו ברוך".

 

ח"כ יעקב פרי (יש עתיד) גדל עם מוטי קירשנבאום. "גדלנו יחד בנתניה", מספר פרי. "הוא היה בנם של בעלי חנות הנעליים היחידה שהייתה בעיר באותן שנים והיה גם המדריך שלי בצופים. מוטי היה אחד מהאנשים הכי מקוריים והכי אמיצים שהכרתי בציבוריות הישראלית ובתקשורת הישראלית. מלא חוש הומור והרבה מאוד ציניות. הייתה לו ביקורת, אבל בונה ולא הרסנית. אני חושב שהוא הצטיין גם אומץ לב כי הוא לא עשה חשבון אף פעם".

 

השרה לשוויון חברתי ח"כ גילה גמליאל ספדה לו: "קירשנבאום, מהאבות המייסדים של התקשורת הישראלית, איננו. לא תמיד הסכמתי איתו ועם דעותיו, אך תמיד תמיד הערכתי את מחויבותו לחברה הישראלית ולבניינה". גמליאל הוסיפה: "נכון, מפעל חייו זיכה אותו בפרס ישראל אך למעשה, מפעל חייו התרבותי והתקשורתי היה הפרס של כולנו. חבל על דאבדין ולא משתכחין, יהי זכרו ברוך".

 

ח"כ עפר שלח (יש עתיד) כתב: "הדבר היחיד שעלול למנוע מאוהביו הרבים של מוטי קירשנבאום, ובהם אני, להביע במילים הכי חזקות שיש כמה אהבנו אותו וכמה צער גורם לנו מותו הפתאומי, הוא הידיעה איך מוטי עצמו היה מקבל את הדברים - בהטיית ראש אירונית, ובמשפט קצר בקול הקירשנבאומי הייחודי, שהיה מוציא בבת אחת את כל האוויר החם מהבלון".

  

שלח, שעבר במחיצתו של קירשנבאום בערוץ 10 לפני שנבחר לכנסת, סיפר: "זה מה שמוטי היה, בנוסף לעמוד התיכון של הטלוויזיה בישראל ואוהב חיים, חיות ואדם ואחד האנשים הכי מצחיקים ביקום - מפוצץ הבלונים של ההוויה הישראלית, האיש שהראה לנו את עצמנו במראה עקומה, שבה השתקפנו כמו שאנחנו באמת".

 

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני): "מוטי קירשנבאום היה גאון יצירתי עם הומור יוצא דופן, והיכולת שלו להציב מראה מצחיקה ומרה בפניה של החברה הישראלית העשירה והאירה את חיינו. הוא היה מנכ"ל רשות השידור בעת שהגשתי את התוכנית "הכל דיבורים" ובזכותו חוויתי משמעותו של חופש עיתונאי מוחלט ונדיר - גם מתוקף האתוס הדמוקרטי העמוק שהאמין בו, וגם בשל אישיותו שאהבה חרות וחופש. עצוב לי מאוד על לכתו של אחד האנשים המקסימים והחשובים בישראל".

 

שותפתה לסיעה, ח"כ ציפי לבני, מסרה כי "קירשנבאום ייחסר בנוף הישראלי", וסיפרה כי "קירשנבאום, שאמר 'לעולם אל תפרוש בשיא', פרש - בלי שהתכוון לכך - בשיא. את כל השאר הוא קיים. מצלמה ביד עד הרגע האחרון, סקרן, חכם, אנתרופולוג של הטבע האנושי, מבקר נוקב וחד כתער, מ'ניקוי ראש' של רשות השידור ועד 'רואים ת'סוף' בצוותא. דווקא בגלל זה אהבתי להתראיין אצלו. בלי הנחות, מאתגר בשאלות קשות, דעתן, אבל הוגן. יהי זכרו ברוך". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי רוקח
מוטי קירשנבאום. "אלוף המילים החדות"
צילום: אבי רוקח
מומלצים