שתף קטע נבחר

יועצת רה"מ החשודה במרמה: פרח לרנר

היועצת הוותיקה ביותר בלשכת נתניהו חשודה שפעלה במסגרת תפקידה לקידום עניינים הקשורים לעסקי בעלה, איש יחסי הציבור אבי לרנר. באילו מקרים נרשמה התנגשות?

פרח לרנר היא הבכירה בלשכת ראש הממשלה החשודה במרמה והפרת אמונים. כך הותר היום (ו') לפרסום. לרנר בת ה-38, יועצת ראש הממשלה לענייני חקיקה וכנסת מאז 2009, היא היועצת הוותיקה ביותר בלשכת נתניהו. השבוע היא נחקרה באזהרה בחשד שפעלה במסגרת תפקידה וקשריה לקידום עניינים הקשורים לעסקיו הפרטיים של בעלה, איש יחסי הציבור אבי לרנר. 

 

פרח לרנר (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
פרח לרנר(צילום: עמית שאבי)

בני הזוג לרנר נחקרו באזהרה ביחידה הארצית לחקירות הונאה. במסגרת הפעילות ביצעה יחידת להב 433 חיפוש בבית החשודים ובמשרדי העסק הפרטי ותפסה מחשבים ומסמכים. אתמול הבהיר גורם במערכת המשפטית כי נציבות שירות המדינה תחל מיד אחרי החג בהליכים להשעייתה של לרנר, אחת המקורבות ביותר לראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

השעייתה של לרנר מתבקשת מכללי התקש"יר שעל פיהם פועלת נציבות שירות המדינה. במקרה זה מדובר בעובדת שנחקרה באזהרה על ידי המשטרה בעבירה יש עמה קלון. גורמים משפטיים הבהירו כי כבר באוגוסט, כאשר החלה נציבות שירות המדינה בחקירתה של פרח לרנר, הוברר כי המעשים שביצעה לכאורה, ובעיקר ניגוד העניינים שבו הייתה מצויה, חצו את הרף המשמעתי ועבר לרף העבירות הפליליות.

 

כמו כן, חקירת המשטרה נתבקשה כיון שנציבות שירות המדינה יכולה לחקור רק עובדי מדינה ואילו ניגודי העניינים שבהם נחשדת העובדת כוללת גם אזרחים שאינם נכללים בנחקרי הנציבות. ל-ynet נודע שהדברים הובאו להחלטת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין והוא אישר את החקירה, "בלב כבד", תחילה כחקירה סמויה.

 

לרנר הכירה את בעלה בעת שהייתה עוזרת פרלמנטרית לחבר הכנסת זבולון אורלב מהמפד"ל לפני יותר מעשור. ב-2009 מונתה כאמור ליועצת ראש הממשלה, ומאז משמשת בתפקיד זה. אבי לרנר נחשב ליועץ תקשורת בכיר. הוא ייצג כלי תקשורת שונים במגזר הדתי.  

 

תקציב למרכז קטיף שמייצג אבי לרנר

חקירתם של הזוג לרנר הפכה אתמול לשיחת היום במגזר הדתי לאומי. כאישה הדומיננטית בלשכת ראש הממשלה פרח לרנר מהווה השראה לנשות המגזר, ואילו בעלה אבי מנהל את יחסי הציבור של גופים דתיים בולטים.

 

השניים הכירו כאשר היא הייתה העוזרת הפרלמנטרית של ח"כ זבולון אורלב, והוא עוזרו הפרלמנטרי של ח"כ אפי איתם. מכרים שלהם אומרים שהתכונה המשותפת לשניהם היא מסירות ונאמנות לבוס. היא עברה עם אורלב ללשכת שר הרווחה בממשלת שרון, ובהמשך עברה לייעץ לשר לביטחון פנים אבי דיכטר. בשנת 2009 היא החלה לעבוד בלשכת רה"מ, והפכה לאחת הדמויות המקורבות אליו. לרנר ידועה כאישה נחמדה, עניינית ונטולת אגו, שהצליחה לשמור על נייטרליות בתוך הסגל שמקיף את נתניהו. בזכות יחסי האנוש הטובים היא הפכה למקשרת בין לשכת רה"מ לכנסת, והכתובת אליה פונים הח"כים כשהם צריכים משהו מנתניהו.

עם ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
עם ראש הממשלה בנימין נתניהו(צילום: אוהד צויגנברג)

במקביל להתחזקותה של פרח בלשכת רה"מ, הפך אבי ליועץ תקשורת בכיר של המגזר. הוא ייצג כלי תקשורת מגזריים. הוא ניהל את יחסי הציבור של שלל גופים, ביניהם ההסתדרות הציונית העולמית, מרכז קטיף, פרס מוסקוביץ' ווד. לרנר הוא דמות פוליטית פעילה. הוא מקורב לבכירים בליכוד דוגמת זאב אלקין, שלו סייע בפריימריז של הליכוד, מנהל את הדוברות של מועצה אזורית גוש עציון והוא ניהל את הפרסום של הליכוד במגזר הדתי במהלך הבחירות האחרונות. לרנר היועץ של ניר ברקת למגזר הדתי, והוא זה שתפר את הדיל לבחירת הרבנים הראשיים לירושלים שלמה עמאר ואריה שטרן.

 

לאורך הקריירה הזוגית הבהירו השניים כי הם מפרידים בין העבודה לחיים האישיים. מכריהם מצביעים על כך שעבדו בשביל יריבים כמו אורלב ואיתם, ושאבי ייעץ לברקת כשהאחרון הסתכסך עם השר אלקין ועם ראש הממשלה סביב המשרד לענייני ירושלים, אך הקשר הזוגי לא השפיע על העבודה המקצועית. עם זאת, גורמים בענף היח"צ המגזרי טוענים כי כוחו של לרנר גדל ככל שהתחזק מעמד של אשתו בלשכת ראש הממשלה.

 

תקצוב למרכז קטיף שמייחצן אבי לרנר ()
תקצוב למרכז קטיף שמייחצן אבי לרנר
 

מעבר לשורת הלקוחות הארוכה שמעמידה את לרנר בניגוד אינטרסים, נראה שהיו כמה מקרים בהם הייתה חפיפה בין העבודה של השניים. כך למשל, ביוני האחרון הוציא משרדו של לרנר הודעה לתקשורת על ארוחת בוקר של השחקן מייקל דאלגס ואשתו קתרין זיטה ג'ונס יחד עם הבוס של אשתו של לרנר, ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה. המיקום - מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור.

 

מקרה אחר שעורר סימני שאלה הוא התקציב שקיבל מרכז קטיף להנצחת מורשת גוש קטיף והשומרון, אותו מייצג לרנר. במסגרת ההסכם הקואליציוני בין הבית היהודי לליכוד סוכם כי המרכז יקבל 15 מיליון שקל להקמת מבנה למרכז קטיף וכן עבור אירועים לציון עשור לפינוי גוש קטיף וצפון השומרון. את האירועים ייחצן כמובן המשרד של לרנר.

 

במרכז קטיף דחו את הטענות על קשר בין ניהול היח"צ של לרנר ובין קבלת התקציב. מנכ"ל המשרד מרדכי בטר מסר כי "לא היו דברים מעולם. בזמנו פנינו לאורי אריאל והבית היהודי ואין קשר אל הזוג לרנר".

 

פרקליטה של פרח לרנר, עו"ד ד"ר יעקב וינרוט, מסר: "גברת לרנר השיבה לכול השאלות שהופנו אליה. אני משוכנע שבתום החקירה יתברר שאין כל ממש בחשד כלשהו וכי היא פעלה כדין בכל עניין ועניין כעובדת מדינה מסורה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים