שתף קטע נבחר

נעצרו רוצחי הזוג הנקין, בפשיטה על בי"ח בשכם

5 פעילי חמאס משכם הודו בחקירתם בביצוע הפיגוע באיתמר. אחד מהם ירה בחברו, הרוצחים נמלטו - וזו אולי הסיבה שחיי הילדים ניצלו. המחבל הפצוע נעצר בפשיטת כוח מסתערבים על בי"ח בשכם. כבר באוגוסט ירתה החוליה על רכב ישראלי - אך חבריה נעצרו רק לאחר הפיגוע

פוענח רצח בני הזוג איתם ונעמה הנקין , ליד איתמר: הותר לפרסום כי על בסיס מידע מודיעיני של שב"כ עצרו כוחות הביטחון במהלך סוף השבוע ואתמול (יום א') את חוליית חמאס שביצעה את הירי הקטלני ביום חמישי האחרון. מדובר בחמישה פעילי חמאס משכם, שלפי שב"כ הודו בחקירתם בביצוע הפיגוע הרצחני. אחד מהם ירה בטעות בידו של חברו, ובעקבות זאת נמלטו המחבלים במהירות - וככל הנראה עקב כך ניצלו חיי הילדים.

 

העצורים משתייכים לחוליה מקומית של חמאס. המפקד שלה היה עצור בעבר בכלא הישראלי על עבירות ביטחון. אחד מחמשת חברי החוליה נעצר אתמול על ידי כוח מסתערבים שפרץ לבית החולים בשכם, שבו הסתתר המחבל. הפלסטינים פרסמו תיעוד מאותה פשיטה על בית החולים.

 

מנהל בית החולים סמיר אל-חיאט סיפר כי המסתערבים נכנסו לבית החולים, עלו לקומה השלישית בבניין ו"חטפו" את כרם רזק, בן 23. הוא ציין כי אל-מסרי אושפז בבית החולים לפני יומיים וסבל משבר בידו. לטענתו, המסתערבים חיבלו במצלמות האבטחה של בית החולים. מצלמות אחרות נשארו על כנן, ובאמצעותן פורסם התיעוד.

בני הזוג הנקין, והרכב שבו נורו למוות (צילום: זק"א) (צילום: זק
בני הזוג הנקין, והרכב שבו נורו למוות(צילום: זק"א)

במסגרת החקירות עד כה עולה כי לכל אחד מחמשת הפעילים, שהיו מעורבים גם בפיגועים נוספים, היה תפקיד מוגדר: מפקד החוליה, ראע'ב אחמד מוחמד עליוי, יליד 78' שבעבר היה כלוא בישראל, גייס את החוליה, הנחה את חבריה להוציא לפועל את הפיגועים וסיפק להם את כלי הנשק. הוא לא היה ברכב בעת הירי בבני הזוג הנקין.

 

חברי החוליה הם יחיא מוחמד נאיף עבדאללה חג' חמד, יליד 91', תושב שכם, פעיל חמאס, שביצע את הירי בפיגוע זה וכן בפיגועים נוספים. סמיר זהיר אבראהים כוסא, יליד 82', תושב שכם, פעיל חמאס, לקח חלק בשלושת הפיגועים, שימש כנהג. כרם לוטפי פתחי רזק, יליד 92', תושב שכם, פעיל חמאס - יצא לפיגוע חמוש באקדח, ביצע בו ירי במהלך הפיגוע ונפגע בשוגג מירי חברו. זיד זיאד ג'מיל עאמר, יליד 89', תושב שכם, פעיל חמאס - ביצע פתיחת ציר לחוליה לטובת הפיגוע.

 

חברי החוליה מסרו בחקירתם כי בערב הפיגוע נסעו שניים מהם בציר שבו מומש הפיגוע ובחרו את הנקודה שבה יבצעו את הירי. לאחר מכן אספו את יתר חברי החוליה, כאשר אחד מהם יצא לבצע פתיחת ציר. עם קבלת האישור לכך שהציר 'נקי', יצאה חוליית הירי לנסיעה, זיהתה את רכבה של משפחת הנקין וביצעה לעברם ירי. לאחר עצירת הרכב, שני חברי חוליה ירדו מרכבם וביצעו ירי נוסף, מטווח קרוב מאוד, לעבר יושבי הרכב. תוך כדי ירי זה נורה בטעות אחד המחבלים בידו על ידי חברו, ואקדח שהיה ברשותו נפל ונותר בשטח. אקדח זה נתפס על ידי כוחות הביטחון. לאחר ביצוע הפיגוע הם נמלטו מהמקום לעיר שכם.

חוליית המרצחים ()
חוליית המרצחים

המסתערבים בבית החולים בשכם ()
המסתערבים בבית החולים בשכם

בנוסף מסרו חברי החוליה כי היו מעורבים בשבועות האחרונים בשני פיגועי ירי. ב-30 באוגוסט הם ירו לעבר רכב ישראלי סמוך לכניסה לקדומים (ליד צומת ג'ית שבשומרון). בפיגוע זה נפגע רכבו של רונן אדרי, תושב שבי שומרון, מכמה קליעים. למרבה המזל לא היו באירוע זה נפגעים בנפש. פיגוע נוסף בוצע אף הוא באזור. רק יותר מחודש לאחר מכן, אחרי שרצחו את בני הזוג הנקין, הם נעצרו.

  

בניגוד לפיגועים רצחניים אחרים, הפעם חברי החוליה לא היססו להתקרב לרכב ולבצע וידוא הריגה בירי מטווח אפס בקורבנותיה. כרם ראזק שנפגע בשוגג בידו טופל בבית החולים בשכם, שם הסתתר עד שנעצר אתמול על ידי כוח מסוערב. מלבד האקדח של המחבלים שנמצא בזירה, ממצאים פורנזיים נוספים סייעו לקדם את החקירה בצורה משמעותית.

 

לוחמי ימ"מ עצרו את שני היורים בפיגוע, כאשר תחילה הסברה הייתה שהחוליה מורכבת מנהג ויורה בלבד. את אחד משני היורים עצרו לוחמי הימ"מ בבית החולים בשכם. לאחר מכן נעצרו שלושת חברי החוליה האחרים. כל העת, נמשכים העימותים בירושלים ויהודה ושומרון.

ארדן. העימותים נמשכים, והוא לא נראה בשטח (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ארדן. העימותים נמשכים, והוא לא נראה בשטח(צילום: גיל יוחנן)

בכיר צבאי אמר כי "המחבלים תכננו לעצור את הרכב והתקלה שהייתה להם - ירי שלהם באחד מחברי החוליה - הובילה ככל הנראה לכך שהילדים נותרו בחיים". לדברי הבכיר הצבאי, "בפירוש יש הסלמה בשטח והדינמיקה שלילית. בשטח יש יותר העזה לפלסטינים להתעמת עם כוחותינו אבל לא מדובר באלפים אלא במאות. יש עלייה באירועים אבל לא באופן שהמונים יוצאים החוצה".

 

"התיאום הבטחוני נמשך וזה מדד חשוב", הוסיף הבכיר הצבאי. "רק ביומיים האחרונים המנגנונים החזירו שמונה ישראלים שנכנסו בשוגג לשטח הפלסטיני. אך ככל שהאירועים מתגברים יותר קשה להמשיך בתיאום הביטחוני". ארבעת הגדודים שהוקפצו ביום חמישי בגדה צפויים להישאר באזור יהודה ושומרון לפחות בימים הקרובים ודיוני הערכות מצב לגבי תגבור כוחות נוסף יתקיימו בהמשך.

 

הפיגוע שבו נרצחו בני הזוג הנקין ביום חמישי האחרון, אירע בעת שהם נסעו במכוניתם בין איתמר לאלון מורה, סמוך לבית פוריק. ארבעת ילדיהם של איתם ונעמה הנקין - מתן הילל בן 9, ניצן יצחק בן 7, נטע אליעזר בן 4 ואיתמר בן שמונת החודשים - ישבו במושב האחורי והיו עדים לרצח. המשפחה הייתה בדרכה מפגישת מחזור שארגן האב איתם. איתם הנקין היה רב ורעייתו גרפיקאית.

 

ביום שישי האחרון הובאו למנוחות בני הזוג. אלפי בני אדם ליוו אותם למנוחות ובנם הגדול מתן, בן 9, אמר קדיש על הוריו ובכה. הרבנית חנה הנקין, אמו של איתם, ספדה לשניים ואמרה שהורי הנרצחים יגדלו את הילדים שנשארו לבד: "איתם ונעמה, הקמתם בית, נולדו ארבעה ילדים ועתה הם נרצחו על ידי בני עוולה. עכשיו אנו והסבים לבית ערמוני והנשים והאחים האוהבים יחד נגדל את ילדכם".

 

נתפסו אמצעי לחימה

במהלך מבצע לאיתור אמצעי לחימה בשומרון איתרו לוחמי יחידת אגוז ולוחמי גדוד רותם מחטיבת גבעתי אמצעי לחימה רבים בכפרים יתמא וחווארה, דרומית לשכם. בין האמל"ח שנמצא: שני כלי נשק, 10 מחסניות, חמישה סכינים ותחמושת רבה מסוגים שונים. בנוסף, לפני כניסת החג עצרו לוחמי גדוד "שמשון" מחטיבת כפיר שני פלסטינים שהשליכו אבנים מהכפר אלח'דר לעבר כביש 60, סמוך למחסום המנהרות. החשודים הועברו לתחקור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוח המסתערבים, בדרך למעצר
צילום: זק"א
הרכב שעליו ירו המחבלים
צילום: זק"א
מומלצים