שתף קטע נבחר

הלילה: צה"ל הרס בתי שני מחבלים; בבית המחבל שניסה להתנקש ביהודה גליק נאטם חדר אחד בלבד

כוחות הנדסה הרסו בירושלים בתי מחבלים שביצעו פיגועי טרקטור ופיגוע ירי בבית כנסת במהלך שנת 2014. בנוסף, נאטם חדר אחד בלבד בביתו של המחבל שניסה להתנקש ביהודה גליק

 

 

מדובר צה"ל נמסר הבוקר (יום ג') כי במהלך הלילה, בהתאם להנחיית שר הביטחון משה יעלון, הרסו כוחות חיל הנדסה של צה"ל, בסיוע צוותים של המשטרה, את בתיהם של המחבלים מוחמד ג'עביס שביצע פיגוע עם טרקטור באוגוסט 2014 בירושלים ואבו ג'מיל ג'סאן בן מחמד שביצע את פיגוע הירי בבית הכנסת בשכונת הר נוף בירושלים בנובמבר 2014. בנוסף, נאטם חדר בביתו של מועתז חיג'אזי שניסה להתנקש בחייו של יהודה גליק באוקטובר 2014.

 

בפיגוע שביצע ג'עביס נרצח הרב אברהם וואלעס ז"ל ונפצעו שבעה אזרחים נוספים. הוא חוסל במקום על ידי שוטרי משטרת ישראל.

 

באוקטובר באותה השנה, במהלך דיון בג"ץ בעתירת משפחת המחבל מוחמד ג'עביס נגד הריסת ביתה, טען עורך דינם כי מדובר בתאונת דרכים שיצאה מכלל שליטה ולא בפיגוע. המשפחה ביקשה להשהות את הריסת הבית עד לסיום ההליך האזרחי. מנגד טענה נציגת המדינה כי הנתונים בשטח מצביעים ללא ספק שמדובר בפיגוע.

הריסת בית מחבל בג'בל מוכבר ()
הריסת בית מחבל בג'בל מוכבר

אטימת חדרו של המחבל שירה ביהודה גליק ()
אטימת חדרו של המחבל שירה ביהודה גליקאבו ג'מיל ג'סאן פרץ יחד עם המחבל אבו ג'מל עודי בן אעבד למתחם בית הכנסת בשכונת הר נוף בירושלים. השניים פתחו באש לעבר הנוכחים ותקפו אותם באמצעות גרזנים. במהלך הפיגוע נרצחו ארבעה מתפללים, משה טברסקי ז"ל, הרב קלמן לוין ז"ל, אברהם שמואל גולדברג ז"ל ואריה קופינסקי ז"ל. בנוסף, נרצח מאש המחבלים שוטר משטרת ישראל, רב-סמל מתקדם זידאן סייף. שני המחבלים חוסלו במהלך חילופי האש בזירת הפיגוע על ידי שוטרי משטרת ישראל.

 

המחבל מועתז חיג'אזי ניסה להתנקש בחייו של יהודה גליק בעת שיצא ממרכז מורשת בגין שבירושלים. פחות מיממה לאחר מכן הוא חוסל. בהודעה רשמית של המשטרה נאמר: "בפעילות משותפת של משטרת ירושלים ושירות הביטחון הכללי הגיע הבוקר כוח ימ"מ לשכונת אבו טור לביצוע מעצר של בן מיעוטים החשוד במעורבות בירי לעבר גליק. עם הגעת הכוח לביתו, החל החשוד לירות לעבר הכוח וזה השיב באש וחיסל אותו. כוחות משטרה ולוחמי מג"ב פרוסים בשכונה וברחבי העיר לשמירה על הביטחון". הלילה, כאמור, נאטם חדר בביתו.

 

בהודעת הצבא נכתב כי "צה"ל ימשיך לממש את הנחיות הדרג המדיני תוך שיתוף פעולה עם כל גופי הביטחון ולא יהסס לנקוט את כל האמצעים החוקיים העומדים לרשותו על מנת לפגוע במחבלים והגורמים המסייעים כדי להרתיע מביצועם של פיגועים נוספים".

 

במקביל, כוחות צה"ל עצרו הלילה עשרה מבוקשים פלסטינים ברחבי יהודה ושומרון. הם חשודים במעורבות בפעילות טרור עממית ויידוי אבנים לעבר ישראלים.

 

הריסת הבתים מגיעה לאחר דיון לילי של הקבינט המדיני-ביטחוני שהחליט על שורת צעדים בהם הריסת בתי מחבלים ושימוש במעצרים מנהליים נגד פורעים. "לא נקבל מצב שאישה יהודייה נדקרת ואנשים נמנעים מלסייע לה, מקללים אותה ובועטים בה. נמצה עמם את הדין", אמר נתניהו. "אישרנו פעולה תקיפה נגד הטרור במגוון של אמצעים וחזיתות. נמשיך לעשות כך ככל שיידרש ושיהיה ברור. ננצח את הטרור כפי שעשינו זאת בעבר".

 

אמש נערך מפגן מחאה גדול של המועצה האזורית שומרון בהשתתפות אלפים מול בית ראש הממשלה בטענה לאוזלת יד של הממשלה במאבק בטרור.

 

בין הנואמים היו גם שרי הליכוד חיים כץ ויריב לוין וח"כ אורן חזן. האם השכולה אדווה ביטון פנתה לנתניהו ואמרה "די למדיניות המתרפסת", ראש מועצת שומרון יוסי דגן שתק והשר כץ העביר רשימות דרישות לממשלה שבה הוא חבר.


פורסם לראשונה 06/10/2015 02:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים