שתף קטע נבחר

להתפלל במנהטן

כך מצאתי את בית הכנסת המתאים לי בניו יורק ועזרתי להפוך אותו לחלק מפרוייקט ‘הזמנה לתפילה’

כמו רבים בישראל, הדת לא היוותה חלק גדול מחיי היומיום שלי. כמי שגדל בקריות, נהגתי ללכת עם אבי לבית הכנסת בימים הנוראים; אמי, ניצולת שואה, הצטרפה אלינו לעיתים רחוקות. בתור בן למשפחת ׳לוי׳, נהניתי מהאספקט הטקסי של התפילות ועד היום אני רואה בעיני רוחי את אבי ואותי נוטלים את ידי הכהנים לפני ברכת הכהנים. אחרי שפרש לפנסיה התחזק אבי עוד יותר והחל לבקר בבית הכנסת באופן שוטף.

 

הגעתי לארצות הברית בשנת 1980 ללימודים בקולג׳, הייתי עסוק בתואר ולא חשבתי על ענייני דת. השינוי הגיע כשנישאתי לאישה אמריקאית, השתקעתי בניו יורק והתחלתי לחפש דרך ליצירת אווירה ישראלית בבית שלי, בנוסף לטיולים השנתיים שלנו לישראל. חיפשתי מסורת עברית, להרגיש ולהיות מודע לחגים, בלי לחיות בדרך חיים אורתודוכסית. לא היו קיימים אז ארגונים שמטרתם הבסיסית היא ליצור קשר בין ישראלים, כמו מועצה מקומית ניו יורק. רציתי לכלול את אשתי בחוויות הרוחניות שלי, וזה אומר שרציתי שהיא תשב לידי בזמן התפילות, כדי שנוכל לצמוח יחד. הבנתי שהצורך הזה יכול להתמלא בהשתלבות בתנועה המסורתית, שבארה״ב מיוצגת על ידי התנועה הרפורמית והקונסרבטיבית.

 

אשתי ואני יצאנו ל "Shul Shopping", בחיפוש אחר בית הכנסת המתאים, ונתקלנו ב״בני ישורון״ (BJ) שבאפר ווסט במנהטן. הגענו לכמה ערבי שישי, רקדנו במעברים בין הכסאות בקבלות שבת, וההכרעה נפלה בשמחת תורה - מאות יהודים כמוני וכמוכם רקדו עם ספרי תורה בשדירת West End שנסגרה לתנועה. אלה היו הימים היפים של לפני פיגועי 9/11, היום כבר הכניסו את השמחה לתוך בית הכנסת, אבל אז רקדו ברחובות עד 11 בלילה והחגיגות המשיכו בבית הכנסת קרליבך ברחוב 79. אנחנו מבקרים קבועים בבית הכנסת ״בית ישורון״ מאז, בת המצווה של בתי מאיה נערכה שם, ובימים הנוראים אני מצטרף לצוות הגבאים במקום מכיוון שיש ארבע תפילות במקביל כדי לענות לצרכי המתפללים.

BJ

הוא ייחודי - בית כנסת קונסרבטיבי שאיננו חלק מהתנועה הקונסרבטיבית, רציני לגבי חוקי הדת, אך נשאר צנוע ולא רשמי. הוא מציע מגוון רחב של יוזמות לצדק חברתי, דקלום התפילות בעברית, והרבה מאוד שירה. הוא מרומם רוחנית, וכשנשאלתי על ידי ידידיי במועצה מקומית ניו יורק אם הוא יכול להיות חלק מפרויקט ״הזמנה לתפילה״, הצעתי לעזור. רציתי שעוד אנשים יהיו אפופים ברוח החיובית הזאת, להתפלל לצד חברים חילונים שצמחו להיות חזנים לחגים, להתנסות בתשליך עם אלפי תושבי הצד המערבי לאורך ההאדסון, לעשות חשבון נפש בסליחות, ולהתעלות בנעילה.

 

אני מקווה שהצלחנו להביא את הרוח של מי שאנחנו כעם למי שהצטרף אלינו.

 

שנה טובה וגמר חתימה טובה.

 

אבי אשמן הוא פעיל במועצה מקומית ניו יורק.

 

קהילה הוא מדור הנכתב על ידי פעילי מועצה מקומית ניו-יורק, ארגון הגג של הקהילות הישראליות השונות בניו יורק רבתי.
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים