שתף קטע נבחר

הקומנדו הניו יורקי

מוני אייזק, צעיר בן 61, מלמד אזרחים מהשורה איך להגן על עצמם. ביום ראשון הוא יעביר סמינר קרב מגע שלם, לכם ולילדים

הידעתם שגם אתם יכולים להיות בקומנדו? ביום ראשון הקרוב יתקיים סמינר ראשון מסוגו באפר ווסט סייד שיאפשר לכולם, גברים, נשים וגם ילדים ללמוד קומנדו קרב מגע.

 

זה נשמע מוכר, אבל סביר להניח שאתם מבלבלים את זה עם שיטה אחרת.

 

קומנדו קרב מגע, גם היא שיטה בפיתוח ישראלי, אבל מוני אייזק, מפתח ומייסד השיטה, שנקראת בקיצור CKM מסתייג. ״קרב מגע הוא מונח שמתאר מצב. הדבר המשותף היחיד בין קומנדו קרב מגע וקרב מגע, זה החתירה והניסיון להגנה עצמית. העבודה היא שונה, המגמה היא שונה״.

 

אייזק, 61, מייסד ומאמן ראשי של ה-Combat Survival Reality Based Institute , ומפתח שיטת CKM, יוצא יחידת עילית בצה”ל וזוכה 7 פעמים באליפות ישראל בגודו ובגיאו-גיסטו.

 

״לאורך שירותי בסיירת״, מספר מוני, ״התאמנתי באימוני קרב מגע והבנתי שיש בעיה לממש את הטכניקה הזו בהרבה מאוד סיטואציות. אני מבין שאפילו שאני גדול, תמיד יהיה מישהו גדול וחזק ממני, ובמקרים שכאלו השיטה פשוט לא יעילה. קרב מגע מבוסס על הפעלת כוח גדול יותר על מי שמולך״.

 

בשלב זה, כשמאחוריו אליפויות וכיבושי שיאים רבים בשלל טכניקות לחימה, החל אייזק לתור אחר המתודיקה האולטימטיבית שבעולם רווי סכנות תהיה יעילה לכל אחת ואחד.

 

שוחר שלום. אייזק ()
שוחר שלום. אייזק

 

״אחרי השירות הצבאי, בשנת 1975, התחלתי לאמן במכבי תל אביב ובמקביל לפתח את השיטה שלי״, מספר אייזק שהקדיש את חייו למחקר, פיתוח והוראת אומנות הלחימה וההגנה העצמית. בין תלמידיו של מוני נימנים זוכת המדליה האולימפית בג’ודו יעל ארד, כוכבי על מליגת UFC ומורי אומנויות לחימת פנים אל פנים ולחימה בטרור מהבכירים בעולם.

 

״התפיסה והשיטה שלי מבוססות על ביו מכניקה שמאפשרת לעבוד בקלות תחת לחץ ולא קשורה לכוח של מישהו, ויש צורך בהבנה של מגוון התקיפות שעלולים להתמודד איתן״.

 

במהלך המחקר שערך הירבה מוני לבקר ביפן ולהעמיק את ידיעותיו אצל טובי מורי תורות הלחימה. במסגרת עבודת הפיתוח הציג מוני קונספטים חדשניים ומהפכניים בעולם הלחימה תוך שימוש בטכניקות הדורשות עד שתי תנועות בסיסיות והתקפות פתע ע”י מספר תוקפים.

 

״התפיסה שלי היא שאם הצלחת להשתחרר מאיזור הסכנה, אסור לחזור אליה, ואם יש צורך לחזור, ולפעמים. אכן יש הכרח כזה, יש לבצע את הפעולה המהירה ביותר, אבל לא להישאר באיזור הסכנה״.

 

נשמע שהייחודיות שמתגאה בה אייזק די הגיונית, אך לטענתו, שיטות אחרות מתעקשות על דרך אחרת. ״בשיטות אחרות זה מאוד הירואי ופחות ריאלי. לאימון זה אולי נהדר, אבל למציאות זה פשוט לא יעיל״.

 


 

עם מעברו לקנדה הקים מוני את אחד מבתי הספר המצליחים לשיטות לחימה, הסמוראי קלאב, בו נלמדו מספר שיטות לחימה וממנו צמחו אלופי UFC מוכרים.

 

את כל אחת ואחד מהם הקפיד מוני ללמד בנפרד בהתאם לנתונים שהביא עימו. עד היום, מוני ממשיך לפתח,לשפר ולשכלל את תורת הלחימה של CKM, תוך כדי מסעותיו בעולם ללימוד השיטה והנחלתה בקרב קבוצות אוכלוסיה שונות, שלכל אחת מהן מוקדשים תרגילים שונים ומותאמים בקפידה.

 

״התקיפות והאיומים שעומדים מולנו, משתנים בהתאם למי שאנחנו, גברים, נשים, ילדים והדרך שבה אנחנו מציגים את עצמנו בלי מילים״.

 

במהלך השיעורים, שלא כמו באימוני תורות לחימה מסוג אחר, בקומנדו קרב מגע הדגש הוא קודם כל עבודה שכלית ורגשית. יש עבודה על העצמה, הרתעה חיזוק. בשיעורים יש לימוד וחשיפה למצבים שונים שעלולים לקרות וקרו בסביבה שבה נלמדת הטכניקה, לימוד להימנעות, מה שכולל טכניקות שונות ותרגילים. ״זה לא קשור לכושר, לגיל או למשקל, אנחנו מלמדים גם בתוך הרכב מה לעשות אם מאיימים עלייך, זו הגנה רלוונטית, פרקטית אמיתית״.

 

בעוד אייזק הוא איש חזק וגדול מימדים, אישתו לינדה קטנה ובעלת מראה שברירי. כשמדובר בפיתוח טכניקות לשיטה, השוני הפך ליעיל במיוחד. ״יש תקיפות שזהות לגברים ונשים, אבל לצערנו נשים נאלצות להתמודד עם הרבה תקיפות מסוגים אחרים כמו הטרדות מיניות, חטיפות, הכנסה לתוף מכונית, כשמישהו מנסה למשוך אותך, אם מישהו מנסה לחנוק אותך, אם אלו שני אנשים שמחזיקים אותך. בקומנדו קרב מגע נעשה הרבה מאוד מחקר, אני עובר בעולם, מלמד שוטרים ברחבי הגלובוס ומועבר אלי מידע על התקיפות השונות. על סמך אלו אני מבסס פתרונות ואם זה עובר את ׳מבחן לינדה׳ אני יודע שזה יעבוד. היא קטנטונת, ואם היא לא מסוגלת לבצע את התרגיל על מישהו כבד כמוני, אז התרגיל פשוט לא מתאים. אנחנו תמיד טוענים״, הוא מתעקש, ״שלא מבססים טכניקות על יתרון של כוח פיזי, ואת זה אני אומר בתור אדם שקודם כל ניחן ביכולת פיזית. אני מאוד חזק ולמרות זאת, ברור לי ששיטה יעילה אמורה להתאים לכל אחד, היא צריכה להיות מבוססת על עקרונות״.

 

אייזק גאה לספר שהתפיסה של קומנדו קרב מגע היא פציפיסטית. לא חיים כדי להילחם, נלחמים כדי לחיות. את השיעורים מחלקים לפי גילאים ומגדרים. ״הקורסים לנשים שונים לחלוטין, ואנחנו רואים על פי סטטיסטיקות ברחבי העולם שנשים חשופות להרבה יותר אלימות. התורה שנשים לומדות אצלנו היא הרבה יותר רגשית, אנחנו קושרים אותן לנושא דרך חשיפה למקרים שבאמת קרו כבר כי כך אנחנן מוצאים שהן מצליחות להטמיע את האפשרות שהוא עלול לקרות. החיה הכי מסוכנת זו אמא ששומרת על הגורים שלה״, הוא חוזר ואומר, ״לכן ברור לנו שבכל אישה יש את היכולת, את המסוגלות לפעול ביעילות ותקיפות בזמן אמיתי. היא צריכה להבין ולהיות מודעות״.

 

עוד השוואה לטבע מוני עושה כשמדבר על האופן שבו אנו מציגים את עצמנו, גם זו טכניקה שנלמדת בקומנדו קרב מגע. ״חיה בטבע תרגיש הכי נוח להתקיף את החיות החלשות, אנחנו מלמדים את התלמידים שלנו להיות מודעים לדרך שבה הם מציגים את עצמם, לביטחוו שהם מקרינים החוצה, אנחנו מלמדים אותם לנסות ולמנוע סיטואציות דרך ההרתעה שהם יקרינו בהתנהגות שלהם״.

 

התכנית המיוחדת של השיטה לילדים זכתה לאהדה רבה. ״התכנית שלנו לילדים מבוססת על ההנחה שילדים נחשפים פעמים רבות לבולינג, תקיפות וחטיפות. אנחנו ממליצים להתחיל את הלימודים כבר בגיל 6 בלי חשש מחשיפת הילדים לדברים שעלולים להפחיד אותם, כי אנחנו מקפידים לעשות בדיוק להפך ומתווכים להם את האפשרויות והסכנות בדרכים אחרות.

 

ילדים הם חומר ביד היוצר ואנחנו מחזקים את האמונה והבטחון העצמי שלהם, אנחנו עוסקים בתפיסה בעיקר.

 

אנחנו מלמדים משמעת עצמית, מנהיגות, פעילות גופנית אבל בעיקר להבין את היכולות הגדולות שלהם וזיהוי סכנה בלי להנחיל בהם פחד״.

 

מוני אייזק מתעקש לחזור ולהדגיש שהשיטה איננה מבחן לחוזק, היא מאפשרת לכל אחת ואחד לקבל את הכוח בלי להיות כוחני. מי שבוחר ללמוד קומנדו קרב מגע עושה את זה לפני הכל במטרה לסגל פרקטיקה יעילה להגנה עצמית. לאלו מתלווה באופן טבעי שיפור הכושר הגופני, הביטחון העצמי, האסרטיביות והעצמה אישית. האימון מותאם אישית מבוסס על בנייה רב שיכבתית ושיפור מקסימאלי הן של היכולות הביומכאניות והן של החוסן הנפשי והתפקוד במצבי לחץ.

 

״כל טכניקה דורשת מיומנות ואימון על מנת לשכלל ולהטמיע אותה. ככל שתתאמן יותר, כך זה יפול לריפלקס, לתגובה טבעית ומיידית שלך במצבים האלו. גם גבר וגם אישה שלומדת בקורס, או סדנא, נמליץ להם להתאמן באופן קבוע להגברת הכושר הפיזי והמנטלי״.

 

את התורה שבנה מעביר אייזק ממדינה למדינה. הוא כבר השתקע בקנדה, יפן, בקריביים והסתובב כבר בלא פחות מ- 56 מדינות כדי לחשוף אנשים פרטיים, צבאות, שוטרים ועוד לשיטה, בה הוא מאמין בכל נימי נפשו.

 

בכל מקום אליו הוא מגיע, הוא מעביר סמינר מיוחד, קורס שנתי חגיגי ובמקביל בוחר מאמן אחד שתפקידו להעביר את השיטה הלאה. בניו יורק המאמן הנבחר הוא אריאל שטאובר, בוגר יחידות מובחרות בצבא הישראלי וגם בצבא האמריקאי.

 

אריאל, שגם לו עבר עשיר בלימוד והתמקצעות באמנויות לחימה, מספר על אהבה ממבט ראשון. ״עשיתי את הכל, כל אמנות לחימה, כל לחימה, קרב מגע ועדיין, כל הזמן חיפשתי משהו יותר ויותר טוב. בכל שיטה היו מינוסים, תנאי סף שלא תמיד אתה יכול לסגל או להתאמן לקראתם. ובאמת רציתי אמנות של לחימה, לא רק כושר אפקטיבי. כשנחשפתי דרך האינטרנט לשיטה של מוני יצרתי קשר ונסעתי לסמינר במיאמי. אימון אחד והתנערתי״, הוא מצהיר בהתלהבות. ״הרגשתי שזה גורם לקרב מגע להראות כמו בלט״.

 

שטאובר מעביר בחצי שנה האחרונה שיעורים בקומנדו קרב מגע ומרגיש שהשיטה יכולה לשנות את המציאות הפרטית של כל אחת ואחד. ״זה כל הזמן משתנה ומשתפר עם מינימום תנועה מקסימום נזק. אני רואה מקרוב כמה השיטה רלוונטית לכולם. מחיילים או שוטרים ועד ילדים ונשים ואני גאה, כי השיטה הזו עבודת. הביטחון עצמי של מתאמנים שלי עולה פלאים, זה גם גורם לך להרגיש טוב עם עצמך״.

 

לסירוגין, גם אריאל וגם מוני נשמעים כמי שחיים בעולם מאוד אלים, ג'ונגל רווי סכנות מכל עבר, והם מתעקשים שזו בדיוק המציאות. ״זה קורה כל יום בכל מקום וכל אחד צריך להיערך בהתאם. אנחנו לא נלמד אותך תנועה, אנחנו נלמד אותך תגובה. נלמד מהיסוד את התגובות השונות, לתקוף מכל זווית כי כל תוקף תמיד בנוי אחרת וחושב אחרת.

 

“רמת הדיוק היא מדהימה״, הוא נלהב לספר. ״בצבא האמריקאי אני מכיר הרבה שלומדים את זה עכשיו. עם השיטה הזו, להבדיל מכל מה שאני מכיר, אתה שורד, אתה חושב ואתה יודע שאתה יודע ומוכן. אני מקווה״, מסכם שטאובר, ״שהתלמידים ילמדו את השיטה וילכו זקוף״.

 

בקרוב ייפתחו קורסים ללימוד קומנדו קרב מגע במרכז היהודי של MJE באפר ווסט סייד, לילדים, נשים וגברים.

 

בינתיים, ביום ראשון, בשעה 2 בצהריים ייערך קורס מיוחד בן 4 שעות עם ממציא השיטה מוני אייזק במרכז של האפר ווסט סייד לכל הגילאים, גברים ונשים, במחיר של 75 דולר ובהרשמה מראש.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים