שתף קטע נבחר

לקורבן הבא לא תשנה הסמנטיקה

אנו תושבי יפו ואזרחי ישראל מוצאים עצמנו חסרי הגנה, בעוד מתנהל ויכוח על כינוי האירועים "אינתיפאדה שלישית" או לא, כאילו לקורבן הבא תשנה הסמנטיקה אל מול המחיר שישלם בגופו, נפשו ואף בחייו

במציאות המורכבת שבה אנו חיים בישראל, יש דברים שמסמלים עבורנו הישראלים את דו הקיום של תושביה היהודים והערבים של מדינת ישראל, ויפו היא ללא ספק אחד הסמלים המובהקים ביותר לכך. עבור הישראלים שמקום מושבם אינו בעיר, ישנה תחושה של שפיות ותקווה שהם מגיעים ליפו ורואים את תושבי העיר ובעלי העסקים חיים זה לצד זה, זה עם זה.

 

עוד דעות ב-ynet:

לנו יהיה ביטחון כשלהם תהיה תקווה

תוכנית מתמטיקה 5 יחידות - סיכוי או מקור לדאגה

לא כל אלימות היא אינתיפאדה

הפרטת הטבע

שמחת תורה במרחב החילוני

 

השבוע לצערנו, המציאות הישראלית הוכיחה לנו שוב שסמלים סופם להתנפץ, ובמקרה הזה הדבר קרה עם התנפצות חלונותיו של קו 83 ברחוב יפת הידוע, שבו נזרקו לעברו אבנים כחלק ממהומות אלימות שהתקיימו ברחוב. שם, בליבה של יפו, התנפצו הרבה מעבר לזכוכיות. התנפצה אשליית הנורמליות אשר מצויים בה תושבי המרכז.

 

 

לאחר חודשים רבים של אירועים הולכים ומסלימים של יידוי אבנים, השלכת בקבוקי תבערה ומהומות אלימות שהיו מנת חלקם של תושבי יהודה ושומרון ומזרח ירושלים, הגיע גל הטרור לבועה של גוש דן. האירועים ביפו ובפתח תקווה לצד בקבוקי התבערה שהושלכו בכביש 6 ופיגועי הדקירה בעיר העתיקה ובקריית גת הוציאו אל הפועל את ההסלמה שהיה ברור מלכתחילה שתגיע. שכן לסובלנות ולנקיטת היד הרכה אל מול אירועים מסוג זה במשך תקופה כה ארוכה מעבר לקו הירוק ובמזרח ירושלים, ברור היה שתהיה רק תוצאה אחת שלה היינו עדים אתמול ברחוב יפת.

 

אל מול התמונות הקשות של המהומות היו מי שביקשו לטעון כי המפגינים ברובם אינם תושבי העיר, אלא גורמים מבחוץ אשר מבקשים להתסיס את השטח ולפגוע בדו קיום הקיים בעיר. אולם למרות שכאמור יפו הינה סמל לדו קיום, הכתובת הייתה על הקיר, ובמקרה הזה רוססה עליו. צלבי הקרס שרוססו על בתים בעיר לפני  הם רק חלק מסימנים מקדימים למהומות שפרצו השבוע.

 

בעוד מרבית הישראלים זוכים להגיע ליפו ולראות את פניה היפות בלבד, אנו תושבי העיר מוצאים עצמנו פעם אחר

 פעם מול חוויות קשות אשר לאורן אותו דו קיום לכאורה הולך ומתערער. לצעקות המצמררות של ההמון "ברוח ודם נפדה אל אלקצה", קדמו השחתת דגלי ישראל שהוכתמו בדם אדום ודגלי פלסטין שנתלו בעיר ביום העצמאות.

 

אוזלת ידן של הרשויות כנגד האירועים הללו הביאה להסלמה אשר את נחת תוצאותיה ספגו נוסעיו של קו 83. וכך, אנו תושבי יפו ואזרחי ישראל מוצאים עצמנו חסרי הגנה, בעוד מתנהל ויכוח על כינוי האירועים "אינתיפאדה שלישית" או לא, כאילו לקורבן הבא תשנה הסמנטיקה אל מול המחיר שישלם בגופו, נפשו ואף בחייו.

 

הכותב הוא מנכ"ל ארגון זהות, תושב יפו ומראשי הגרעין התורני העיר

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים