שתף קטע נבחר

היערכות מיוחדת לאחר שאוטובוסים נרגמו בצפון: "מתוחים עד לקצה גבול היכולת"

המהומות התפשטו בלילה לכפר כנא בצפון ולכפר קאסם וג'לג'וליה במרכז. שני אוטובוסים נרגמו באבנים בכביש 77 בצפון. השר ארדן: "נציב תצפיות בכביש 6". קצין מזהיר: "מתוחים עד קצה גבול היכולת". בירושלים יסתיימו הלימודים ב-13:30 במחאה על אי-תקצוב האבטחה

 

הכוננות המוגברת בכל מחוזות המשטרה תימשך גם היום (א') מחשש להתפשטות המהומות ולנוכח המשך גל הטרור. המשטרה תתמקד בין היתר בתחנות מרכזיות ובתחנות הרכבת שבהן מתרכזים חיילים רבים בתחילת השבוע. שני אוטובוסים נפגעו אמש באזור בית רימון בכביש 77 מיידוי אבנים. באחד לא היו נפגעים והוא המשיך בדרכו לטבריה. גדי, אחד הנוסעים: "אבן גדולה פגעה מתחת לשמשה ולמרבה המזל לא היו נפגעים. אנשים התעוררו בבהלה".

אחד האוטובוסים שנפגעו  (צילום: איחוד הצלה) (צילום: איחוד הצלה)
אחד האוטובוסים שנפגעו (צילום: איחוד הצלה)

אבנים על אוטובוסים בצפון  (צילום: איחוד הצלה) (צילום: איחוד הצלה)
אבנים על אוטובוסים בצפון (צילום: איחוד הצלה)
 

באוטובוס השני שנפגע, שהיה בדרכו דרומה, חשה נוסעת אחת ברע בעקבות יידוי האבנים. כאשר הגיע האוטובוס ליקנעם היא טופלה על-ידי מתנדבי איחוד הצלה. בירושלים ברחוב שמואל הנביא נפצע קל נהג אוטובוס בן 43 לאחר שהושלכו אבנים לעבר כלי הרכב. הוא פונה לבית החולים הדסה עין כרם. קודם לכן נפצעה ישראלית באורח קל מיידוי אבנים במחסום המנהרות סמוך לאל חאדר והיא פונתה לבית החולים שערי צדק. קצין צה"ל נפצע קל מיידוי אבנים באזור חברון ופונה לבית החולים בשערי צדק בבירה.

 

נקודות העימות המרכזיות במחוז הצפוני היו בימים האחרונים בנצרת ובכפר כנא, וכך צפוי להיות גם היום. לאורך שעות הערב התפשטו העימותים גם לאום אל-פחם, לכפר קרע, לכפר מנדא ואף לכפר קאסם ולג'לג'וליה שבמרכז. קצין משטרה הזהיר בשיחה עם ynet כי ריבוי האירועים, שפורצים במחוזות שונים ברחבי הארץ, מוביל לעומס רב על הכוחות ש"מתוחים עד קצה גבול היכולת".

 

מפקד המחוז הצפוני ניצב זהר דביר אמר: "אנחנו ערוכים בכוחות גדולים ומתוגברים בדגש לביטחון השוטף, על מנת לאפשר את קיום שגרת החיים בצורה בטוחה. יחד עם זאת אנו נמשיך לפעול בתקיפות אל מול כל ניסיון להפר את הסדר וליצור איום על שלום הציבור". סגן מפקד מחוז חוף, תת-ניצב ג'מאל חכרוש, אמר כי הכוחות ערוכים בוואדי ערה ובאזור הכפרים הסמוכים לעכו. "אנחנו ממשיכים לפעול לשמירה על הסדר, ובמקביל לאשר מחאות אם מוגשת בקשה לכך", אמר. הוא הוסיף כי כרגע לא ידוע על אירועי מחאה מתוכננים.

 

הפרות סדר בג'לג'וליה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
הפרות סדר בג'לג'וליה(צילום: עידו ארז)

לילה סוער גם בכפר קרע (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
לילה סוער גם בכפר קרע(צילום: מוחמד שינאווי)

רעולי פנים באום אל פחם ()
רעולי פנים באום אל פחם

מהומות בכפר מנדא (צילום: מוחמד שינאווי ) (צילום: מוחמד שינאווי )
מהומות בכפר מנדא(צילום: מוחמד שינאווי )

כפר כנא (צילום: מוחמד שינאווי ) (צילום: מוחמד שינאווי )
כפר כנא(צילום: מוחמד שינאווי )
 
השלכת בקבוק תבערה ברחובות חברון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
השלכת בקבוק תבערה ברחובות חברון(צילום: רויטרס)

כוחות הביטחון מפזרים מחאה אלימה בחברון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
כוחות הביטחון מפזרים מחאה אלימה בחברון(צילום: EPA)
בפעולות האבטחה בכבישים משתתפים גם שוטרי אגף התנועה שגילו אתמול מאגר של כ-50 צמיגים שהוכנו מבעוד מועד לאורך כביש 85 באזור שבין מג'ד אל כרום לכפרים נוספים לאורך הכביש. מהמשטרה נמסר כי מתחילת האירועים בסוף השבוע שעבר ועד שבת נעצרו במחוז הצפוני 88 חשודים במעורבות באירועים.  

 

יגויסו 13 פלוגות מג"ב במיל'

ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר בסוף השבוע לגורמי הביטחון לגייס 13 פלוגות של משמר הגבול בנוסף לשלוש שכבר גויסו. הפלוגות יוצבו בירושלים וביתר חלקי המדינה, "הוריתי על גיוס פלוגות משמר הגבול על מנת להשיב את הביטחון והסדר בירושלים ושאר חלקי הארץ. נמשיך לעשות כך ככל שיידרש".

 

 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר ל-ynet בעת ביקור פצועים בבית החולים שערי צדק בירושלים: "אנחנו מתמקדים בכמה זירות מרכזיות, וכמובן שירושלים ממשיכה להיות המוקד בגלל החיכוך עם מאות אלפי הערבים שגרים כאן. בנוסף לירושלים אנו מתמקדים גם בכל הערים המעורבות - יפו, חיפה, לוד, רמלה וכו', בהן יש אוכלוסייה ערבית ויהודית שנפגשות ויש פוטנציאל חיכוך. אנחנו מתגברים את הכוחות ככל שניתן ולשם כך גם יגויסו השבוע חיילי פלוגות מילואים של מג"ב. הדגש השלישי הוא על צירי התנועה המרכזיים כמו כביש 6 וכבישים נוספים שבהם אנחנו מתכוונים להציב תצפיות עם כוחות התערבות, למקרה ויהיו ניסיונות להשלכת אבנים בצירים הללו".

 

השר ארדן הוסיף: "כוחות המשטרה ומג"ב יקבלו ממני גיבוי מלא לכל פעולה שהם יבצעו כדי לנטרל מחבלים שמנסים לרצוח חפים מפשע. זו חוכמה מאוד קטנה לנסות ולשפוט את כוחות הביטחון כאילו מדובר בתנאי מעבדה. ברגע שיש מחבל או מחבלת בשטח שמחזיקים באמצעי הרג כמו סכין, המשימה של השוטרות והשוטרים היא לנטרל את הסכנה הזו. באתי לכאן לבקר את השוטרים שלנו שנפצעו בעיר העתיקה, אני חושב שכל עם ישראל מתפלל לשלומם, רואים מה השוטרים האלה עושים למען כולנו. הם מגינים עלינו בגופם. יש לנו כאן הצטברות של אירועי טרור ואנחנו לא יכולים עדיין לומר מתי הגל הזה יסתיים. אנחנו צריכים לעמוד מאחורי השוטרים הללו, להתפלל לשלומם, לגבות אותם, כי מה שהם עושים זה עבורנו"

 

"ההשבתה פוגעת בהורים"

לנוכח ההסלמה באירועים עולה שוב סוגיית אבטחת מוסדות החינוך. עיריית ירושלים, ארגון ההורים ומועצת הנוער העירוניים הודיעו כי הלימודים בכל מוסדות החינוך בעיר (על יסודי, יסודי, גני ילדים וצהרוני ציל"ה) יסתיימו בשעה 13:30, כחלק ממאבקם למימון אבטחת בתי ספר אחר הצהריים. הסיבה לסיום הלימודים ב-13:30 היא שזו השעה שבה המאבטחים עוזבים את מוסדות החינוך הזכאים לאבטחה. צעד זה מגיע לאחר שביום חמישי האחרון השביתו העירייה וועד ההורים את הלימודים בבתי הספר התיכוניים.

 

לוחמי משמר הגבול בשער שכם בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לוחמי משמר הגבול בשער שכם בירושלים(צילום: גיל יוחנן)

 

מתחילת השנה נאבקים כמה מוסדות חינוך בעיר על מימון אבטחת בתי ספר אחר הצהריים. המדינה מממנת את אבטחת בתי הספר והגנים בין השעות 13:30-7:30. במהלך השנים הונהג יום לימודים ארוך בבתי ספר רבים, אך המדינה לא תקצבה את האבטחה בהתאם, והעלות נופלת על הרשויות המקומיות. בעירייה מעריכים את עלות תוספת האבטחה בכ-15 מיליון שקלים.

 

ראש העיר ירושלים ניר ברקת: "אני שב וקורא לראש הממשלה להתערב ולפתור את המשבר החמור". יו"ר ארגון ההורים העירוני פז כהן אמר: "שום דבר לא השתנה, אנחנו נאלצים להחריף את ההשבתה עד לפתרון". החלטת העירייה וארגון ההורים מקבלת רוח גבית גם מארגון המורים ומהסתדרות המורים, אשר הודיעו למנהלים לשלוח את התלמידים לביתם עם לכתו של המאבטח.

 

ההודעה עוררה כעס גדול בקרב הורים ירושלמים, במיוחד הורים לילדים בגני ילדים, שרובם כלל אינם מאובטחים, והם חשים כי הם נגררים לשביתה שכלל לא תסייע להם. "אני מכבדת את רצונו של ניר ברקת להצטייר כמגן ירושלים לקראת ריצתו לפוליטיקה הארצית, אך עליו לזכור שמי שרוצה לגור בירושלים צריך גם לעבוד", אומרת שלומית, תושבת שכונת קטמון ואם לשניים. "השבתה כזו פוגעת בנוכחות ההורים במקומות העבודה ובפגיעה בהורים הירושלמים לעומת הורים ממקומות אחרים. עליו להתעשת ולמצוא פתרון אחראי ושקול שאינו על חשבון תושבי ירושלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוחמד שינאווי
כפר מנדא לפני חצות
צילום: מוחמד שינאווי
מומלצים