שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  סיקור גל הטרור בעולם: "אלימות ישראלית"

  רשתות התקשורת הזרות התמקדו בסוף השבוע בפיגוע הקטלני בטורקיה, שדחק לשולי החדשות את גל הטרור בישראל. עיתונים מובילים בעולם הבליטו את ההרוגים הפלסטינים, ובחלקם אף הכלילו את המחבלים ברשימת הקורבנות הפלסטיניים. "4 פלסטינים נהרגו באלימות ישראלית", נכתב בלוס אנג'לס טיימס

  גל הטרור בישראל לא פסק בסוף השבוע האחרון, שכלל פיגועי דקירה בירושלים, ירי רקטה לחוף אשקלון, מהומות בגבול עזה והפרות סדר ביישובים ערביים. כאשר אירוע רודף אירוע, בדקנו במה בחרו להתמקד עורכי החדשות בעולם ואיך נראה המצב כאן בארץ דרך עיניים זרות. במרבית אתרי החדשות נדחקו האירועים אתמול לשולי החדשות בעקבות הפיגוע הקטלני בטורקיה שגבה את חייהם של 90 בני אדם לפחות, ותפס את מקומו של הסכסוך הישראלי-פלסטיני במדור "חדשות המזרח התיכון".

   

  "שוטרים הרגו פלסטינים שדקרו"

  בעמוד הבית של אתר רשת החדשות CNN נכתב בכותרת הידיעה על ישראל "דקירות ליד העיר העתיקה בירושלים". כותרת הידיעה המלאה הייתה כללית יותר: "אלימות ישראלית-פלסטינית: דקירות ליד העיר העתיקה; גויסו עוד שוטרים".


   

  הידיעה ב-CNN התמקדה בשני פיגועי הדקירה בסמוך לעיר העתיקה בירושלים, ובדומה לעיתונים זרים נוספים התיאור מתחיל בחיסול של הפלסטינים. "שוטרים ישראלים הרגו שני פלסטינים שדקרו קצינים ואחרים בשבת", נכתב ב-CNN. בידיעה נטען כי האלימות באזור פרצה בישראל ובשטחי הרשות על רקע הגבלות שהטילה ישראל על כניסת מתפללים להר הבית.

   

  פיגוע הדקירה בירושלים בשבת

  פיגוע הדקירה בירושלים בשבת

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  ברשת BBC, שבשבוע שעבר הודתה בטעות ניסוח שעוררה זעם ישראלי, בחרו להתמקד בידיעה על האירועים האחרונים באזור דווקא בחשש בקרב הממשל האמריקני מפני הסלמה נוספת.

  גם בתאגיד השידור הבריטי הכותרת הראשית עסקה בפיגוע באנקרה, וגל הטרור בישראל נדחק לשוליים. הידיעה העדכנית ב-BBC עסקה בהודעת הממשל האמריקני על שיחות טלפון נפרדות שערך מזכיר המדינה ג'ון קרי עם נתניהו ועם אבו מאזן. ב-BBC תמצתו את ההתפתחויות האחרונות בשבת, ודיווחו על גיוס מילואים של כוחות ביטחון ישראליים ועל שני פלסטינים בגבול עזה שנהרגו על ידי כוח צה"ל. הפעם תיאור פיגועי הדקירה ב-BBC תאם למציאות: "שני פלסטינים ביצעו תקיפות דקירה בירושלים לפני שנורו למוות". עם זאת השמיטו בידיעה אזכור להיקף הפצועים הישראלים ומצבם - בשתי התקריות.


  דף החדשות של אתר BBC, האירועים בישראל מתחת לדיווח על טורקיה ()
  דף החדשות של אתר BBC, האירועים בישראל מתחת לדיווח על טורקיה

  באתר הבית של ה"ניו יורק טיימס" לא היה ניתן למצוא הלילה אזכור לאירועים האחרונים בישראל. בדף החדשות הופיעה ידיעה עדכנית פחות המסכמת את אירועי יום שישי, תחת הכותרת "חיילים ישראלים הרגו 6 פלסטינים בעזה, על רקע התגברות המתיחות בגדה". כתבת העיתון בירושלים ג'ודי רודנר בחרה לציין בדיווחה על פיגוע הנקמה בדימונה בסוף השבוע כי "בניגוד לתוקפים פלסטיניים, שרבים מהם מחוסלים או נפצעים קשות על ידי כוחות הביטחון, התוקף הישראלי בדימונה שפצע ערבים בדואים נעצר ללא פגע".

   

  האלימות בישראל נדחקה לשולי החדשות גם באתר של עיתון "וושינגטון פוסט". ידיעה של כתב העיתון ברמאללה מתמקדת במנהיג הרשות אבו מאזן. "אדם ללא תוכנית: הפלסטינים לא שונאים את עבאס, אבל נמאס להם ממנו", נכתב בכותרת הידיעה. הכתב מתמקד בפופולריות הדועכת של אבו מאזן ברחוב הפלסטיני ובקולות המתנגדים לו. "הישראלים מתמלאים בחשש מפני אינתיפאדה שלישית", נכתב שם. רק לפני כמה ימים התמקדה כתבה על ההסלמה דווקא במנהיג הישראלי. "אלימות חדשה בין ישראל לפלסטינים מציבה דילמה בפני נתניהו", נכתב בכותרת הידיעה שפורסמה לפני שלושה ימים וסיקרה את הביקורת בקרב ממשלת ישראל באשר לדרך ההתמודדות עם גל הטרור.

   

  "ההסלמה הקשה ביותר מאז צוק איתן"

  ב"וול סטריט ג'ורנל" סוקרו האירועים בישראל אחרי הידיעה הפותחת על הפיצוץ הטורקי, והעורכים בחרו בכותרת שחוטאת לאמת. "תקיפות בירושלים הותירו שני הרוגים וחמישה פצועים", נכתב בכותרת הידיעה. הניסוח המוטה נמשך גם בכותרת המשנה: "פיגועי דקירה בשבת בירושלים הובילו לחמישה פצועים ושני הרוגים, שני פלסטינים מתו בעימותים במקום אחר, בהסלמה הקשה ביותר בין ישראל לפלסטינים מאז העימות בשנה שעברה בעזה".

   

  הכותרת ב"וול סטריט ג'ורנל" ()
  הכותרת ב"וול סטריט ג'ורנל"

  ב-FOX השמרנים, רשת שמתאפיינת בעריכה אוהדת ישראל, בחרו בכותרת "פלסטינים דקרו ישראלים בשתי תקריות בירושלים". מנגד, ב"לוס אנג'לס טיימס" בחרו להבליט את מותם של הפלסטינים, וכללו את שני המחבלים בירושלים ברשימת הקורבנות הפלסטיניים מ"האלימות הישראלית".

   

  "ארבעה נערים פלסטינים נהרגו באלימות ישראלית", נכתב בכותרת הידיעה שמסכמת את אירועי סוף השבוע. בכתבה שעלתה באתר ה"לוס אנג'לס טיימס" נכתב בנוגע לפיגועי הדקירה בירושלים: "שני נערים פלסטינים נורו למוות בשבת בירושלים אחרי שלפי גורמים (ישראליים) הם ביצעו תקיפות נפרדות נגד יהודי חרדי ושני שוטרים".


  כותרת מקוממת ב"לוס אנג'לס טיימס": "4 נערים פלסטינים נהרגו באלימות ישראלית" ()
  כותרת מקוממת ב"לוס אנג'לס טיימס": "4 נערים פלסטינים נהרגו באלימות ישראלית"

   

  באתר האינטרנט של העיתון הספרדי "אל פאיס" נכתב בכותרת הידיעה על גל הטרור: "חמישה פלסטינים נוספים נהרגו באלימות בישראל ובפלסטין". בכותרת המשנה הובהר כי שניים מההרוגים תקפו שוטרים ישראליים ויהודים חרדים בירושלים. בעיתון הצרפתי "לה מונד" בחרו בכותרת שמתמקדת באירועים בגבול רצועת עזה. "שני נערים פלסטינים נהרגו בעזה", נכתב בכותרת הכתבה שעסקה בהסלמה באתר האינטרנט של העיתון.

  מבליטים את ההרוגים הפלסטינים, הכותרת ב"לה מונד" הצרפתי ()
  מבליטים את ההרוגים הפלסטינים, הכותרת ב"לה מונד" הצרפתי

   

  ומה בנוגע לעיתונים בבריטניה? בעיתון "הגרדיאן",

  המזוהה עם השמאל הליברלי, התנסחו בדומה ל"לוס אנג'לס טיימס", בכותרת שמכלילה את המחבלים מפיגועי הדקירה ברשימת "קורבנות" הפלסטינים. בכותרת בידיעה שמופיעה באתר ה"גרדיאן" נכתב: "מזרח ירושלים: ארבעה הרוגים וחמישה פצועים בהסלמה של האלימות". הידיעה נפתחה בדיווח על הנערים הפלסטינים שנורו למוות במחאה אלימה בגבול רצועת עזה. בהמשך בתיאור פיגוע הדקירה השני שאירע אתמול בירושלים נכתב כי "פלסטיני בן 19 ממחנה הפליטים שועפט במזרח ירושלים נורה למוות אחרי שלטענת המשטרה הישראלית הוא דקר שני קציני משטרה".

   

  גם בעיתון ה"טלגרף" בחרו להבליט את מותם של הפלסטינים, אך הבדילו בין ההרוגים בעזה לבין שני המחבלים. "המתיחות הישראלית-פלסטינית גוברת בעוד חיילים ירו בשני נערים פלסטינים", נכתב בכותרת הידיעה ב"טלגרף". ניסוח דומה לאירועים בארץ הופיע גם בעיתון הבריטי "אינדיפנדנט". "המתיחות בישראל: חמישה פלסטינים נורו למוות וחמישה ישראלים נדקרו ביום אחד, בעוד מעגל האלימות מתעצם", נכתב בכותרת הידיעה שסיקרה את אירועי הסופ"ש. בגוף הכתבה נכתב כי "שני נערים פלסטינים נהרגו מירי כוחות הביטחון הישראליים אחרי שהוציאו לפועל שתי תקיפות סכין נפרדות בעיר העתיקה בירושלים".

   

  לעומת זאת, ב"טיימס" הלונדוני בחרו להבליט את הנפגעים הישראלים. "ישראלים נפצעו בשתי תקיפות סכין בירושלים", נכתב בכותרת הידיעה שסקרה את אירועי סוף השבוע.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לוס אנג'לס טיימס: "4 נערים פלסטינים נהרגו באלימות ישראלית"
  מומלצים