שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  קומיקאי מתאבד: התופעה אודי כגן

  אודי כגן מככב לאחרונה בכל מקום, ופתאום לא ברור איך יכולנו לחיות בלי החיקוי של אורן חזן. אנשי "ארץ נהדרת" ו"גב האומה" מספרים שקשה לעבוד איתו בגלל הצחוק הבלתי פוסק, וכולם משבחים את היכולת שלו לגלם כל תפקיד אפשרי. אז למה בהתחלה הוא לא הצליח למכור סדרה?

  על הקו היה מולי שגב. על הפרק – הצעה לשיתוף פעולה. עבור כל קומיקאי אנונימי, הרגע הזה הוא חלום שמתגשם: ההזדמנות לעבור מהשוליים של הרשת לאור הזרקורים של "ארץ נהדרת". אבל אודי כגן לא התבלבל: "אני לא בשל כרגע", אמר לעורך הראשי של תוכנית הסאטירה המובילה בישראל.

   

  הוויתור הזה על הזדמנות חייו לא מנע ממנו להתגלגל בסופו של דבר אל התוכנית, שנה וחצי מאוחר יותר. בתזמון מושלם, הוא הכניס לאולפן "ארץ נהדרת" את דמותו של חבר הכנסת הטרי אורן חזן – ודפק שואו בלתי נשכח, כזה ש"השמיד את כל מה שמסביבו", כמו שמתאר זאת חברו לצוות רועי בר נתן.

   

   

  אודי כגן הבשיל מאז. ועוד איך הבשיל: הוא הפך לאחד האנשים העסוקים בתעשייה – עם תפקיד מרכזי ב"חדש של עומרי גורדון" של קשת, מקום קבוע בפאנל של "גב האומה" בערוץ 10, תפקיד נוסף ב"אלישע" המשודרת בערוץ הילדים וגם תפקיד פרזנטור של סלקום טי וי. לאן שלא תזפזפו, כגן בן ה-34 יהיה שם. אבל מה שנראה כמו זינוק חלק מאנונימיות לפסגה, מתברר כדרך ארוכה ומפותלת, רצופת מכשולים ואכזבות.

   

  מהתופת לטלוויזיה

  מהשירות הצבאי ביחידת הכלבנים עוקץ יצא עם הלם קרב. בראיון שפורסם ב"ידיעות אחרונות" סיפר על אירוע טראומטי במיוחד שהתרחש ברמאללה בתחילת שנות האלפיים. "פתאום אני שומע צעקות: 'כלבן", סיפר כגן למוסף "7 לילות", "מגיע לחדר המדרגות, רואה חיילים שלנו מרוססים ורופא מטפל בהם. מפקד הכוח אומר לי 'שלח את הכלב למעלה, שיקרע לגזרים את כל מה שיש'. אמרתי לו: 'אני כלבן חבלה, הכלב לא קורע אף אחד'. המפקד תופס אותי וחצי בבכי, חצי בצעקה - 'תשלח אותו!!!'. לא הייתה לי ברירה - שלחתי את יוסי פנימה. לאחר כמה דקות הכלב חזר אליי. כל הפנים שלו היו מלאות בדם. הוא פשוט זלל גופה".  

   

  הרומן שלו עם עולם התרבות התחיל דווקא בתחום המוזיקה. שכנה צרפתייה שמעה אותו שר וביקשה ממנו דמו. משם הגיע למפיק צרפתי שהחתים אותו על חוזה הקלטות. אך גם אחרי שהתגורר בצרפת תקופה והקליט אלבום באנגלית – לא יצאה מזה קריירה. אחרי כשנה חזר לארץ והחל ללמוד קולנוע ב"מנשר".

   

  "משיח". המשתתפים עבדו בהתנדבות (צילום מסך) (צילום מסך)
  "משיח". המשתתפים עבדו בהתנדבות(צילום מסך)
   

  בתום הלימודים, החליט לכתוב על החוויות מהשירות הצבאי. ב-yes התלהבו ונתנו לו תקציב לפיתוח סדרה. אבל גם הפעם זה נגמר בקול ענות חלושה: "אחרי שהוא חזר אלינו עם התסריט, הודענו לו שלא נוציא מזה סדרה", אומר ל-ynet גורם בחברת הלוויין.

   

  כגן לא הסתיר את האכזבה מהדחייה - שלטענתו, סיפר מאוחר יותר בראיון, נבעה מכך שבחברה תפסו את הסדרה כ"אנטי ציונית". אותו גורם ב-yes טוען אחרת: "התסריט לא אושר כי חשבנו שהפיתוח לא היה מספיק טוב. זה קורה הרבה. אני זוכר שהוא מאוד לא אהב את ההחלטה ונפגע ממנה. זה טבעם של יוצרים".

   

  בדיעבד אתה מצטער על ההחלטה?

   

  "הוא לא בא אלינו כשחקן אלא כיוצר – והתסריט לא היה מספיק טוב".

   

   

  כגן אולי התאכזב – אבל לא התייאש, והחל לגבש את הרעיון ל"משיח", סדרה שבה הוא מגלם זמר ומנהל כושל. הוא ניסה את מזלו מול כמה גופי טלוויזיה ,ללא הצלחה – עד שהבין שהישועה לא תבוא משם (זאת אף שבאותה תקופה דווקא החל לעבוד כעורך פרומואים ב-HOT). הוא ויתר על התקציבים והבמה, ופנה להפיק את "משיח" כסדרת רשת עם חברתו דנה פוליג.

   

  "הוא שלח לי הודעה שהוא רוצה להיפגש איתי", מספר עמית איצקר, שמגלם את זיו ב"משיח". "הוא אמר שהוא רוצה ללהק אותי למשהו שהוא מפתח ונפגשנו לארוחה. הוא סיפר לי על הסדרה ואיך זה היה בפיתוח בטלוויזיה ונפל - ושהוא רוצה להעביר את זה לרשת. הופתעתי כי לא היינו בקשר. השיחה הזאת באה משום מקום".

   

  השחקנים, הצלם, העורך והניצבים – כולם עבדו בהתנדבות על "משיח", שצברה מאות אלפי צפיות ברשת. ובין ההמונים שנחשפו אליה היה גם מולי שגב: "כשנפגשנו, כגן עדיין לא הבין אם מבחינתו זו יציאה חד פעמית או משהו שיפתח קריירה חדשה. אנחנו קלטנו מישהו מוכשר שלא הכרנו. הוא בא משום מקום". רועי בר נתן נזכר כיצד הכיר לו ערן זרחוביץ' את הסדרה באחד מימי הצילומים של "ארץ נהדרת": "זה הקסים אותי, התמוגגתי מזה".

   

  גם הקומיקאי גורי אלפי שם לב ללהיט המפתיע, וניסה ללהק את כגן ל"אחיות המצליחות שלי" שביים עבור yes. במקרה שלו, זה לא הצליח בסופו של דבר. "כל במאי היה שמח לקבל את כגן", הוא אומר. "הוא בעצם מייצג את ניצחון הרשת על הטלוויזיה. זה מופלא בעיניי, אבל זה גם אומר שאין תירוץ – אם לא יקבלו את הרעיון שלך כאן או ידחו את הפרויקט שלך שם, פשוט תקום ותעשה. אנחנו כבר נשים לב אליך".

   

  במקביל לקשרים שנוצרו עם שגב ואנשי "ארץ נהדרת", ועוד לפני שהסכים להצטרף לתוכנית, הגיע פרויקט חדש – "החדש של עומרי גורדון". עידו רוזנבלום ואסף שלמון, שכתבו יחד את הסדרה, חיפשו שחקן שיגלם את המנהל של הגיבור, והעדיפו פנים לא מוכרות. "ראינו אותו וחשבנו שזה יכול לעבוד", מספר שלמון, "משהו בלוזריות ובחוסר המועדות שלו ב'משיח' שידר את מה שאנחנו היינו צריכים".

   

  "החדש של עומרי גורדון". כמעט התייאשו, ואז כגן השתחרר (צילום: גיא כושי ויריב פיין) (צילום: גיא כושי ויריב פיין)
  "החדש של עומרי גורדון". כמעט התייאשו, ואז כגן השתחרר(צילום: גיא כושי ויריב פיין)
   

  גם במקרה הזה, כגן לא השתכנע מיד. "הוא לא רצה לגשת לאודישן", מספר חבר קרוב. "הסוכן שלו ניסה לשכנע אותו שזה הזמן לעשות את זה – ובסוף הוא התרצה. אך גם כשהגיע לאודישן, לא הכל הלך חלק. לפחות לא בהתחלה. "האודישנים הראשונים היו מוזרים", אומר שגב, ששימש כמפיק ועורך אחראי בסדרה. "הוא היה מובך ולא מצא את עצמו. בשלב מסוים אמרנו לו שיעשה את התפקיד בדמות של משיח, רק כדי שישתחרר – ורק אז החזרנו אותו לדמות. כמעט הכרחנו אותו לעשות את זה". שלמון מוסיף ש"עד הרגע האחרון לא היינו בטוחים אם הוא יכול בכלל לעשות משהו חוץ מ'משיח' – שזה נורא מוזר במבט לאחור, עכשיו שאנחנו מבינים עד כמה הוא ורסטילי".

   

  בסוף כגן נכנס לעניינים – והפך למטרד על הסט. בקטע טוב: "הוא עיכב לנו ימי צילום שלמים", נזכר שגב וצוחק. "אנשים נשברו לידו מצחוק. בשלב מסוים עידו רוזנבלום ביקש שלא לשחק איתו כי הוא נקרע מצחוק, אז צילמו אותם בנפרד".

   

  "אלמנטים של אסי כהן"

  החיבור הזה לשגב ושלמון – שהוא גם אחד הכותבים הראשיים של "ארץ נהדרת" – סלל לבסוף את דרכו של כגן לתוכנית הסאטירה. בהתחלה הופיע בתפקיד צנוע – ניסן, המאבטח בקניון. אבל סדרת המערכונים הזו פתחה את הדלת לפאנל, שם באו לידי ביטוי לראשונה גם יכולות החיקוי שלו.

   

  "עוד לא ראיתי כניסה כמו שלו ל'ארץ נהדרת'", אומר שלמון, "הוא קומיקאי מתאבד. אני לא יודע לומר אם יש לו ביצים ענקיות, או שהוא קופץ לבריכה בלי לדעת אם יש בה מים. מה שבטוח, כשהוא נכנס לאולפן אתה מרגיש את ה'וייב' של הקהל. זה קרה מיד. אודי כגן הוא תופעה".

   

  "ארץ נהדרת". עלה כמו טיל ()
  "ארץ נהדרת". עלה כמו טיל
   

  את המתח שקדם לצילומים, מעיד בר נתן, כגן שם בצד לפני שעלה לבמה. "הוא היה מאוד דרוך, אבל אז עלה כמו טיל תלת ראש. כל הפוקוס היה עליו, הוא אילתר עם הטקסט. היתה לו המון תעוזה ונוכחות. אין הרבה אנשים שמסוגלים לעשות דבר כזה. הוא מביא איתו ארסנל קומי של עצמו".

   

  ב"ארץ נהדרת", מבטיחים הבוסים, יהיה לו מקום קבוע בפאנל עם חזרת התוכנית – ובינתיים הוא מככב על המסך הקטן כאורח אצל המתחרים ב"גב האומה". "הוא מצחיק אותי נורא", מספרת אורנה בנאי, וליאור שליין מוסיף: " לאודי יש יכולת ייחודית לבצע לבד, בדקה אחת, הצגה בת שלוש מערכות עם מגוון של דמויות - וכל זה בלי לקום מהכסא ובלי אף אביזר. וזה טוב, זה חוסך לתוכנית כסף".

   

  פריים טיים בערוץ 10, פריים טיים בערוץ 2, ובקרוב גם מופע סטנד אפ משלו – אין ספק שכגן, שהיום נשוי ואב לשניים, כבר לא כוכב שוליים אינטרנטי, אלא אחד השמות החמים ביותר בתעשיית הבידור. אבל חבריו מעידים שההצלחה לא עלתה לו לראש. "לא תראו אותו בהשקות או באירועים כאלה, הוא מאוד משפחתי", מספר עליו עמית איצקר. "יש בו אלמנטים של אסי כהן, אתה רואה שהם בקעו מאותה מבחנה. סופר חברותי", אומר בר נתן. וחבר קרוב מוסיף שהוא מסרב לקבל על עצמו את התואר המתבקש – טאלנט. "הוא לא מסכים עם זה ולא מאמין בזה. הוא רק איש שעובד קשה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים