שתף קטע נבחר

שיחה עם סופר גדול

סמי מיכאל ביקר השבוע בשיקגו. כצפוי היה מרתק, וכמו תמיד, הוא לא הסתיר מה הוא חושב על המצב בארץ ועל מדיניות הממשלה

השבוע התקיים כנס אקדמי ייחודי, בן שלושה ימים תחת השם "בין בגדד לחיפה" באוניברסיטת נורת'ווסטרן, בקמפוס של אוונסטון. לכנס הוזמנו מספר רב של מרצים בכירים וחוקרים צעירים בתחילת דרכם מארה"ב וישראל, שהקדישו את מאמצי המחקר שלהם לחקר יצירתו הספרותית של סמי מיכאל, אורח הכבוד שנכח בכל המושבים, העיר הערות, ושעשע את הקהל. "הכנס היה כל כך מרתק שאפילו וותרתי על שנת הצהריים החשובה לי”, אמר.

 

כ-350 איש הגיעו לערב הפתיחה ששילב ראיון אישי עם סמי מיכאל על ידי בני ציפר, העורך הספרותי של הארץ ומופע מוזיקלי אתני יהודי/עירקי בהשתתפותו של האומן הבינלאומי יאיר דלאל. בסיום האירוע ישבתי לראיון עם הסופר הגדול.

 

האם אתה אוהב ישראל?

"אני פטריוט גדול, זו מדינתי האחת והיחידה שתמיד אלחם למענה. אני, ילדי ונכדי גרים בה באושר. לפני חודשיים נולד לי הנין הראשון".

 

לשאלתו של בני ציפר ענית שאינך ציוני.

“אם משמעות הציונות היא להביא את כל היהודים למדינת ישראל, אני מתנגד לה משום שזה מסוכן שכל היהודים יתרכזו במקום אחד. אני רואה חשיבות בפיזור היהודים על פני כל כדור הארץ”.

 

בעירק השתייכת לתנועה הקומוניסטית. האם נשארת קומוניסט?

“עזבתי את הקומוניזם ב-1955, בעקבות גילויי אנטישמיות בברית המועצות. האידיאל הוא יפה, אבל הביצוע היה אכזרי. בארצות ערב הקומוניסטים הערבים הפכו לאומנים ואכזריים כלפי נוצרים, יהודים וכורדים. היום אני מגדיר את עצמי כבן-אדם”.

 

מהי עמדתך בנושא היחסים בין יהודים וערבים?

“אם לא נסכים לחיות בצורה מסויימת שתוביל אותנו לשלום ודו-קיום, אין לנו תקווה. האיזור הזה סבל מהתערבויות שונות של כובשים בריטים, צרפתים, אירופאים בעיקר ולא מעט ניצול מאמריקה בגלל הנפט שנמצא שם. זהו מתכון הרסני למדינת ישראל להיעזר בכוחות חיצוניים אלה כנגד הערבים. עלינו ללמוד הרבה על העולם שאנו חיים בתוכו, מה אסור ומה מותר ואיך לחיות בשכנות טובה”.

 

יש לך ביקורת קשה כלפי מדיניות נתניהו.

"נתניהו מציג בורות טוטאלית כלפי כל המתרחש סביבנו ובמקום לחפש דרכים לשלום, הוא תר אחרי בני ברית מהעולם כנגד העמים שאנו חיים בתוכם. זה חוסר אחריות. אנחנו צריכים לשים קץ לכיבוש ולאפשר לפלשתינאים להקים את המדינה שלהם לצד מדינתנו, ולבנות מערכת יחסים טובה בינם לבינינו. לאחר מכן נחפש גם דרכים ליצירת שלום עם מדינות אחרות. זו לא חוכמה לומר שהצד השני מסרב. הצד האחר יתפשר בתנאי שישיג את העצמאות כפי שהעם היהודי השיג את העצמאות במדינתנו”.

 

נתניהו מציג בורות טוטאלית כלפי כל המתרחש סביבנו”. סמי מיכאל עם בני ציפר | צילום: שון סו ()
נתניהו מציג בורות טוטאלית כלפי כל המתרחש סביבנו”. סמי מיכאל עם בני ציפר | צילום: שון סו

 

מה דעתך על פרופ' ישעיהו לייבוביץ?

“הוא היה נביא וחבל שלא הקשיבו לו”.

 

אני יודעת שיש לך גם ביקורת על השמאל.

“בוודאי, השמאל הישראלי קשור לשמאל האירופאי ומעולם לא ניסה להתקרב לשכבות העממיות בחברה הישראלית. הוא הפגין התנשאות ובוז למצביעי הליכוד. נעים לשמאל להיות לבד כקבוצה קטנה השומרת על היתרונות המיוחדים של סלון נקי מהשפעות עממיות. אבל כל עוד אין לעם הפלשתינאי עצמאות, תמיד יהיו בארץ גלי אלימות”.

 

השסע העדתי עוד קיים?

“זה נושא משני. העניין הגורלי היום הוא המצב הבטחוני "להיות או לא להיות”".

 

כנשיא אגודת זכויות האדם מהן משימותך העיקריות?

יש לנו תפקידים רבים: א. הגנה על המהגרים הבאים אלינו. תמיד היו לנו תלונות על מדינות אחרות שסרבו לקבל אותנו. עלינו להגן על בני אדם כמונו שנאלצו לנטוש את הכל ולחפש פת לחם וקורת גג במדינתנו. נושא נוסף הוא שיפור מעמד האישה בחברה הישראלית. צריך לשים קץ לדיכוי האישה. הגיע הזמן להחליף את מרכזי הנשים המוכות במרכזי גברים מוכים. נושא חשוב אחר הוא סיוע לשכבות חלשות לצאת מהעוני. 20% מהילדים חיים בתנאי עוני של תזונה לא מספקת. אלו הפרחים שלנו ולא נוכל לתת להם לנבול ולסבול ממחסור”.

 

איך ספר נולד?

“זו תעלומה! במח שלי יש לפחות חומר לעשרים ספרים. אינני חושב שאחיה ואספיק לכתוב חלק קטן מהם. זו תעלומה איך אחד מהספרים דופק בדלת, הדלת נפתחת ואני יושב וכותב אותו”.

 

האם אתה כותב בשתי השפות?

“ברגע שהתחלתי לכתוב בעברית הפסקתי לכתוב בערבית. היום אני לא מסוגל אפילו לכתוב מכתב בערבית. מהרגע שהתחלתי לחלום בעברית התחלתי לכתוב בעברית. ילדי דוברים רק עברית ואני חי את השפה העברית ואוהב את שתי השפות באותה מידה”.

 

מה השפיע על כתיבתך?

“ב-1953 התגייסתי לצה"ל כחייל בודד, איתו שרתו ניצולי שואה בני גילי. עבדתי בתיקון טנקים ועייפתי מעבודת הזוהמה והשמנים, הלכתי למפקד המחנה וספרתי לו על מצוקתי וביקשתי מזון רוחני. מפקדי, ניצול השואה, הודיע לי בחביבות שמימן עבורי קורס בן חמישה ימים לספרות עברית בהסתדרות. לאולם ההרצאות נכנסה אישה תמירה, לבושה בשמלה שחורה שהקרינה הוד והדר והציגה עצמה בשם לאה גולדברג. היא הודיעה לנו שנלמד את יצירותיו של מנדלי מוכר ספרים ז"ל שמעולם לא חי במדינת ישראל. היא הוסיפה שבימים אלה, אחרי הנצחון המוחץ במלחמת השחרור, הסתכלו על ניצולי השואה בזלזול משום שהובלו כצאן לטבח. הגולה הייתה פסולה ויושביה מוגי לב. וכך גם התייחסו ליצירה הספרותית של הגולה. אני מתנגד לעקירת הגולה, אין כל רע ביהודי הישן או בספרות הישנה. מדוע צריך לעקור אותה? החלטתי להיות סופר אשכנזי הכותב על הגולה ועל ישראל”.

 

במהלך היומיים האלה סופרים דנו ביצירותיך מה זה עשה לך?

"חברות עשירות שולחות את העובדים הבכירים שלהם לבדיקה שנתית כל שנה. אני לא שייך לחברה עשירה, אבל מדי פעם ידידי הרופאים מזמינים אותי לבדיקה כללית. בבדיקה האחרונה שהתנהלה לפני כמה חודשים בבית החולים עמדו הרופאים סביבי עם סטטוסקופ. הם נעשו גדולים ואני נעשיתי קטן. הגעתי לבית החולים בתחושה שאני בריא וחזק. תוצאות הבדיקה מצאו שיש לי בעיות בכליות, העורק השמאלי המוביל למוח 80% סתום, השמיעה על הפנים, ואני זקוק לניתוח למניעת צניחת עפעפיים. לסיכום, הגעתי לבית החולים אריה ויצאתי ממנו עכבר. משהו כזה קרה לי בכנס הזה. לכל הממזרים כאן מוח חריף, מנתחים, חוקרים ודנים בספרי, אני מרגיש שאיני יודע דבר על ספרי. אבל ברצינות, המחמאה שקבלתי מפרופסור חביבה ישי, שהשוותה ביני לבין שייקספיר המזרחי, הסופר ג'אחש שדורות של סופרים ערבים ינקו ממנו, גרמה לי להתנפח כצפרדע. אקח מכם רק 10 אחוז מהתשבחות. אני מודה לכם מכל הלב ותמיד אומר שהספר הטוב ביותר שלי הוא הספר שעדיין לא כתבתי. אולי בזכותכם בגיל 90 אכתוב ספר נוסף”.

 

עד עכשיו דיברנו על העבר מה התוכניות לעתיד?

“על הספר "מים נושקים למים" עבדתי 20 שנה וספרי "שווים ושווים יותר" היצירה הראשונה שלי יצא לאור אחרי 25 שנים. סיימתי לכתוב שני ספרים לפני יומיים. איני יודע אם אזרוק אותם לפח או אכתוב אחד מהם מחדש. ימים יגידו. תודה רבה ליוזמים, למארגנים ולכל אלה שלא נרדמו ולבני ציפר שדווח על הכנס ברשת ב”'.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סמי מיכאל ובני ציפר | צילום: שון סו
מומלצים