שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  הממשלה תאשר רפורמה: רצח מדרגה שנייה

  לאחר שהמחבלים שיידו אבנים על רכבו של אלכסנדר לבלוביץ' הואשמו בהריגה ולא ברצח: שרת המשפטים שקד תזרז את התיקון לחוק העונשין

  לאחר שחמשת רוצחיו של אלכסנדר לבלוביץ' בערב ראש השנה הואשמו רק בהריגה ולא ברצח, החליטה שרת המשפטים איילת שקד להביא לממשלה בתחילת השבוע הבא את "חוק ההמתה". החוק כבר הוכן על ידי קודמתה בתפקיד, ציפי לבני, והוא דומה באורח שטחי למה שקיים במערכת המשפטית האמריקנית, למשל "רצח מדרגה ראשונה" או "רצח מדרגה שנייה". הרפורמה מגישה פילוח נרחב של מצבי המתה בעקבות מגוון המקרים שיש בישראל ובסיועה של פסיקה ענפה. 

  החוק יגדיר "רצח מדרגה ראשונה". איילת שקד (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
  החוק יגדיר "רצח מדרגה ראשונה". איילת שקד(צילום: בראל אפרים)

  הרפורמה, שכבר עברה בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת, משנה את ההבדל הסכימטי הקיים היום בין רצח להריגה, ומקדמת מדרג, או מגוון, של מצבי רצח או הריגה שלצדם תהיה ענישה שונה. כיום מוגדר רצח בצורה צרה ביותר: הריגת אדם בכוונה תחילה, "בדם קר", לאחר תכנון מראש וללא כל התגרות של הקורבן. העונש על רצח הוא מאסר עולם, וחובה על השופטים להטילו, ואין להם שום גמישות בכך. כל מה שאינו נופל בדיוק לתוך ההגדרה הזאת, למשל דקירה במהלך קטטה, נחשב לרוב להריגה, והעונש המרבי על כך הוא 20 שנות מאסר.

   

  על פי הצעת החוק החדשה, יהיו שתי קטגוריות של רצח: רצח בנסיבות מחמירות, שהעונש עליו יהיה מאסר עולם חובה, ורצח בנסיבות "רגילות" שעליו מותר יהיה לשופטים לגזור מאסר עולם, אך הם לא יהיו חייבים להטילו. דוגמאות לרצח בנסיבות רגילות - "רצח מדרגה שנייה" יהיה רצח שנעשה מתוך זלזול או אדישות לתוצאות, כגון תאונת דרכים קטלנית או מקרה אריק קרפ ז"ל, שנרצח על ידי חבורת בריונים בחוף ימה של הרצליה. העונש על מעשה כזה יהיה עד מאסר עולם.

   

  לפי ההצעה, גם בעבירת ההריגה יהיו שתי קטגוריות. הקטגוריה הראשונה היא הריגה רגילה, למשל בתגובה להתעללות ממושכת מצד בן משפחה, והעונש יהיה עד 20 שנות מאסר. הקטגוריה השנייה תהיה הריגה בקלות דעת, לדוגמה, גרימת מוות בלי כוונה להמית, למשל בעקבות דקירה ברגל. עבירת ההריגה תכונה מעתה "המתה באחריות מופחתת", והיא תכלול גם המתה לאחר קנטור או התגרות מצד הקורבן, או רצח במצב של אי שפיות. 

  רוצחיו יועמדו לדין בגין הריגה בלבד. אלכסנדר לבלוביץ' ()
  רוצחיו יועמדו לדין בגין הריגה בלבד. אלכסנדר לבלוביץ'

  במסגרת השינוי, מוצע גם לתקן את עבירות ניסיון הרצח ואת עבירות השידול או סיוע להתאבדות, כמו גם העלמת לידה והמתת תינוק. כמו כן, מוצע לתקן את הגדרת היסוד הנפשי של רשלנות בחלק הכללי של חוק העונשין ולהרחיבו, וכן להבהיר כי גם בעבירות התנהגות שבין רכיביהן מנוי יסוד של יצירת סכנה יש להוכיח כי הנאשם יצר במעשהו סיכון בלתי סביר.

   

  בדברי ההסבר להצעה נכתב: "עבירת ההריגה כפי שקבועה כיום היא עבירה רחבה יתר על המידה. העבירה כוללת הן מקרי המתה חמורים של המתה מכוונת שנכון לתייגם כמעשי רצח, והן מקרי המתה חמורים פחות, של המתה בקלות דעת, ומנוסחת באופן שלא יוצר הבחנה ומדרג של העושה כלפי התוצאה. גם נקודת ההשקה בין עבירת ההריגה לעבירה של גרימת מוות ברלנות מעוררת קושי, בשל הפער הניכר בין שתי העבירות, הן במישור האחריות והתיוג הנלווה להן והן במישור הענישה. אשר לעונש - העונש של מאסר עולם חובה הקבוע בצד עבירת הרצח לפי סעיף 300 לחוק, שלא ניתן לסטות ממנו, הוא עונש שאינו מאפשר גמישות והכרעה בהתאם לנסיבות המקרה הפרטניות, ולעתים אינו הולם את מידת האשמה שבמעשה. נוכח הקשיים המתוארים לעיל, מוצע בהצעת חוק זו לערוך שינוי יסודי בנוסח עבירות ההמתה, תוך יצירת מדרג חדש ביניהן". 

  דוגמה לרצח "מדרגה שנייה". אריק קרפ ()
  דוגמה לרצח "מדרגה שנייה". אריק קרפ
   

  שרת המשפטים לשעבר לבני גם החליטה לבחון מחדש את סעיף "המתת החסד" הכלול בהצעת החוק. על פי הצעת החוק, העונש על המתת חסד הופחת מ-20 שנות מאסר ל-5 שנות מאסר. אולם לבני סברה שבחוק החדש צריכה להיות התייחסות למצבים מיוחדים, שבנוגע אליהם ייקבע שהמתת חסד לא תיחשב כלל עבירה פלילית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: index open
  שינוי בהגדרות של רצח והריגה
  צילום: index open
  מומלצים