שתף קטע נבחר

פיגוע בבאר שבע: לוחם גולני נרצח, אזרח זר נורה בשוגג והוכה למוות בלינץ'

מחבל חמוש באקדח ובסכין נכנס לתחנה המרכזית בבאר שבע, ירה ורצח את לוחם גולני סמל עומרי לוי. הוא חטף את הרובה של החייל ופצע עשרה נוספים. אזרח זר שנקלע למקום נורה בטעות בידי קב"ט התחנה ועבר לינץ' בידי ההמון. הלילה מת מפצעיו. המחבל חוסל

  

 

סמל עומרי לוי ()
סמל עומרי לוי

 

מבקש המקלט שנרצח, הפטום זרהום ()
מבקש המקלט שנרצח, הפטום זרהום

 

אחרי יום שקט, גל הטרור חוזר במלוא עוצמתו ומכה לראשונה בגל הנוכחי בבירת הנגב: סמל עומרי לוי, לוחם גולני ממושב שדי חמד שבשרון, נרצח ו-10 נפצעו אתמול (א') בפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע, שבו חטף מחבל נשק מחייל וירה לכל עבר. הפטום זרהום, מקש מקלט מאריתיראה, נורה בשוגג על ידי קב"ט התחנה שחשד כי הוא מחבל, אך הוא לא היה מעורב בפיגוע. עוברי אורח ביצעו לינץ' באזרח הזר, יידו בו חפצים ובעטו בו. הלילה מת מפצעיו בבית החולים סורוקה בעיר.

 

המחבל הצליח לברוח מחוץ לתחנה וניהל קרב יריות עם שוטרים ואנשי יס"מ שבמהלכו נפצעו חמישה שוטרים. המחבל חוסל. בהמשך הותר לפרסם כי המחבל בן 21 מחורה שבנגב. בלילה עצרו לוחמי ימ"מ והשב"כ בן משפחה שלו.

 

12 נפגעים פונו לבית החולים סורוקה: החייל הגיע ללא רוח חיים והודעה נמסרה למשפחתו. 11 נוספים נפגעו מירי, בהם שניים במצב קשה מאוד - אחד מהם האזרח הזר שנורה ומת מפצעיו הלילה. שניים במצב קשה והיתר במצב בינוני וקל. עוד 23 נפגעי חרדה הגיעו אף הם לבית החולים. במשטרה חקרו גם אנשים שהיו בקניון כדי לבדוק אם מי מהם קשור לאירוע.
 

 

 

בשעה 19:37 התקבלו דיווחים על יריות בתחנה המרכזית בבאר שבע. כוחות גדולים של משטרה, מג"ב ומאבטחים הגיעו לתחנה. בשלב זה פגע המחבל בחייל, חטף ממנו את רובה ה-M-16 שלו וירה בתוך התחנה. עוברי אורח נסו על נפשם, ובהם גם אזרח זר שזוהה בטעות כמחבל. קב"ט התחנה ירה באזרח. אנשים שהיו במקום קראו להרוג אותו, יידו לעבר הפצוע ספסלי מתכת וכיסאות. המחבל נמלט באותן שניות אל מחוץ לתחנה ושם נתקל בכוח משטרה, ירה לעבר השוטרים, פצע חמישה מהם - וחוסל.


מפקד המחוז הדרומי ניצב יורם הלוי סיפר שבתיק המחבל נמצאו אקדח, תחמושת וסכין. באשר לסוגיית הירי באזרח הזר ציין ניצב יורם הלוי כי כוחות של המחוז וכוחות ביטחון אחרים "זיהו מישהו שנראה חשוד וירו בו, אך לאחר מכן התברר שהוא תושב המקום, נתין זר. אני לא נכנס כרגע למחדל הטעות בזיהוי, אנחנו מטבע הדברים נבדוק, נתחקר. גם כאן אם יהיו לקחים אנחנו נפיק אותם".

 

מפקד מרחב נגב, תת-ניצב אמנון אלקלעי, אמר כי חבריו של האזרח הזר נלקחו כדי לתחקר את האירוע. "כרגע אנחנו בודקים את העובדות גם לגבי הנתין הזר ובכלל על כל האירוע, כולל יחד עם השותפים שלנו בעניין הזה. אנחנו סורקים אחרי כל מה שקשור בבאר שבע, עושים את כל התרגולת שקיימת בעניין הזה כדי לסרוק את כל הגזרה ולוודא שכל הגזרה שקטה. אנחנו יודעים בוודאות על מחבל אחד. כל האחרים, שותפים, אנחנו בודקים את זה כדי לברר את הדברים עד תומם. אחד זה ודאי".

 

לגבי כניסת המחבל לתחנה, אמר תת-ניצב אלקלעי כי הדבר ייבדק: "אני עדיין לא יודע איך הוא נכנס, הדבר הזה יעבור בדיקה, יש כאן אבטחה אזרחית שמתנהלת, אנחנו נבדוק את זה כמובן, באופן טבעי גם נתחקר את זה כדי להפיק לקחים".

 

 

 

 

הפגיעה בנתין זר, שנחשד כמחבל ()
הפגיעה בנתין זר, שנחשד כמחבל

 

 
 

מפקד יס"מ נגב, רב-פקד דניאל אגם, ששוטריו חיסלו את המחבל, סיפר: "השוטרים שלי קיבלו דיווח על מהומה, על ירי בתוך התחנה המרכזית, הגיעו לכאן מהר, נכנסו לתוך המבנה, איתרו את מקור האש, ובמהלך ניהול אש עם המחבל, תוך כדי שהם מסתערים עליו, שני לוחמים נפגעו, אחד ביד והשני נפגע באזור המותן באורח קל-בינוני. כמובן שתוך כדי הלחימה לאחר הפציעה הם עדיין המשיכו להילחם עד שחיסלו אותו".

 

גם לאחר הפיגוע נמשכו סריקות בכל האזור והוצבו מחסומים. דובר המחוז הדרומי של המשטרה, דורון בנאמו, אמר: "התבצעו סריקות במעגלים הרחוקים יותר של התחנה כדי לשלול אפשרות של מחבל נוסף". 
 

עד ראייה לפיגוע סיפר: "באתי שתי דקות אחרי שזה קרה, ראיתי את כולם בורחים. הבנתי שניסו לגנוב נשק מהחיילים. התושבים ניסו לעשות לינץ' למישהו. פינו את האנשים כי חשדו שיש מחבל נוסף". עדת ראייה נוספת סיפרה: "פשוט ירו בחיילים. הלכתי לטפל בהם. אזרחים פרצו במנוסה לאחר שמיעת הירי".

סימה קוזושווילי שהייתה בתחנה ריססה לדבריה את המחבל בגז מדמיע. "הוא בא לדקור אותי עם סכין לכיוון הבטן. נתתי לו בירכית ואז ריססתי אותו בגז מדמיע", סיפרה. "הוא המשיך לרדוף אחריי. בא אליי מג"בניק וניסה לעזור לי והתעלפתי, נפלתי על הראש. הצלתי את החיים שלי - בלי גז מדמיע בתיק הייתי מתה במקום".

ההתגודדות מול התחנה, אתמול בערב (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
ההתגודדות מול התחנה, אתמול בערב(צילום: הרצל יוסף)

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)
אדם נוסף ששהה בתחנה סיפר כי נשכב על הרצפה, וכל מי שהיה לו נשק דרך אותו. "ראיתי שסוחבים פצוע. ואז היו יריות ונשכבתי. בין היריות התקשרתי למד"א, היה לידי חייל שהיה פצוע קל יחסית וראיתי גם בן אדם שפצוע כנראה קשה מאוד שסחבו אותו אנשים אחרים".

בעל דוכן פלאפל במקום שמע את קולות הירי ושלף מצלמה. הוא החל לתעד את האירוע, אך חזר לדוכן כשהבין שהיריות הן לא של כוחות הביטחון. "ראיתי שאנשים היכו באדם עם כיסא, אנשים קיללו אותו, אנשים ירקו עליו, ואז בא שוטר וירה בו. היה שם גם חייל פצוע, בצד. וזהו, לא יודע מה להגיד, אני כולי בלחץ, אף פעם לא עברתי את זה, לא חוויתי את זה, אני אף פעם לא פחדתי אבל זה מפחיד". 

 

 (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

 

מנהל מרחב נגב מד"א, איציק אלפסי, דיווח כי הנפגעים סובלים "מפציעות בכל הגוף באורח בינוני עד קשה. אנחנו כבר כשבועיים בכוננות מלאה, אמבולנסים בכל המרחב בכוננות, אנחנו נותנים מענה מיידי לכל אירוע". סגן מנהל מרחב נגב במד"א, גדי אבוחצירה, אמר כי שניים מהפגועים נפצעו מירי בפלג גופם העליון. הם היו מחוסרי הכרה והוגדרו בשטח במצב אנוש.

 

ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ', הודה לכוחות הביטחון על הפעולה המהירה וניסה להרגיע את סערת הרגשות של תושבי העיר. "אנחנו חייבים דווקא ברגעים כאלה לנשוך שפתיים, להיות שקולים ולפעול בקור רוח", אמר ראש העיר.


פינוי האזרח הזר שזוהה בטעות כמחבל מהתחנה המרכזית ()
פינוי האזרח הזר שזוהה בטעות כמחבל מהתחנה המרכזית


אזרח לוכד את הנתין הזר תחת כיסא ()
אזרח לוכד את הנתין הזר תחת כיסא

 

ראש העיר קרא לתושבים "לא לקחת את החוק לידיים, לתת לכוחות הביטחון לעשות את עבודתם. להמשיך לגלות ערנות. יש פריסה גדולה מאוד של כוחות הביטחון ברחבי העיר, ואנחנו עושים כל שביכולתנו כדי להתמודד עם המערכה הלא פשוטה הזאת שכל מטרתה זה לפגוע בבטן הרכה של אזרחים חפים מפשע. נתגבר את מוסדות החינוך כפי שכבר עשינו. כל מי שיש לו נשק יודע מה לעשות".

יש לציין שבאר שבע מהווה מוקד לשוהים בלתי חוקיים רבים שמגיעים מדי שבוע באלפיהם לישראל דרך הפרצות בגדר בדרום הר חברון. הפיגוע מגיע אחרי יום שקט שבו לא נרשמו אירועים, אחרי שבת סוערת שבמהלכה התרחשו חמישה פיגועים במקומות שונים.


פורסם לראשונה 18/10/2015 19:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
פינוי פצועי הפיגוע
צילום: הרצל יוסף
צילום: הרצל יוסף
הפיגוע בבאר שבע, אתמול
צילום: הרצל יוסף
מומלצים