שתף קטע נבחר

הלינץ' באזרח הזר שנקלע למקום הפיגוע וניסה לברוח על נפשו

אזרח זר נקלע למקום הפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע וזוהה בטעות כמחבל. קב"ט התחנה ירה בו, ואז התנפלו עליו עוברי אורח ופגעו בו באמצעות ספסלים, כיסאות ובעיטות: "תמות, זבל", קראו לעברו. רק מאוחר יותר התברר כי הוא בסך הכול ניסה להימלט על חייו. הלילה הוא מת מפצעיו

 
הפטום זרהום. מת מפצעיו ()
הפטום זרהום. מת מפצעיו
 
כמעט בכל הפיגועים האחרונים בגל הטרור הרצחני נראו אזרחים מתקהלים מסביב למחבלים ומנסים לפגוע בהם. אתמול (א') - בפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע - הצליח ההמון לפגוע באדם שמאוחר יותר התברר שאין לו שום קשר לפיגוע וכל שביקש היה להימלט על נפשו, ולבסוף שילם על כך בחייו: הפטום זרהום מאריתריאה.
 

בדקות הראשונות של הפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע חשבו כוחות הביטחון כי שני מחבלים ביצעו אותו. רק אחרי שהסתיים האירוע התברר שככל הנראה עובד זר שהיה במקום נחשד כמחבל, נורה בידי הקב"ט ונפצע קשה בתוך מתחם התחנה. אזרחים שהיו במקום קראו "תמות, זבל", ויידו עליו ספסלים וכיסאות ובעטו בו. בעודם מכים אותו נשמעו יריות מחוץ לתחנה - כאשר שוטרים ירו במחבל האמיתי וחיסלו אותו. עובדים זרים שהיו במקום תוחקרו על ידי כוחות הביטחון. "ירו בחבר שלנו. אנחנו לא יודעים מה קרה", הם סיפרו.

 

 

 
ההמון זרק ספסלים על האזרח הזר (צילום: חוסני קומבז) (צילום: חוסני קומבז)
ההמון זרק ספסלים על האזרח הזר(צילום: חוסני קומבז)

וגם זרקו כיסאות  (צילום: חוסני קומבז) (צילום: חוסני קומבז)
וגם זרקו כיסאות (צילום: חוסני קומבז)
  

תיעוד הפיגוע במצלמות האבטחה של התחנה המרכזית ()
תיעוד הפיגוע במצלמות האבטחה של התחנה המרכזית

הנתין האריתריאי שנחשד ונורה במהלך הפיגוע (צילום: עידן משה) (צילום: עידן משה)
הנתין האריתריאי שנחשד ונורה במהלך הפיגוע(צילום: עידן משה)

 

 

קב"ט התחנה, זיאד, שחזר את הירי שהתברר בדיעבד כירי בשוגג: "הייתי בתוך הרציף, שמעתי צרורות של ירי. רצתי לשם, היה בחור שהיה על הרצפה ופשוט מאוד הייתי בדרך כבר עם נשק שלוף, כי יש יריות בשטח התחנה. היה חייל דקור ליד המפגע (בדיעבד התברר שזה האזרח הזר, א"ק). פשוט מאוד יריתי כדור אחד והוא נוטרל. ברגעים ששמעתי את הירי, ניסיתי להבין מאיפה מקור הירי. היו כל כך הרבה אזרחים וחיילים שאתה לא יודע בדיוק מאיפה יורים. קודם כול וידאתי שאותו בן אדם ששוכב על הרצפה, המפגע, שלא יזוז ממקומו".  

 

אחד מעדי הראייה סיפר: "פרקו זעם על האריתריאי הפצוע, התעללו בו. חשבו שהוא אחד המחבלים. הוא נורה ברגליים והמחבל האמיתי ברח החוצה. השוטרים ניסו להרחיק את האזרחים מהאריתריאי שנפצע, וגם אזרחים אחרים ניסו להגן עליו".

 

הפיגוע אירע אתמול בערך ב-19:30. מחבל חטף רובה M-16 מחייל, ירה בו למוות, ופצע עשרה עוברי אורח בתחנה המרכזית, מהם ארבעה נפצעו בינוני והיתר קל. המחבל חוסל ביריות. העובד האריתריאי היה בסמוך ונפצע אנושות משום שחשדו שהיה מעורב בפיגוע. הוא מת מפצעיו במהלך הלילה בבית החולים סורוקה בעיר.

 

מפקד מחוז דרום: נתחקר את הירי השגוי

ניצב יורם הלוי, מפקד המחוז הדרומי, אמר שהמחבל ירה בחייל והרג אותו במקום. לאחר מכן לקח את נשקו והחל לירות לכל עבר בתוך התחנה. "כוחות של המחוז וכוחות ביטחון אחרים שנמצאים בסביבה הגיבו מיידית. זיהו מישהו שנראה חשוד וירו בו, אך לאחר מכן מתברר שהוא נתין זר".

 

לדברי הלוי, הכוחות ניהלו חילופי אש עם המחבל, שהצליח לצאת מהתחנה. "המחבל נתקל בחוץ בכוחות שחיסלו אותו מיד. בכליו נמצאו סכין ואקדח עם תחמושת. הוא ביצע ירי, כולל בנשק של החייל ובאקדח שלו עצמו. כרגע אנחנו בודקים כל אפשרות באשר לסייענים שעזרו לו. יש לנו ארבעה שוטרים פצועים באירוע הזה, חייל הרוג וכמה אזרחים שהגיעו לבית החולים".

 

הלוי ציין כי בתחנה המרכזית התרחשו שני אירועים במקביל: ירי במחבל והפגיעה באריתריאי. לדבריו, הירי בתוך התחנה "היה כנראה הירי של אותו מחבל שפגע בחייל ולכן יש כאן שתי זירות קרובות מאוד במקום קטן. אני לא נכנס כרגע למחדל הטעות בזיהוי, מטבע הדברים אנחנו נבדוק, נתחקר. אם יהיו לקחים אנחנו נפיק אותם".

 


פינוי פצועים מהפיגוע בתחנה המרכזית (צילום: הרצל יוסף)
פינוי פצועים מהפיגוע בתחנה המרכזית(צילום: הרצל יוסף)
 

מפקד מרחב נגב, תת-ניצב אמנון אלקלעי: "שוטרים שהגיעו למקום הבחינו בירי וחתרו למגע יחד עם חיילים שנקראו למקום. המחבל נורה בחלק האחורי של התחנה המרכזית. יש אדם נוסף שאנחנו בודקים אם הוא נתין זר ואנחנו בודקים את השייכות שלו לאירוע".

 

היה חשד בהתחלה שאולי מדובר בשני מפגעים?

"אנחנו בודקים כרגע את השייכות, גם של הנתין הזר, של כולם. אנחנו מבצעים חקירה יסודית בעניין יחד עם כוחות הביטחון הנוספים".

 

לקחתם עכשיו לחקירה את החברים של הנתין האריתריאי?

"לקחנו את החברים שלו כדי לסייע לנו בחקירה של העניין הזה, כדי לברר את העובדות. כרגע אנחנו בודקים את העובדות גם לגבי הנתין הזר ובכלל על כל האירוע. הזהות עדיין נבדקת, כמובן יחד עם כולם, אנחנו בודקים את זה וחוקרים את כל הסיפור הזה".

 

אז כעת להערכתכם מדובר רק במחבל בודד?

"אנחנו יודעים על אחד בוודאי, לגבי אחרים, שותפים נוספים, אנחנו בודקים את זה כדי לברר את הדברים עד תומם. אחד זה ודאי".

 

דובר מחוז נגב במשטרה מסר כי "בתום בדיקת זהויות הפצועים עלה כי אחד הפצועים שנורה על ידי כוחות הביטחון הוא נתין זר, כרגע לא ידוע אם הוא קשור לאירוע או שנורה עקב חזותו".

 

פרופסור יוחנן פייזר מבית חולים סורוקה מסר אתמול: "לבית החולים הגיעו 11 פצועים, שניים עלו לחדר ניתוח, לאחד יש פציעת בטן קשה ולשני פציעת חזה ובטן. אנחנו מטפלים בשלושה פצועי גפיים שמנותחים על מנת להציל את הגפיים שלהם. בסך הכול יש חמישה פצועים קשה ושניים קשה מאוד. הפציעות הן פציעות ירי". 


פורסם לראשונה 18/10/2015 22:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידן משה
האריתריאי זמן קצר לאחר שנורה בפיגוע
צילום: עידן משה
מומלצים