שתף קטע נבחר

נתניהו: "לא התכוונתי לפטור את היטלר מאחריות"

ניצולי שואה זועמים על ראש הממשלה שאמר אתמול שהיטלר לא רצה בשעתו להשמיד יהודים, וחאג' אמין אל-חוסייני שכנע אותו. דורה רוט הזכורה מהופעתה בכנסת: "הוא טועה. מאיפה הוא לקח את זה?". נתניהו בדרכו לגרמניה: "זה אבסורד. לא הייתה לי שום כוונה לפטור את היטלר מהאחריות השטנית שלו להשמדת יהודי אירופה"

 

 

סערה ציבורית בעקבות דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שהציג אתמול גרסה משלו ל"פתרון הסופי" והסביר כי הצורר הנאצי אדולף היטלר לא רצה בתחילה להשמיד את היהודים, אך המופתי של ירושלים חאג' אמין אל-חוסייני שכנע אותו לעשות זאת. ניצולת השואה דורה רוט שטלטלה את ישראל לפני שנתיים בהופעה בכנסת הגיבה בזעם לדברים: "קראתי את מיין קאמפף, אין שם מילה על ערבים". ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב בצהריים בדרכו לגרמניה לסערה: "זה אבסורד. לא הייתה לי שום כוונה לפטור את היטלר מהאחריות השטנית שלו להשמדת יהודי אירופה. היטלר הוא האחראי לפתרון הסופי להשמדת ששת המיליונים, הוא קיבל את ההחלטה". נתניהו ייפגש עם הקנצלרית אנגלה מרקל ועם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי.

 

 

  

 

ראש הממשלה נתניהו, שיצא לגרמניה, אמר לפני עלותו למטוס: "היטלר קיבל את ההחלטה. באותה מידה זה אבסורד להתעלם מהתפקיד שמילא המופתי, חאג' אמין אל-חוסייני, פושע מלחמה, שבעידוד והמרצת היטלר, ריבנטרופ, הימלר ואחרים, להשמיד את יהודי אירופה. על כך יש עדויות רבות, לרבות העדות של סגנו של אייכמן במשפטי נירנברג, לא עכשיו אלא אחרי מלחמת העולם השנייה".

 

נתניהו הוסיף כי למופתי היה תפקיד חשוב בהחלטה להשמיד את יהודי אירופה. "אסור להתעלם מחשיבות תפקידו. המופתי חזר והציע לרשויות שעמן עמד בקשרים, בראש ובראשונה להיטלר, לריבנטרוב ולהימלר, להשמיד את יהודי אירופה. הוא ראה בכך פתרון הולם לשאלה הפלסטינית. סגנו של אייכמן אמר שהמופתי היה אחד מיוזמיה של ההשמדה השיטתית של יהודי אירופה והיה שותף ויועץ של אייכמן והיטלר לביצוע התוכנית זאת".

 

 

ראש הממשלה נתניהו ורעייתו. בדרך למפגש עם מרקל (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
ראש הממשלה נתניהו ורעייתו. בדרך למפגש עם מרקל(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
 

ראש הממשלה התייחס גם לביקורת שנשמעה על דבריו, שלכאורה הורידו אחריות מהיטלר באשר לפתרון הסופי. "הניסיון הזה של חוקרים מסוימים ואנשים מסוימים לתת אפולוגטיקה לתפקיד המרכזי והחשוב שהיה לחאג' הוא ברור. חוקרים רבים אחרים מצטטים את העדות הזאת וגם עדויות אחרות על תפקידו של אל-חוסייני", אמר נתניהו. "המטרה שלי הייתה לא לפטור את היטלר מהאחריות שהוא נושא בה, אלא להראות שאבי האומה הפלסטינית אז, ללא מדינה וללא מה שקוראים 'הכיבוש', ללא שטחים וללא התנחלויות, כבר אז שאף בהסתה שיטתית להשמיד את היהודים. לצערי, חאג' אמין אל חוסייני הוא עדיין דמות נערצת בחברה הפלסטינית, הוא מופיע בספרי הלימוד ומורם כאבי האומה וההסתה הזאת שהתחילה אז איתו, הסתה להרג יהודים – נמשכת. לא באותה מתכונת אך במתכונת אחרת והיא שורש הבעיה. כדי להפסיק את הרצח צריך להפסיק את ההסתה. מה שחשוב הוא להכיר בעובדות ההיסטוריות ולא להתעלם מהן, לא אז ולא היום".

  

ניצולים: חומר למכחישי שואה

ניצולת השואה דורה רוט סיפרה: "אני הייתי בת שבע כשנכנסתי לגטו ורשה ויצאתי בגיל 13. אבל אני גם קראתי את הספר מיין קאמפף שהיטלר כתב. אני קראתי את זה בשפה הגרמנית כי אני מדברת גם גרמנית. לא ראיתי שם מילה אחת שהוא כתב, שהיה לו איזה שהוא קשר עם ערבים. אז אני לא יודעת מאיפה אפשר להוכיח את זה. נכנסתי לגטו ורשה ב-1939 (לפני פגישת היטלר ואל-חוסייני). איך זה יכול להיות? מי עשה את הגטו? מי בנו את הגטו? אני נכנסתי ב-1942 למחנה ריכוז. מי עשה את מחנה הריכוז? לא גרמנים? אני חושבת שהוא טועה. לא מבינה מאיפה הוא לקח את זה".
 (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

חנוך לרר, ניצול שואה מתל אביב, שרד את השואה בפולין ועלה לישראל בשנת 1948. "הדברים של נתניהו מאוד הרגיזו אותי. זה הכחשת השואה, לפי דעתי", אמר. "כי הוא ניקה את היטלר. הוא אמר שהמופתי אמר להיטלר 'תהרוג אותם'. אז מה, כל אחד מפרש בדרך אחרת? ייתכן שהמופתי באמת היה, אבל אין מקום שמופיע שהוא אמר את זה. נוסף לכך, אי אפשר לנקות את הגרמנים ולהפיל את הכול על הערבים. נתניהו הוסיף כדי לעשות דרמה".

 

נפתלי (83), ניצול שואה, התריע כי דברי ראש הממשלה מסייעים למכחישי שואה. "זה איום ונורא. הדברים שאמר נתניהו פוגעים בי ובניצולים אחרים. זה עוזר למכחישי שואה להשכיח את זכר השואה, זה מוזיל את זכרם של בני המשפחה שנספו. לומר שהיטלר לא חשב על הפתרון הסופי עוד לפני הפגישה עם המופתי, זה הבל ורעות רוח".   

 

נתניהו סיפר בקונגרס הציוני שהמופתי "טס לברלין. היטלר לא רצה להשמיד את היהודים באותו הזמן, הוא רצה לגרש אותם. חאג' אמין אל-חוסייני הלך אליו ואמר: 'אם תגרש אותם, הם יגיעו לכאן'. 'אז מה עליי לעשות איתם?', שאל. הוא ענה: 'שרוף אותם'".

 

כמה וכמה היסטוריונים עמדו על טעותו של ראש הממשלה. פרופ' דן מכמן, מומחה בעל שם עולמי, ראש המכון לחקר השואה באוניברסיטת בר אילן וראש המכון הבינלאומי לחקר השואה ביד ושם אמר הבוקר ל-ynet כי הטיעון אינו נכון: "הייתה פגישה של היטלר עם המופתי אבל זה אחרי שהפתרון הסופי התחיל".

 

ההיסטוריונית הראשית ביד ושם, פרופ' דינה פורת, העומדת גם בראש מרכז קנטור באוניברסיטת תל אביב, אמרה כי מבחינה היסטורית, "אי-אפשר לומר שהמופתי הוא שנתן להיטלר את הרעיון להרוג או לשרוף יהודים. זה לא נכון. הפגישה ביניהם הייתה כבר לאחר שורה של אירועים שמצביעים על כך", אמרה פרופ' פורת.

 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן תקף את נתניהו על דבריו על חאג׳ אמין אל-חוסייני, ואמר במסיבת עיתונאים

משותפת עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון ברמאללה: "הוא מטיל על חאג׳ אמין אל-חוסייני את האחריות להרג היהודים בשואה, ולדבריו היטלר לא אחראי על כך. נתניהו מעוניין לשנות את כל ההיסטוריה. את ההיסטוריה של היהודים הוא משנה".

יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה, קולט אביטל, אמרה בתגובה לדברי ראש הממשלה: "נתניהו עסוק ברביזיוניזם היסטורי וכשמדובר בשואה הדבר פוגע ומסית בו זמנית. הוא פוגע ברגשות הניצולים שחוו על בשרם את כל הגזרות, ההשפלות והעינויים מבית ספרו של היטלר. הוא פוגע בגלל שהוא ממעיט בתפקידו של הצורר הנאצי והוא מסית בגלל שהוא מפנה עכשיו את כל השנאה כלפי הציבור הערבי ומנהיגיו, כאשר הוא רומז שהם אלה שתמיד רצו וממשיכים לרצות להשמיד את העם היהודי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הנאום המקומם בקונגרס היהודי
צילום: AFP
צילום: Heinrich Hoffmann
היטלר וחוסייני, 1941
צילום: Heinrich Hoffmann
מומלצים