שתף קטע נבחר

טיבי הרחיק את השר אלקין מהמליאה: "אני הריבון"

בצעד חריג הורחק שר הקליטה מדיון שניהל ח"כ אחמד טיבי על חומות ההפרדה במזרח ירושלים. אלקין: "אתה מפיץ שקרים ואחראי לגל הטרור". טיבי: "זו הסתה. צא מהדיון, אני הריבון". אלקין: "אתה לעולם לא תהיה ריבון"

 

עימות חריף וחריג נרשם היום (ד') במליאת הכנסת בין שר הקליטה זאב אלקין (ליכוד) לחבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת), ששימש כיו"ר הדיון, שבסופו אף הורחק השר מהמליאה.

 

במהלך דבריו של אלקין בדיון על הסרת חומות ההפרדה בין שכונות מזרח ירושלים, האשים השר את טיבי בדם שנשפך בישראל. "יש לך אחריות על הדם שנשפך ברחובות", אמר, וטיבי התפרץ בתגובה והוציא מהדיון את השר לאחר שסירב לחזור בו מדבריו: "זו הסתה". אלקין אמר ל-ynet לאחר שהורחק מהדיון כי הגיש תלונה לוועדת האתיקה וליו"ר הכנסת.

הוציא מהמליאה את אלקין: "זו הסתה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הוציא מהמליאה את אלקין: "זו הסתה"(צילום: AFP)
 

"אתה צריך לא לישון בלילה". השר אלקין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"אתה צריך לא לישון בלילה". השר אלקין(צילום: גיל יוחנן)

הדיון התלהט לאחר שאלקין עלה לדוכן. "כדאי להבין למה יצא אותו גל טרור", אמר אלקין ופנה לטיבי. "לך אדוני, יש אחריות כבדה ביותר על הדם שנשפך היום ברחובות מדינת ישראל. אתה, ואנשים כמוך, שמפיצים שקרים בידיעה מוחלטת על כביכול הרצון לשנות את הסטטוס-קוו בהר הבית, אתם אחראים על הדם שנשפך, גם של יהודים וגם של ערבים. אתה באופן אישי, צריך לא לישון טוב בלילה".

 

טיבי התפרץ בתגובה: "נאמרים כאן דברים קשים וחסרי תקדים. אני מבקש ממך לחזור בך מיד מהדברים שאמרת. אם לא תחזור בך, אני מוריד אותך מעל הדוכן". השר השיב, "אין לך זכות", אך יו"ר הדיון התעקש: "אני מבקש להוריד אותו. זו הסתה ואני הריבון כאן. אני מעליך. אני מבקש להוריד אותו מהדוכן. תתרחק מפה מיד".

 

"אחמד, אחמד", המשיך אלקין ושלהב את היצרים. "הדברים שאמרת הם הסתה", השיב טיבי, והשר הבהיר: "אתה לא ריבון כאן, ולא תהיה ריבון כאן".

 

"מה שנעשה כאן הוא דבר חסר תקדים", אמר טיבי. "שר במדינת ישראל מסית. אני מעולם לא קראתי לאלימות, מעולם לא הרגתי מישהו, לא התגאיתי בכך. יש אנשים שמתגאים בכך. אני מביא חיים לעולם. יש קווים שהם חציית קו אדום". טיבי הפציר בשר לעזוב את המקום: "תעזוב את האולם. פגעת ביושב הראש. הדברים שלך הם הסתה חסרת תקדים. אני נתון לקריאות לשחיטה".

 

לאחר הדיון אמר השר אלקין ל-ynet: "חבר הכנסת טיבי התפרץ עליי כי האמת כואבת. אמרתי לו את האמת בפרצוף על האחריות שלו ושל חבריו. הגיע הזמן שהאמת הזו תיאמר. הוא התנהג בבריונות ותוך ניצול לרעה של הסמכות שניתנה לו, ועל כן כבר הגשתי תלונה לוועדת האתיקה וליו"ר הכנסת בדרישה להרחיק את חבר הכנסת טיבי מניהול הישיבות במליאה. הגיע הזמן שנבהיר לטיבי וחבריו מי באמת הריבון כאן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הוצא מהמליאה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים