שתף קטע נבחר

דווקא עכשיו - דרושה אחדות בעם

המכנה המשותף שאנו מחפשים הוא מסורת, ולא במובן הדתי של המילה, אלא במובן של זמן קבוע - להתכנס ביחד, להשלים פערים, לנוח ערב אחד בשבוע ולתת מקום לחיבור אמיתי וכן בין בני הבית, קרובי משפחה ואורחים

בימים אלה, כשהטרור מתדפק על דלתות כל עיר ועיר, אחדות והכרת האחר הם ערכים שהעם צמא להם. קיים צורך מהותי במכנה משותף אחד, סביבו נתאסף כולנו, רק כך תושג תחושת השייכות, שתעזור לנו להתמודד עם המציאות הקשה בה אנו חיים.

 

עוד דעות ב-ynet:

גם קק"ל חייבת להיות שקופה

שנת מבחן בהנדסה

"חשבון נפש" שכולו זריקת אחריות

ההורים יחסכו על תרופות, הילדים יקרסו כלכלית

הם יורים גם בחפים מפשע

 

המכנה המשותף שאנו מחפשים הוא מסורת, ולא במובן הדתי של המילה, אלא במובן של זמן קבוע, כל יום שישי בו שוכחים מהשבוע הארוך והמתיש על מנת להתכנס ביחד, להשלים פערים, לנוח ערב אחד בשבוע ולתת מקום לחיבור אמיתי וכן בין בני הבית, קרובי משפחה ואורחים.

 

רובנו מכירים את ההרגשה המיוחדת של ערב שישי בצורה כזו או אחרת. חלקנו הולכים לבית הכנסת, חלקנו מנצלים את הערב למפגש משפחתי סביב שולחן האוכל ולהשלמת פערים ומידע מהשבוע העמוס וחלקנו משתמשים בזמן הפנוי והמשפחתי לצפייה משותפת בטלוויזיה.

 

זוהי בדיוק המטרה לשמה הוקם מיזם שבת ישראלית - לסתור את הטענה הרווחת כי קיים הבדל בין הדתיים לחילונים בישראל. מיזם שבת ישראלית, פונה לאוכלוסייה רחבה במטרה להדגיש את הצורך להיות ביחד ולקיים אורח חיים משותף ומקבל, יש בינינו כל כך הרבה גורמים מאחדים ומגבשים בהם עלינו להתרכז במקום לחפש דרך קבע את השונה והמבדיל.

 

המיזם לא נוגע בפן ההלכתי של השבת, אלא בא להדגיש את החוויה של ארוחת השבת. חוויה של חיבור, אחדות והכרת האחר.

 

זמן איכות

לא רק שומרי מצוות אדוקים נאמנים לשבת, כי אם גם יהודים שהתרחקו לגמרי מההלכה. רבים מבתי ישראל עורכים סעודת שבת. אין זה סוד, כולם מודעים לכוחו של שולחן שבת שסביבו יושבים בני המשפחה הסועדים יחדיו, משוחחים לעומק זה עם זה, מספרים בדיחות או משחקים עם הילדים.

 

ארוחת השבת היא זמן האיכות שלנו עם משפחתנו, השבת הישראלית היא זמן האיכות שלנו עם אנשים, שאולי, לא תהיה לנו הזדמנות אחרת להכיר.

 

המצב הביטחוני היום מהווה דוגמה ניצחת לעובדה כי על אף השסעים החמורים המרכיבים את עמנו, אל לנו להיכנע להם ולאדישות. זוהי הזדמנות מיוחדת לאחד בין הקצוות השונים בחברה הישראלית. הרי ברור כשמש שישנן אמונות שונות ומגוון של דעות, אולם אסור שמחיצות יפרידו בינינו.

 באמצעות השבת הישראלית, אנו מבקשים לעורר את השיח בין האורחים למארחים על שולחן שבת אחד. זוהי הזדמנות להקשיב, לשוחח, ללמוד, וללבן נושאים עם אנשים שחושבים קצת אחרת. והכל באווירה חמה ומשפחתית, בדרכי נועם ובכבוד.

 

זוהי השנה השלישית של שבת ישראלית וההירתמות של הציבור על מגזריו השונים מחממת את הלב בכל שנה מחדש. אני מאמין שככל שנרבה במיזמים הקוראים לאחדות מתוך ערכים עמוקים ואמיתיים, הדבר ישתרש בליבה של החברה הישראלית והקרעים יתאחו.

 

בשבת הנוכחית נקדיש את השיח למהותה של השבת, נדון בחשיבותה כיום מאחד המסמל תרבות, הכלה והבנה וסבורני שתהליך זה יביא לדיון ערכי בעל אופי מסורתי אף בתחומים נוספים.

 

הכותב הוא מנהל מיזם "שבת ישראלית" שעתיד להיערך ביום שישי, פרשת "לך לך" ברחבי הארץ. לדף הפייסבוק של שבת ישראל .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים