שתף קטע נבחר

סקר: מה אתם יודעים על פוליסת הביטוח שלכם?

סקר מעלה כי שליש מהציבור, המחזיקים בביטוח חיים אינם יודעים כמה הם משלמים עבור הביטוח מדי חודש, 40% אינם יודעים מה גובה הכיסוי שהביטוח מקנה להם וליותר מ-30% אין מושג איזה כיסוי ביטוחי מעניק ביטוח הבריאות שלהם. ומה ההבדל ברמת הידע בין נשים לגברים?

כמה אתם משלמים עבור פוליסת הביטוח שלכם? יותר משליש מהציבור (34%) אינם יודעים מה גובה התשלום החודשי הנגבה מהם עבור פוליסת ביטוח החיים שרכשו, כך עולה מסקר שבחן את רמת הידע של הישראלים אודות פוליסות הביטוח שלהם.

 

  • מדצמבר: יבוטלו "חבילות" ביטוחי הבריאות

 

בכל הנוגע לביטוח דירה, "רק" 22% מהנשאלים לא יודעים מה גובה התשלום החודשי (הפרמיה) שהם משלמים עבור הפוליסה שלהם ונתונים דומים קיימים גם בכל הנוגע לביטוחי הבריאות – כולל הביטוחים המשלימים של קופות החולים.

 

הסקר שנערך על ידי AIG באמצעות מכון המחקר "כלים שלובים", מעלה עוד כי 40% מכלל הנשאלים לא ידעו מה גובה הכיסוי שמעניק להם ביטוח החיים. מקרב אלה שידעו את גובה הכיסוי, ל- 28% גובה הכיסוי מגיע עד 500 אלף שקל; ל- 23% יש כיסוי של בין חצי מיליון למיליון שקל, ול- 8% יש כיסוי של בין מיליון ל- 2 מיליון שקל.

 

כאשר בוחנים הבדלים בין גברים לנשים: נשים ציינו יותר מגברים כי אינן יודעות מה גובה הפיצוי שיוענק למוטבים, הבדל מובהק של 27%.

 

מהסקר עולה עוד כי שליש מבעלי ביטוחי דירה אינם יודעים מה גובה הכיסוי שהם זכאים לו. כך 36% מהנשאלים לא יודעו מה גובה הכיסוי למבנה בפוליסה שלהם ומעל שליש (34%) לא ידעו מה גובה הכיסוי לתכולה בפוליסה שלהם. בנוסף, 53% מהצרכנים המחזיקים ביטוחי דירה לא יודעים מה גובה ההשתתפות העצמית שלהם.

 

על פי נתוני הסקר 64% מהמשיבים הם בעלי ביטוח חיים - 69% מקרב הגברים לעומת 59% מקרב הנשים. כמו כן, שיעור מחזיקי ביטוח חיים בקרב קבוצת הגיל 45-54 גבוה באופן מובהק (65%) מיתר קבוצות הגיל.

 

50% מהמשיבים ציינו כי יש להם ביטוח חיים באופן פרטי; ל- 36% דרך המעסיק, ל- 29% דרך המשכנתא ו- 8% מהנשאלים לא ידעו להשיב לשאלה.

 

כאמור, הסקר בחן גם את רמת המודעות של הציבור לביטוחי הבריאות שרכש. מהנתונים עולה כי לכ-90% מהמשיבים יש ביטוח משלים בקופת החולים שלהם, כאשר ל- 57% יש ביטוח משלים ברמה הגבוהה (מסלולי הפרימיום בקופות החולים) ול- 33% ברמה הבסיסית. שיעור בעלי משלים ברמה הגבוהה נמוך יותר בקרב צעירים בגילאי 18-35.

 

ל- 56% מהמשיבים יש ביטוח בריאות בחברה פרטית, כאשר כמחצית מהביטוחים הפרטיים נעשים דרך המעסיק וכמחצית באופן פרטי.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

הסקר מעלה כי כרבע מבעלי הביטוחים הפרטיים אינם יודעים לפרט מה נותן להם הביטוח מעבר למה שיש להם בקופת החולים. בנוסף, שליש מהנשאלים לא ידעו לומר מה הביטוח המשלים (של קופות החולים) נותן להם מעבר למה שמגיע במסגרת ביטוח בריאות ממלכתי, או במילים אחרות - עבור מה הם משלמים את התוספת לביטוח המשלים.

 

לדברי שי פלדמן, מנכ"ל AIG ישראל, את אותה מעורבות שהציבור מגלה בעניין מחיר המילקי ומשקל הגבינה, יהיה נכון שנגלה גם לגבי המוצרים הביטוחים שברשותנו, עם זאת הוא מודה כי האחריות בעניין זה מוטלת גם על חברות הביטוח. "גם לחברות הביטוח תפקיד מרכזי בהנגשת המידע הביטוחי ללקוחותיהן, על מנת לייצר מידה רבה יותר של הבנה ומעורבות בתחום קריטי זה.

 

"אני מאמין שנדרשים כאן צעדים מכמה גורמים: גם ציבור הצרכנים, גם משרד האוצר והחינוך שצריכים להשקיע בחינוך פיננסי מגיל צעיר, גם המעסיקים שצריכים להוביל תהליכים של הדרכה מול העובדים שלהם וגם חברות הביטוח שצריכות להגביר את השקיפות ולפשט את הפוליסות כל שיקל על ציבור הצרכנים".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
צילום: shutterstock
צילום: רונן טופלברג
שי פלדמן, מנכ"ל AIG ישראל
צילום: רונן טופלברג
מומלצים