שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הרוצח במסכת "מלחמת הכוכבים" דקר פליטים

  מתבהרים מניעי הטבח בביה"ס בשבדיה: התלמיד לשעבר שנכנס עם מסכת Star Wars וחמוש בחרב התמקד בכהי עור בני מהגרים - הוא רצח תלמיד שהיגר מסומליה ופצע קשה פליט סורי. הוא היה ניאו-נאצי שהתנגד למדיניות הפליטים, הממשלה: "זה שמשוגע רוצח ילדים לא אומר שהמדיניות שגויה"

  התלמידים הצטלמו עם הרוצח במסכה - כי חשבו שזה תעלול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  התלמידים הצטלמו עם הרוצח במסכה - כי חשבו שזה תעלול(צילום: AFP)

  אנטון לאנדין פטרסון בן ה-21 שביצע אתמול את הטבח בבית הספר בעיר טרולהטן בשבדיה, התמקד במסע ההרג שלו במהגרים ובילדי מהגרים ובחר את קורבנותיו לפי צבע עורם. כך עולה מחקירת המשטרה המקומית, עובדה שמטרידה מאוד את קהילת המהגרים הענקית בשבדיה. מסר כתוב שהשאיר ועמודיו האישיים ברשתות החברתיות מבהירים מעבר לכל ספק כי היו לו נטיות ניאו-נאציות, כי הוא היה מתנגד חריף של קליטת פליטים וכי יצא לבית הספר חמוש בחרב כדי לפגוע ספציפית בבני מהגרים.

   

  מסע הדקירות התרחש אתמול מעט אחרי השעה 10:00 בבוקר (שעון מקומי) בבית הספר קרונן שבעיר טרולהטן (Trollhattan), עיר תעשייה מצפון לגטבורג, שבה חיים כ-50 אלף תושבים. במתקפה נהרגו מורה ותלמיד ועוד שני בני אדם, תלמיד ומורה נוספים, נפצעו קשה. התוקף נורה על ידי שוטרים ונהרג אף הוא. פטרסון נכנס לבית הספר לבוש שחורים וכשפניו מכוסים במסכת "מלחמת הכוכבים", והחל לתקוף תלמידים ומורים בחרב ובכלי חדים נוספים.

  בלי המסכה. הרוצח אנטון לאנדין פטרסון (צילום: AFP PHOTO / FACEBOOK PRIVATE PAGE) (צילום: AFP PHOTO / FACEBOOK PRIVATE PAGE)
  בלי המסכה. הרוצח אנטון לאנדין פטרסון(צילום: AFP PHOTO / FACEBOOK PRIVATE PAGE)

  ליד בית הספר בטרולהטן, היום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  ליד בית הספר בטרולהטן, היום(צילום: AFP)
  בצילומי האבטחה של בית הספר שנבדקו על-ידי המשטרה נראה פטרסון נראה צועד במסדרונות בית הספר ועוצר לדבר עם סטודנטים בעלי עור בהיר מבלי לעולל להם כל רע. "הכול מצביע על כך שהיה זה פשע שנאה", אמר במסיבת עיתונאים ת'ורד הרלדסון, "הוא בחר את קורבנותיו, תקף את כהי העור ולא נגע בבהירים". אחד משני האנשים שאותם הוא רצח הוא תלמיד בן 17 שהיגר לשבדיה מסומליה לפני שלוש שנים. פצוע נוסף, תלמיד בן 15 שמתאושש עדיין מפציעתו הקשה בבית החולים, הגיע לאחרונה מסוריה. טרולהטן שבה אירע הטבח היא עיר עם אוכלוסיית מהגרים גדולה.

   

  בשבדיה פורסמה תמונה שבה נראה הרוצח במסכה מצולם עם תלמידים שחשבו שמדובר בתעלול והתקרבו אליו במסדרון כדי להצטלם איתו ולשוחח איתו. לפני שהתמונה הזו צולמה, הוא כבר הספיק לדקור אדם אחד לפחות – אבל הם לא ידעו זאת. כמה דקות אחר כך הוא דקר מורה שהתקרב אליו, ואז החל לרדוף אחרי תלמידים רבים נוספים. אמו של הילד בן ה-15 הפצוע סיפרה לעיתון "אפטונבלדט": "מעולם לא חשנו פחד בשבדיה".

  הכתובת "נוח על משכבך בשלום" ליד בית הספר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  הכתובת "נוח על משכבך בשלום" ליד בית הספר(צילום: AFP)

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  שבדיה מקיימת את מדיניות המהגרים המתירנית ביותר באירופה – מבין מדינות אירופה, זו המדינה שקלטה בעשורים האחרונים הכי הרבה מהגרים ביחס לגודל אוכלוסייתה. השנה היא צפויה לשבור שיא, כשעד סוף השנה יגיע מספר המהגרים השנתי שבאו לשבדיה ל-190 אלף. לפי סקרים, רוב השבדים תומכים בקליטת פליטים, אבל על רקע גל ההגירה הגדול שמציף את אירופה כולה ואת שבדיה בפרט בחודשים האחרונים התעורר לאחרונה מתח בין פלגים בחברה השבדית.

   

  שר הפנים, אנדרס יגמן, אמר כי מספר השיא של פליטים המגיעים לשבדיה הגביר את הגזענות בקרב חלקים קטנים בחברה השבדית: "נצטרך לשאול את עצמנו כמה שאלות בנוגע לאופן שבו מתפתחת החברה, בנוגע לקיטוב, ולהפעיל את כל הכוחות הטובים נגד אלימות גזענית", אמר. הוא הגן על המדיניות הליברלית של ממשלתו כלפי מבקשי מקלט: "אי אפשר להאשים את מדיניות מתן המקלט שלנו בגלל שיש לנו משוגע שרוצח ילדים".

  זירת הטבח, אתמול (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  זירת הטבח, אתמול(צילום: רויטרס)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  בבית הספר שבו אירע הטבח לומדים כ-400 תלמידים. אחד התלמידים סיפר אתמול לאתר החדשות The Local: "הייתי בכיתה,

  ואז אחותה של אחת התלמידות בכיתה התקשרה אליה כדי להזהיר אותה שיש רוצח בבית הספר. נעלנו את דלת הכיתה, אבל המורה שלנו היה עדיין במסדרון. רצינו להזהיר אותו אז כמה מאתנו יצאו החוצה ואז ראיתי את הרוצח. הוא ענד מסכה והחזיק חרב. המורה שלנו נדקר. הרוצח התחיל לרדוף אחריי, רצתי לתוך כיתה אחרת. אם לא הייתי רץ, הייתי נרצח. אני מרגיש מבוהל. כולם פה מבוהלים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  הרוצח במסכה, כפי שהצטלם עם תלמידים בזמן הטבח
  צילום: AFP
  מומלצים