שתף קטע נבחר

קרי: נתניהו התחייב - יהודים לא יתפללו בהר הבית, יהיה פיקוח במצלמות אבטחה

מזכיר המדינה האמריקני הכריז בעמאן על שורת הסכמות בין ירדן לישראל במטרה להרגיע את המצב: ישראל מתחייבת להמשיך לאכוף את חופש הפולחן, "כולל העובדה הבסיסית שמוסלמים מתפללים בהר הבית ולא-מוסלמים מבקרים". הפלסטינים: קרי הודיע שנתניהו מתחייב לא להוציא לפועל תוכניות בנייה חדשות בהתנחלויות

 

  

סיכום ישראלי-ירדני-פלסטיני-אמריקני להרגעת המצב: בתום פגישות עם המלך עבדאללה ואבו מאזן, הודיע אחר הצהריים (שבת) מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כי ראש הממשלה בנימין נתניהו התחייב לאכוף את מדיניות הסטטוס-קוו, לפיה בהר הבית יכולים להתפלל רק מוסלמים, ואילו מי שאינו מוסלמי יוכל רק לבקר. קרי אמר כי נתניהו גם הסכים לפיקוח רציף 24/7 באמצעות מצלמות אבטחה בהר הבית. "כל האלימות וההסתה צריכות להיפסק. מנהיגים צריכים להנהיג", אמר מזכיר המדינה לאחר פגישתו עם המלך עבדאללה.

יהודים דתיים ליד הר הבית. לא יורשו להתפלל, רק לבקר (צילום: תנועות המקדש) (צילום: תנועות המקדש)
יהודים דתיים ליד הר הבית. לא יורשו להתפלל, רק לבקר(צילום: תנועות המקדש)

 

ואלו נקודות ההסכמה בין ישראל לירדן, לפי קרי:

ישראל מכבדת לחלוטין את תפקידה המיוחד של הממלכה הירדנית ההאשמית כפי שמשתקף בהסכם השלום מ-1994 ואת תפקידו ההיסטורי של הוד מלכותו המלך עבדאללה.

 

ישראל תמשיך לאכוף את מדיניות חופש הפולחן הוותיקה בהר הבית (חראם אל-שריף), כולל העובדה הבסיסית שמוסלמים מתפללים בהר הבית ולא-מוסלמים מבקרים בו.

 

לישראל אין כוונה לחלק את הר הבית והיא דוחה לחלוטין כל ניסיון לרמוז אחרת.

 

ישראל מקדמת בברכה את התיאום המוגבר בין הרשויות הישראליות והווקף הירדני, על מנת להבטיח שהמתפללים והמבקרים יפגינו איפוק וכבוד לקדושת האזור בהתאם לאחריות המוטלת על כל צד. למעשה, הם מתכננים להיפגש בקרוב על מנת לחזק את הסדרי הביטחון בהר הבית. רוצה לומר: הרשויות הישראליות והווקף והרשויות הירדניות ייפגשו בקרוב על מנת לחזק את היחסים הביטחוניים הללו.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הסכים להצעה מצוינת לדעתי של המלך עבדאללה, להעמיד פיקוח באמצעות מצלמות אבטחה 24 שעות ביממה על כל האתרים בהר הבית. זה יספק נראות ושקיפות מקיפות ויוכל ממש לשנות את המצב ולהרתיע כל גורם מהפרת קדושתו של האתר הקדוש הזה.

 

קרי: להפסיק את הרטוריקה השקרית

קרי הודיע כאמור כי נציגי הווקף וישראל ייפגשו בקרוב כדי לדון בהרגעת המצב. "מקווה שנוכל להפוך דף בתקופה הקשה הזו. חייבים להפסיק פרובוקציות ולעבוד בשיתוף פעולה כדי להשיג רגיעה, ולחתור לשלום בר-קיימא", אמר במסיבת עיתונאים בעמאן.

 

קרי, שנועד בשבוע שעבר עם נתניהו בברלין, ציין כי על סמך פגישותיו עם מנהיגי האזור הוא "מקווה שבהסתמך על הפגישות, נוכל לשים קץ להנחות ולתפישות שקריות. התפישות הללו מגבירות את המתיחות ומתדלקות את האלימות. חשוב לשים קץ לרטוריקה הפרובוקטיבית ולהתחיל לשנות את הלך הרוח בציבור שנובע מאותן תפישות שקריות". 

 

גורם מדיני בירושלים אמר כי "לישראל יש עניין בהצבת מצלמות ברחבי הר הבית, כדי להזים את הטענות שישראל משנה הסטטוס קוו. בנוסף, אנו מעוניינים להראות שהפרובוקציות אינן מגיעות מהצד הישראלי. ישראל חזרה על מחויבותה לשמירה על הסטטוס קוו ומצפה למאמץ מוגבר של הווקף לשמירה על הסדר בתוך המסגדים". יצוין כי ישראל התנגדה נחרצות באחרונה ליוזמה הצרפתית להצבת משקיפים זרים בהר הבית, הצעה שבעקבותיה זומן שגריר צרפת לשיחת נזיפה במשרד החוץ בירושלים.

 

גורם ירדני רשמי אמר הערב לעיתון בינערבי היוצא לאור בלונדון כי הם ממתינים לראות את הצעדים שנתניהו יכריז עליהם (בהקשר של הר הבית), כפי שהצהיר מזכיר המדינה. זו הסיבה, לדבריו, שההודעה על הפגישה בין מלך ירדן עבדאללה לבין קרי הייתה לקונית מאוד. לדברי אותו גורם, קרי הבין שאין אפשרות להשפיע על העמדה הירדנית מבלי שיהיה שינוי בהתנהלות הישראלית. 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

 

מזכיר המדינה האמריקני קרי עם המלך עבדאללה, היום בעמאן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מזכיר המדינה האמריקני קרי עם המלך עבדאללה, היום בעמאן(צילום: רויטרס)
 

אבו מאזן וקרי, בפגישה בעמאן (צילום: AFP, THAER GHANAIM) (צילום: AFP, THAER GHANAIM)
אבו מאזן וקרי, בפגישה בעמאן(צילום: AFP, THAER GHANAIM)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 

מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף סאיב עריקאת ציין כי קרי עדכן את אבו מאזן בפגישתם כי נתניהו הסכים שלא להוציא לפועל תוכניות בנייה חדשות בהתנחלויות. אבו מאזן ביקש מקרי הגנה בינלאומית לפלסטינים מפני ישראל, הקמת ועדת חקירה בינלאומית בנוגע להסלמה ולמעשיה של ישראל ופתיחת אופק מדיני. מקורות פלסטינים אומרים כי אבו מאזן דרש בפגישה את השבת המצב בהר הבית למה שהיה עד לשנת 2000. 

 

הנשיא הפלסטיני דרש שישראל תמלא אחר תנאים מוקדמים: בצהריים נפגש אבו מאזן עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי בעמאן, בירת ירדן. אבו מאזן שמע מקרי על הצעדים שמזכיר המדינה מנסה לבצע להרגעת המצב, או במילים אחרות - על חבילת "הגזרים" שישראל עשויה לתת לו, במקרה של רגיעה שכזו.

 

אבו מאזן מצדו הדגיש בשיחה את דרישתו שישראל תהיה מחויבת "לשמור על הסטטוס-קוו ההיסטורי בירושלים ובמקומות הקדושים, ולמנוע את תקיפות המתנחלים". הוא הבהיר כי צעדים אלו צריכים להיות הראשונים שעל ישראל לנקוט. אבו מאזן גם הבהיר לקרי כי ישראל צריכה להיות מחויבת להסכמים שנחתמו עמה.

 

"לא איבדנו תקווה, אבל אנחנו צריכים לראות אם הצד הישראלי ינקוט ברצינות בצעדים כלשהם כדי שנוכל לפעול מולו", הוסיף אבו מאזן. "לי יש תקווה", אמר מצדו קרי. בפגישה שבה דנו בין היתר במאמץ להתניע מחדש את תהליך השלום נכחו גם סאיב עריקאת וראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג'. אחרי ששוחח עם המלך עבדאללה טס קרי לסעודיה, שם יפגוש את המלך סלמן.

 

גורמים רשמיים בירדן אמרו לפני הפגישה עם מזכיר המדינה האמריקני כי המלך עבדאללה מעוניין לשמוע ממנו התחייבויות ישראליות "להפסיק את ההתקפות נגד המקומות הקדושים לאיסלאם ולנצרות במתחם מסגד אל-אקצה", אתרים שנמצאים תחת חסות האשמית. במקביל דווח בעיתון הירדני "א-דוסתור" כי עבדאללה הדגיש בשיחה כי ירושלים היא "קו אדום שאסור לישראל לחצות אותו, יהיו אשר יהיו ההצדקות".

 

תקוות כבירות אין בירדן ביחס למאמציו של קרי למצוא נוסחה להרגעת הרוחות בזירה הפלסטינית והסדר לסוגיית מסגד אל-אקצה. בירדן כבר מתריעים במשך זמן רב בפני ממשלת ישראל שהמצב הנוכחי במתחם, בראייתם, לא יכול להימשך. הפתרון שלהם, כפי שהודלף השבוע לעיתונות הירדנית הרשמית, הוא לחזור לכללי המשחק במתחם טרם ה-28 בספטמבר, אז אריאל שרון נכנס למתחם, ערב פרוץ האינתיפאדה השנייה.

 

המשמעות מבחינת הירדנים היא החזרת הריבונות והשליטה המוחלטת לווקף האיסלאמי, שפועל שם מטעמה. לפני ספטמבר 2000, הם מזכירים, המשטרה הישראלית הייתה מאבטחת את הכניסות מבחוץ ולא קובעת קריטריונים המונעים כניסה מבני גיל מסוים. מי שהיה מלווה את המשלחות שנכנסות למתחם היו השומרים ולא הכוחות הישראליים כמו שקורה היום.


פורסם לראשונה 24/10/2015 14:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים