שתף קטע נבחר

מפגינים בתל אביב: "אין ביטחון בלי פתרון מדיני"

בהפגנה שארגנה תנועת שלום עכשיו השתתפו אלפים, שקראו בין השאר "ביבי נכשלת, לך הביתה". עוברי אורח התעמתו עם המפגינים: "איזה שלום? אתם חיים בסרט, על מה אתם מדברים?"

  

 

אלפים התאספו הערב (שבת) בכיכר רבין תחת הכותרת "אין ביטחון בלי פתרון מדיני". המפגינים יצאו נגד מדיניות "הנצחת הסכסוך" של ראש הממשלה בנימין נתניהו וקראו בין השאר "ביבי נכשלת, לך הביתה", "האשמים בהסתה נמצאים בממשלה", "רוצים שלום ורווחה, לא כיבוש ומלחמה", "הממשלה הגזענית לא תביא את התפנית". במהלך ההפגנה החלו עימותים בין המפגינים לאנשי ימין שהגיעו למקום.

 

לדברי המפגינים, יש לחתור "לפיתרון מדיני שיוביל להפסקת השליטה הישראלית על מיליוני פלסטינים ויביא לסופו של סכסוך הדמים". המפגינים נושאים שלטים בהם נכתב: "לעצור את הטירוף", "אין ביטחון בלי פיתרון מדיני". המפגינים קראו: "יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים", "בתל אביב ובחברון תושבים צריכים שלום". אחרי ההתכנסות בכיכר רבין צעדו המפגינים לכיוון הקריה.

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

ההפגנה בתל אביב הערב. "הממשלה מביאה למלחמת דת" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ההפגנה בתל אביב הערב. "הממשלה מביאה למלחמת דת"(צילום: מוטי קמחי)

יו"ר מפלגת מרצ, חברת הכנסת זהבה גלאון אמרה בהפגנה: "מכאן אני אומרת לראש הממשלה: 'ביבי נכשלת. נכשלת בלספק ביטחון אישי לאזרחי ישראל, נכשלת והגיע הזמן להפסיק לברוח ולקחת אחריות. אנשים ברחבי הארץ נפגעים, נהרגים בפיגועי דקירה, נרגמים באבנים, ומול כל אלה הדבר היחיד שחשוב לממשלת ישראל להציע, זה לשאת עלינו נשק ולדפוק כדור בראש לכל מי שנראה כמו מחבל".

 

חברת הכנסת סתיו שפיר מהמחנה הציוני אמרה ש"הממשלה שלנו לא מגינה עלינו, היא אובדת עצות. ככה זה נראה כשאין דרך וחזון, כשנגררים אחרי מיעוט קיצוני ונותנים לו להכתיב את הדרך למדינה שלמה. גם בימין יודעים שהתוכנית שלהם פשוט הזויה ומטורפת, שאין שום הגיון ביטחוני מאחורי הסיפוח. הם יודעים שההנחלויות פוגעות בישראל ולא להיפך. הם יודעים שאנחנו נהיה הרבה יותר בטוחים פה עם גבולות ברורים. הם פשוט לא מוכנים להודות בטעות. במשמרת של מי ירושלים עולה בלהבות? במשמרת של מי מבצעים לינץ' באנשים חפים מפשע? במשמרת של מי אנשים מפחדים לצאת מהבית?".

 

יריב אופנהיימר, מזכ"ל תנועת  שלום עכשיו שעומדת מאחורי ההפגנה: "באנו למחות נגד מדיניות ממשלה בלתי אחראית. שמביאה למלחמת דת, לפרובוקציות בהר הבית ובנייה בהתנחלויות. זה הרגע שבו הציבור

צריך להגיד לראש הממשלה - די, הרגע את המצב ואת ממשלתך, אל תיכנע לימין הקיצוני ולך למהלך מדיני שיחזיר את הביטחון לאזרחי ישראל".

 

אופנהיימר הוסיף: "בשבועות האחרונים קשה להיות אזרח במדינת ישראל. הדבר הכי קשה עבורי זה שאפשר היה למנוע את הטירוף הזה ואפשר עדיין לעצור אותו. התרענו שאין ביטחון אמיתי בלי פתרון מדיני. במקום להקשיב ולקחת את המשימה הזו ברצינות, לגלגתם וצחקתם. הצתתם כאן מלחמת דת מיותרת. המשכתם לבנות בהתנחלויות והפכתם את הר הבית לעוד התנחלות. היום נאמני הר הבית יושבים בממשלה. שר החקלאות, במקום לדאוג לאזרח, לטפל במשבר החקלאות, הולך להר הבית ולרובע המוסלמי ומעורר מהומה. אנחנו כאן להילחם כדי שיהיה כאן אחרת. באנו הנה לקרוא להפסקת ההסתה והשנאה, לדרוש פתרון מדיני - שתי מדינות לשני עמים".

 

שרה, תושבת תל אביב שהגיעה להפגין: "הגעתי לתמוך בהפסקת האלימות, בדרך של פעילות מדינית, במקביל לפעילות הביטחונית המבורכת שנעשית. צריך פה מהלך מהלך דרמטי - להכריז על שתי מדינות לשני עמים, לחזור לגבולות 67 עם כל הכאב בויתור. אנחנו יודעים במה זה כרוך".

 

במהלך ההפגנה התפתח ויכוח מילולי בין המפגינים לכמה עוברי אורח שקראו לעברם "בוגדים". עובר אורח אחר התקרב למפגינים ושאל: "איזה שלום? הערבים דוקרים אותנו, אתם חיים בסרט, על מה אתם מדברים?" הוא הוסיף: "אתם טועים. אני לא בעד מוות לערבים אלא מוות למחבלים. אבל לא יהיה שלום". השוטרים חצצו בינם לבין המפגינים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ההפגנה בתל אביב, הערב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים