שתף קטע נבחר

שיעי יוצא להורג. איראן: סעודיה תשלם מחיר

בית משפט לערעורים בסעודיה אישר את עונשי המוות שנגזרו על השייח השיעי נימר באקר א-נימר ושישה שיעים נוספים בגין "עידוד מלחמת אחים" אחרי שמתחו ביקורת על הממלכה הסונית. באיראן זועמים על ההחלטה, שאם תצא לפועל רק תחריף את המתיחות הקיימת ממילא בין טהרן לריאד

הפרשה שעלולה להבעיר עוד יותר את החזית הסעודית-איראנית: בית המשפט לערעורים בסעודיה אישר אתמול (יום א') את עונש המוות שנגזר על השייח השיעי נימר באקר א-נימר. החלטת בית המשפט, אם תישאר על כנה ותצא לפועל, תחריף את המתיחות הגדולה שקיימת ממילא בין סעודיה לבין איראן.

 

עוד חדשות מעניינות בדף הפייסבוק של ynet

 

בשנה שעברה גזר בית משפט סעודי עונש מוות על השייח השיעי ועל שישה סעודים שיעים נוספים, בהם אחיינו של א-נימר, אחרי שמתחו ביקורת על בית המלוכה הסעודי וקראו לדמוקרטיזציה ולהפגנות בממלכה. בשנים 2013-2011 נערכו הפגנות אלימות מצד המיעוט השיעי בממלכה הסונית ונרשמו עימותים עם כוחות הביטחון המקומיים שהסתיימו במותם של יותר מ-20 מפגינים שיעים.

 

גופות השייח השיעי ועמיתיו יוצגו בפומבי לאחר הוצאתם להורג. השייח השיעי א-נימר (צילום: AP) (צילום: AP)
גופות השייח השיעי ועמיתיו יוצגו בפומבי לאחר הוצאתם להורג. השייח השיעי א-נימר(צילום: AP)

ביולי 2012 א-נימר נעצר על ידי כוחות הביטחון ואף ניסה להתנגד, אך ללא הצלחה יתרה ואף נפצע במהלך ניסיונו לברוח. הוא נעצר בגין עידוד מלחמת אחים בסעודיה על רקע עמדותיו הביקורתיות כלפי הממלכה. א-נימר גם נאשם ביחד עם כמה חשודים נוספים בכך שעמדו מאחורי התקפות נגד המשטרה ופעלו עבור השיעים באיראן. בעקבות מעצרו נערכו הפגנות מחאה בסעודיה שבמהלכן נהרגו שלושה מפגינים שיעים.

 

עונש המוות שקיבלו א-נימר וכמה מעמיתיו הוא הקשה ביותר שיכול היה בית המשפט בסעודיה לגזור עליהם. אם לא די בהוצאה להורג הרי שגופותיהם אמורות להיות מוצגות בפומבי כדי להרתיע אחרים מלפעול כמוהם. 

 

השאלה הגדולה היא אם הרשויות הסעודיות יוציאו לפועל את גזר הדין ויוציאו את השייח השיעי להורג. ההחלטה בעניין נמצאת בידיו של המלך סלמאן בן עבד אל-עזיז.

 

"אם השייח א-נימר יוצא להורג, סעודיה תשלם מחיר כבד", הזהיר סגן שר החוץ האיראני, חוסיין אמיר עבד א-להיאן, בראיון לערוץ האיראני "אל-עאלם". מאז שבית המשפט הסעודי גזר על א-נימר עונש מוות הגבירה איראן את הטון שלה בנושא, ובמקומות נוספים בעולם מתחו ביקורת על ההחלטה הסעודית לגזור עונש מוות בגין העבירות שבהן הואשמו השייח וששת עמיתיו.

 

סעודיה טענה שהסיקור התקשורתי בעולם המערבי של משפטו של א-נימר היה מוטה ונבע ממניעים פוליטיים לחלוטין. ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון אמר כי לדעתו השייח השיעי לא יוצא בסוף להורג. בכל מקרה, בין שהוא יוצא להורג ובין שלא, הפגנות המחאה השיעיות בסעודיה לא צפויות להיעלם והמיעוט השיעי במדינה ייצא בקרוב שוב לרחובות נגד המשטר הסוני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
"עודד למלחמת אחים" בסעודיה. השייח השיעי א-נימר
צילום: AP
מומלצים