שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מקרה נדיר: בשל טעות גנטית - האב הפך לדוד של בנו

  לאחר שהתינוק נולד בעקבות טיפולי הפריה גילה אביו של תינוק שהוא אינו אביו הביולוגי אלא הדוד שלו. בירור העלה כי הוא נשא מטען גנטי של אחיו התאום שמת ברחם, והעביר אותו לבנו

  מקרה גנטי נדיר: אב גילה שהוא אינו אביו הביולוגי של בנו, אלא הדוד שלו. בדיקות גנטיות הראו כי התינוק לא נושא את המטען הגנטי של אביו, בשל טעות שהתרחשה בעבר הרחוק, כשהאב עוד היה ברחם אמו.

   

  קיראו עוד חדשות בריאות

  בשקית סנדוויצ'ים: רופאים חיממו והצילו פגה במשקל 500 גרם

  משרד הבריאות קובע: נקניקים - רק פעם בחודש

  נפתחו דיוני הסל עם 300 מיל' לתרופות בשווי 2 מיליארד

   

  המקרה הסבוך והנדיר הזה התרחש באחרונה בארצות הברית: בני זוג גילו כי בנם שנולד בריא בשנה שעברה, לאחר טיפולי פוריות, הוא בעל סוג דם שונה משל שני הוריו. האב המודאג ביצע בדיקת אבהות שהראתה שהיא איננה תואמת את זו של בנו.

   

  מרפאת הפוריות בה טופל זוג ההורים, הבטיחה להם שלא הייתה טעות בטיפולי הפוריות, וכי הביצית הנכונה של האם הופרתה עם זרעו של האב. הזוג החליט לשכור את שירותיו של עורך דין, והמשיכו לבדיקות נוספות.

   

  לבסוף התברר, כי האב הוא מקרה נדיר של "כימרה אנושית": הוא ספג את המטען הגנטי של אחיו התאום ששהה איתו ברחם אמו ומת. המטען הגנטי של התאום המת, עבר לבנו.

   

   ( )

   

  בדיקות גנטיות נוספות שנערכו לאב הטרי, הראו שהמטען הגנטי בנוזל הרוק של האב שונות מהמטען הגנטי בזרעון שיצר את בנו. עם זאת, החוקרים הרגיעו כי התינוק הוא אכן בנו, כיוון שכ-10% מהמטען הגנטי של האב ובנו תואמים.

   

  מקרה נוסף של "כימרה אנושית" דווחה בעבר בבוסטון, כאשר קרן קיגן מצאה שתאי הדם שלה בעלי מטען גנטי שונה מהמטען הגנטי בשחלותיה. התברר כי השחלות שלה ייצרו ביציות שהביאו לעולם את שני בניה, בעלי מטען גנטי השונה משלה.

   

  אף שכמעט ולא שומעים על מקרים כאלה של "כימרה אנושית", טוענים מומחים, כי היא שכיחה הרבה יותר ממה שחושבים. עם זאת, במרבית המקרים, מתגלה ה"טעות האנושית" הזו רק בדרך אגב, כמו במקרים אלו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אבא ובן. איך הוא יכול להיות גם הדוד?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים