שתף קטע נבחר

הצפות בכפר סבא, רעננה והרצליה: "מצב חירום"

עוצמת הגשם הובילה להצפות ברחבי אזור השרון. אנשים נלכדו באוטובוס ובדירה בהרצליה, תחנת הרכבת בעיר נסגרה והילדים הונחו להישאר בבתי הספר. בשירות המטארולוגי מזהירים: זה יילך ויחמיר. "ראש העיר הרצליה: "הכרזתי על מצב חירום, ישראל לא ערוכה, אנחנו מדינת עולם שלישי"

מתמודדים עם ההצפות בהרצליה, היום ()
מתמודדים עם ההצפות בהרצליה, היום
רעננה טובעת, הרצליה במצב חירום ורחובות בכפר סבא נסגרו לתנועה.
זו התוצאה של גשם מקומי כבד שירד היום (ד') באזור השרון וגרם להצפות נרחבות, ולהצהרה מצד ראש עיריית הרצליה כי מדובר ב"מצב חירום". פדלון, יח עם ראשי הערים של כפר סבא ורעננה קראו להקמת ועדת חקירה לאירועי הימים האחרונים. בשירות המטאורולוגי מעריכים כי המצב יילך ויחמיר.  לפי שעה לא ידוע על נפגעים.

* נתקעתם בסופה? ראיתם נזקים? שלחו לנו למייל האדום
 

 

לוחמי האש מתחנה אזורית השרון פעלו לחילוץ עשרות אזרחים שנלכדו ברכבם הפרטי עקב הגשמים העזים וההצפות, בעיקר בערים כפר סבא ורעננה. עשרות לכודים במעליות עקב הפסקות החשמל חולצו אף הם.

בהרצליה הוצפו כמה רחובות באזור התעשייה. צוותים של העירייה מחלצים שני ילדים מבית ברחוב רמז. ברחוב הבריגדה פינת הדר בהרצליה יש נוסעים לכודים באוטובוס, וגם תחנת הרכבת בעיר נסגרה. בשל תנאי מזג האוויר לא מתקיימת פעילות בשדה התעופה בהרצליה. בשעה האחרונה בסערת הברקים שהתקיימה במישור החוף ברק פגע במערכת הטכנית המטאורולוגית בשדה, שנמצא בטיפול הגורמים הטכניים.
 


ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, הנחה את כל בתי הספר לא לשחרר את התלמידים מבתי הספר ולהשאירם במבנים עד שההורים יאספו אותם. "הכרזתי על מצב חירום בעיר. כל כוחות ההצלה בעיר עובדים במטרה להציל חיי אדם", אמר פדלון. "הנחיתי את כל מוסדות החינוך להישאר בבתי הספר עד שההורים יבואו לקחת אותם, והוריתי לכל עובדי העירייה להישאר בעבודה מעבר לשעות הרגילות. הכול תחת שליטה".

 

 

פדלון אמר כי הוא דורש להקים ועדת חקירה ממלכתית. "אין חשמל. אני דורש להקים ועדת חקירה ממלכתית. אי אפשר להמשיך בשיטת סמוך על סמוך", אמר. "זו לא אחריות שלי על גיזום העצים. כל הניקוזים אצלנו פתוחים. נערכנו מבעוד מועד. אני עוקב אחרי עבודת פתיחת הניקוזים".

פדלון הוסיף: "ברמת הלאומית לא ערוכים. זאת אנרכיה, צריך לעצור את זה עכשיו ומיד. אין משילות במדינה לכן זה לא היה קורה. זה מצב חירום. אני מצפה שתהיה משילות. איפה המשילות? 72 שעות ללא חשמל. זה עולם 3. איפה החמלה? הייתי במקום שבו נפלו עמודים. הגיעו שני עובדי של חברת חשמל עם חולצת טריקו והלכו כלעומת שבאו".

 

 

סלון כלות שהוצף ברעננה (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
סלון כלות שהוצף ברעננה(צילום: ג'ורג' גינסברג)

רחוב סיני ברעננה התמלא בוץ (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
רחוב סיני ברעננה התמלא בוץ(צילום: עידו ארז)
 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)
 

רעננה, הבוקר (צילום: עציון שוורץ) (צילום: עציון שוורץ)
רעננה, הבוקר(צילום: עציון שוורץ)

 (צילום: חן טרומן) (צילום: חן טרומן)
(צילום: חן טרומן)

 (צילום: סיוון רוזנבלום) (צילום: סיוון רוזנבלום)
(צילום: סיוון רוזנבלום)

 (צילום: אלינור ליבר) (צילום: אלינור ליבר)
(צילום: אלינור ליבר)
אליאור גיל, חזאי חדשות 10, אמר כי השיא עוד לפנינו: "קשה להאמין כשרואים את התמונות מהשרון. "יש כאן שילוב של שני תנאים מטאורולוגים: אוויר קר בשכבות הנמוכות באטמוספרה והרוחות מאוד חלשות. באירוע הקודם היה ברד ורוחות חזקות. בגלל שהפעם יהיו רוחות חלשות, העננים יהיו יותר זמן וימטירו יותר גשם", הסביר. "לא אתפלא אם הסוף המערכת בשישי יהיו מקומות בהן ירד כבר כמות של כשליש מכלל המשקעים ואנחנו עוד לא בנובמבר".

 

אוטובוס שנתקע ברחוב ויצמן בכפר סבא (צילום: אפי סאבו) (צילום: אפי סאבו)
אוטובוס שנתקע ברחוב ויצמן בכפר סבא(צילום: אפי סאבו)

כפר סבא, היום (צילום: ליאור עוזיאל) (צילום: ליאור עוזיאל)
כפר סבא, היום(צילום: ליאור עוזיאל)

רחוב אחוזה, המרכזי ברעננה, היום (צילום: אלה ויינר-בניה) (צילום: אלה ויינר-בניה)
רחוב אחוזה, המרכזי ברעננה, היום(צילום: אלה ויינר-בניה)

וגם זה קרה ברחוב אחוזה ברעננה (צילום: אלה ויינר-בניה) (צילום: אלה ויינר-בניה)
וגם זה קרה ברחוב אחוזה ברעננה(צילום: אלה ויינר-בניה)

 (צילום: Eran A) (צילום: Eran A)
(צילום: Eran A)

בית ספר ברחוב סיני ברעננה הוצף, ו-250 תלמידי תלמוד תורה לא יכלו לצאת. הם רוכזו בקומה השנייה של המבנה וחולצו לאחר מכן על ידי כוחות הכיבוי.

עציון שוורץ, שנסע ברעננה, סיפר כי "תוך דקות הרחוב הוצף במטר וחצי מים. ילדים והורים נתקעו ברכבים וחילצנו אותם. מערכת הניקוז פה סתומה ברחוב, שלוש כיתות לימוד הוצפו לגמרי וכרגע כל הילדים עלו קומה והם תקועים שם. יש פה גנים ובתי ספר. אנחנו מנסים לפנות פה את הילדים על הכתפיים, יש פה 60 ילדים".


דובר עיריית רעננה, יעוז סבר, אמר כי הרשות המקומית נערכה כראוי אולם מדובר בסערה קיצונית עם הרבה גשם. "כל הפעולות נעשו מבעוד מועד, קולטנים נפתחו. אנחנו לא עוסקים בהפקת לקחים. מאות עובדים שלנו נמצאים בשטח ומסייעים לתושבים", הסביר. "קיבלנו דיווחים מקומיים על מספר קטן של גנים שהועברו לגן שכן. ברוב הגנים יש חשמל, וגם אם נופל החשמל יש תאורת חירום, כך שאנחנו ערוכים לתרחישים. יש הפסקות חשמל ברחבי העיר ואנחנו נמצאים בקשר שוטף עם חברת החשמל".

 

סבר הוסיף כי ראש עיריית רעננה, זאב בילסקי, פנה יחד עם ראש עיריית כפר סבא ודרש מראש הממשלה להקים ועדת חקירה לבדיקת האירועים. "אנחנו מקווים שזו תהיה הפעם האחרונה שאנשים נמצאים שלושה ימים ללא חשמל בגלל סכסוך עובדים", הסביר.

ליד עזריאלי בתל אביב הרמזורים לא עובדים (צילום: גיא כצנלסון) (צילום: גיא כצנלסון)
ליד עזריאלי בתל אביב הרמזורים לא עובדים(צילום: גיא כצנלסון)

גם הרצליה שוקעת (צילום: Katerina) (צילום: Katerina)
גם הרצליה שוקעת(צילום: Katerina)

שוק הכרמל מוצף (צילום: אסף קמר) (צילום: אסף קמר)
שוק הכרמל מוצף(צילום: אסף קמר)
 

"כרגע יורדים גשמים חזקים באזור תל אביב כפר סבא ורעננה", אומר חזאי מטאו טק, שלמה אוברמן. "נכנס ענן מפותח שגורם לגשמים חזקים. בכפר סבא יש כבר 5 מילימטרים של גשם נכון ל-12 בצהריים, והוא גורם להצפות משום שהוא חזק ומקומי. בזמן קצר יכולים לרדת 10-20 מ"מ. הדברים הם מאד מקומיים, המצב הזה של גשמים מקומיים ילך ויחמיר בשעות אחר הצהריים קיים חשש משעות אחר הצהריים-ערב עד מחר אחר הצהריים לגשמים חזקים בעיקר בחוף ובשפלה עם חשש כבד להצפות במקומות הנמוכים".

 

רעננה מוצפת (צילום: יוסי ש. ) (צילום: יוסי ש. )
רעננה מוצפת(צילום: יוסי ש. )

 (צילום: רונן קרן) (צילום: רונן קרן)
(צילום: רונן קרן)

וכך זה נראה בתל אביב (צילום: איתי כהן) (צילום: איתי כהן)
וכך זה נראה בתל אביב(צילום: איתי כהן)

 (צילום: גיל באיער) (צילום: גיל באיער)
(צילום: גיל באיער)

  

חזרתו של הגשם גרמה שוב להפסקות חשמל, כשכעת יש 15 אלף בתי אב ללא חשמל. "בשל מטח הגשמים נפגעו כמה קווי מתח גבוה באזור המרכז, השרון והקריות", נמסר מחברת החשמל. "צוותי חברת החשמל מטפלים בתיקון המפגעים להחזרת

 האספקה. מדובר במצב דינמי ומשתנה. לגבי צפי, נעדכן בהמשך. עובדי החברה ממשיכים לעבוד במתכונת חירום".

 

בכמה מוקדים פסקה מערכת הרמזורים לפעול. בתל אביב דיווח גיא, שעובד באזור עזריאלי: "הרמזורים הפסיקו לעבוד. המשטרה טרם הגיעה לכאן, זה כאוס מטורף. כל הצומת עומד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Katerina
הצפות ברעננה, היום
צילום: Katerina
מומלצים