שתף קטע נבחר

קצין השב"ס שהשתתף בלינץ': "מתייפיפים אומרים שאני רוצח, אבל אני לא מצטער"

רונן כהן שמע את היריות בתחנה המרכזית בבאר שבע ורץ למקום. לטענתו, הוא ראה שוטרים שכיוונו נשק לעבר הפטום זרהום שזוהה בשוגג כמחבל ולאחר שראה שהוא זז בעט בו. "רק באתי לנטרל מחבל. אני מקבל הודעות נאצה", מספר כהן. למרות שהוא מצטער הוא מבהיר: "אם יקרה מקרה דומה אפעל באותה מידה"

 

הגרסה שלו: קצין שב"ס, מישר רונן כהן, שוחרר בשבוע שעבר לביתו לאחר שנעצר בחשד להשתתפות בלינץ' באזרח האריתריאי הפטום זרהום במהלך הפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע. הערב (ד') הוא מספר את גרסתו לאירועים וטוען: "אם הייתי יודע שהוא לא מחבל, לא הייתי נוגע בו".

 

בשיחה עם ynet הוא מספר את השתלשלות האירועים ואומר שראו במפורש שזרהום מזיז את הידיים לאחר ששוטרים כיוונו לעברו נשקים. "הוא לא היה מנוטרל. הדבר הראשון שעלה לי לראש זה שיש לו נשק. לאחר מכן הוא עשה תנועה עם היד שהוא הולך להוציא משהו. נתתי לו בעיטה בעורף וישבתי לידו. לא נגעתי בו. בעיניי ובעיני כולם הוא היה מחבל באותו רגע", סיפר כהן.

 

כהן היה בדרכו לבית חולים כדי לעבור צילום לידו. אז שמע על הפיגוע ורץ לעבר התחנה המרכזית. "לא חשבתי פעמיים. התקשרתי מיד לאשתי ואמרתי לה שהכול בסדר. האריתריאי היה לבד והתחיל לעשות תנועות עם הידיים והראש", הוא מספר.

 

"האדם שניסה להגן על המחבל, לא אמר לי שהוא לא מחבל. הוא תקף אותי. אני 13 שנה בכוחות הביטחון ואין לי עבירה אחת של תקיפה. באתי לעבוד כדי להרביץ למישהו? יכולתי לברוח. ברגע שנשבעתי אמונים למדינת ישראל ואני רואה מחבל לא מנוטרל, אני אנטרל אותו. אם בעוד שבועיים יהיה מקרה דומה, אני אתנהג אותו דבר".

 

מצטער על הזיהוי השגוי אבל לא על המעשה. כהן (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
מצטער על הזיהוי השגוי אבל לא על המעשה. כהן(צילום: הרצל יוסף)
 

שילם בחייו. זרהום ()
שילם בחייו. זרהום

כהן הבין מאוחר יותר שזרהום לא היה המחבל. "הרגשתי כאב גדול, אבל בוא נגיד את האמת. הוא מת מהירי. לא היה פה לינץ'. הלינץ' היחיד שהיה זה באוקטובר 2000. אני מקבל הודעות נאצה, אומרים לי שאני רוצח, אבל אני לא מצטער על המעשים".

 

לקצין השב"ס יש ביקורת רבה נגד אלה שמבקרים אותו. "הם מתייפים. אם לא הייתי עושה והוא היה יורה בי, המשפחה שלי הייתה יושבת שבעה ומבחינת המדינה הייתי אדם שנרצח בפיגוע. איך יכולים לשפוט אותי בסיטואציה שכדורים עפים לך מעל הראש. לא באתי להתעלל בו. רואים שאני יושב לידו 25 שניות. אם הייתי רוצה להתעלל בו, למה לא נגעתי בו?".

 

כעת מתמודד כהן עם כוונת שב"ס לזמנו לשימוע וכנראה לסיים את תפקידו בשירות בתי הסוהר. כהן אומר כי בכוונתו להילחם. "אני גאה להיות חלק משב"ס. אני לא יכול להגיד שהם מתנערים ממני כי לא שמעתי את זה מהם. כשאני אשמע את זה, יהיה לי מה להגיד. אני בטוח שהם יעמוד לצידי".

 

לדבריו, יש הוכחות שיטהרו אותו. "יש אמת אחת והיא שלי. יש גם סרטון אבטחה. אני מצפה משב"ס שיקבלו את ההחלטה לא לפי ההד התקשורתי שלצערי הוא נגדי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים