שתף קטע נבחר

נתניהו חוזר בו: "הנאצים לא נזקקו למופתי כדי לרצוח יהודים"

אחרי שעורר סערה בעקבות דבריו שהמופתי של ירושלים שכנע את היטלר לשרוף יהודים וטען שהצורר הנאצי בכלל רצה לגרש אותם מאירופה, ראש הממשלה מתקפל: "ההחלטה לעבור מגירוש ל"פתרון הסופי" התקבלה על-ידי הנאצים. הם לא נזקקו למופתי כדי להחליט

 

מתיישר עם ההיסטוריה: סערה רבה התעוררה כאן בישראל וברחבי העולם בעקבות הטענות שהשמיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כשהציג גרסה משלו ל"פתרון הסופי" שיישם אדולף היטלר במלחמת העולם השנייה. לפני 10 ימים טען נתניהו שהמופתי של ירושלים חאג' אמין אל-חוסייני שכנע את היטלר ליישם את המהלך. כעת נתניהו מתקפל: "ההחלטה על 'הפתרון הסופי' נתקבלה על-ידי הנאצים ולא הייתה תלויה בהשפעה של גורמים אחרים".

 

בעמוד הפייסבוק שלו ביקש נתניהו בצהריים (ו') להבהיר את דבריו ופרסם פוסט בעברית וגם באנגלית: "אני מבקש לחדד ולהבהיר את דבריי בעניין הקשר בין המופתי לנאצים. בשום אופן לא הייתה לי כוונה לפטור את היטלר מאחריותו לשואה. היטלר וההנהגה הנאצית הם האחראים לרצח ששת המיליונים של בני עמנו", כתב נתניהו.

 

"הנאצים ראו במופתי משתף פעולה, אך הם לא נזקקו לו כדי להחליט על הרצח השיטתי של יהדות אירופה שהחל כבר ביוני 1941", הבהיר ראש הממשלה.

 

לפני כשבוע וחצי נאם נתניהו במסגרת הקונגרס הציוני. נתניהו סיפר בקונגרס הציוני שהמופתי "טס לברלין. היטלר לא רצה להשמיד את היהודים באותו הזמן, הוא רצה לגרש אותם. חאג' אמין אל-חוסייני הלך אליו ואמר: 'אם תגרש אותם, הם יגיעו לכאן'. 'אז מה עליי לעשות איתם?', שאל. הוא ענה: 'שרוף אותם'".

 

הדבר עורר זעם רב בקרב היסטוריונים וניצולי שואה ששללו באופן מוחלט את דבריו של ראש הממשלה. גם ממשלת גרמניה נאלצה להוציא הודעה הבהרה על כך שגרמניה הנאצית הייתה האחראית להשמדת שישה מיליון יהודים.

היטלר ואל-חוסייני ב-1941 (צילום: Heinrich Hoffmann) (צילום: Heinrich Hoffmann)
היטלר ואל-חוסייני ב-1941(צילום: Heinrich Hoffmann)

גם במסיבת עיתונאים עם הקנצלרית אנגלה מרקל לא הניעה את נתניהו לחזור בו מדבריו.  "היטלר היה אחראי לשואה", אמר נתניהו אך ציין כי במשפט אייכמן הייתה עדות מפורטת על חלקו של המופתי בירושלים, שביקש מהנאצים למנוע את מנוסת היהודים באירופה ותמך בהשמדה: "המופתי דחק בהנהגה הנאצית להמשיך בפתרון הסופי. במשפט אייכמן העדויות הרחיבו על כך. הוא הפך ליועץ לאייכמן והימלר ביישום התכנית".

 

גם בפוסט שפרסם בצהריים התייחס נתניהו למופתי. "הוא היה בין אלה שתמכו בשאיפה הנאצית להשמיד את היהודים. הוא פעל מברלין בזמן המלחמה, הפיץ עבור הנאצים תעמולה אנטישמית ארסית, גייס מוסלמים לשורות ה-SS, דרש שעם כיבוש המזרח התיכון הנאצים ישמידו את היישוב היהודי בארץ והתנגד בתוקף ליציאת היהודים – אפילו ילדים – מן התופת הנאצית, ביודעו שבזה נחרץ גורלם".

 

"בדבריי", הבהיר נתניהו, "התכוונתי להמחיש את גישתו הרצחנית של המופתי כלפי היהודים במגעיו המתמשכים עם הצמרת הנאצית. בניגוד לרושם שנוצר, לא הייתה לי כוונה לטעון שבשיחתו עם היטלר בנובמבר 1941 המופתי שכנע אותו לאמץ את הפתרון הסופי, דבר שהנאצים החליטו עליו בעצמם".

 

לסיום כתב נתניהו: "חשוב היה לי לציין שעוד לפני מלחמת העולם השנייה היה זה המופתי שהפיץ את השקר הגדול שהיהודים מתכוונים להרוס את מסגד אל-אקצה. השקר חי והוא ממשיך לגבות מחיר דמים. המופתי היה פושע מלחמה ששיתף פעולה עם הנאצים והתנגד למדינה יהודית בגבולות כלשהם. ב-2013 אבו מאזן שיבח אותו כ"חלוץ" פלסטיני. העובדה שהמופתי הוא דמות נערצת בקרב ההנהגה הפלסטינית גם היום מלמדת רבות על גישתה האמיתית של הנהגה זו כלפי ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
מומלצים