שתף קטע נבחר

דאעש בסיני טוען שהפיל את המטוס הרוסי

שלוחת המדינה האיסלאמית בחצי האי טוענת כי אנשיה הפילו את מטוס הנוסעים, למרות שהטילים שבידיה אינם מגיעים לגובה שבו היה המטוס. כל 224 הנוסעים ואנשי הצוות נספו. גורם ברשות התעופה המצרית אמר כי הטייס דיווח על תקלה לפני ההתרסקות

 

  

שלוחת דאעש בסיני פרסמה אחר הצהריים (שבת) הודעה שבה היא טוענת כי אנשיה בחצי האי הפילו את מטוס הנוסעים הרוסי שהתרסק. 224 נוסעים ואנשי צוות נספו בהתרסקות, שנסיבותיה נחקרות ברוסיה ובמצרים. גורם ברשות התעופה המצרית אמר כי הטייס דיווח על תקלה לפני ההתרסקות, אך אין לכך אישור רשמי.

 

"לוחמי המדינה האיסלאמית הצליחו הבוקר להפיל מטוס נוסעים רוסי מסוג A321 שהמריא משארם א-שייח בדרכו לרוסיה", טוענים בדאעש. גורם ששוחח עם סוכנות המזוהה עם דאעש טען כי "הפעולה הזו היא תגובה להתקפות של מטוסי חיל האוויר הרוסי שגרמו למותם של מאות מוסלמים בשטח סוריה, רבים מהם נשים וילדים".

 

שר התחבורה הרוסי, מקסים סוקולוב, אמר כי הטענה של דאעש אינה נכונה. חשוב לציין כי לשלוחת דאעש בסיני יש טילי SA18, שמגיעים לגובה של קצת יותר מחמישה קילומטרים, ואילו המטוס הרוסי היה בגובה של כ-11 קילומטרים לפני שהחל לאבד גובה.

מעלים את גופות הנספים על מסוק צבאי  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מעלים את גופות הנספים על מסוק צבאי (צילום: AFP)

כוחות צבא במקום ההתרסקות (צילום: AP) (צילום: AP)
כוחות צבא במקום ההתרסקות(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

פעילים של שלוחת דאעש בסיני ()
פעילים של שלוחת דאעש בסיני
  

"תדעו לכם רוסים, ואלה שנמצאים אתכם בברית, שאין לכם ביטחון באדמות המוסלמים ולא במרחב האווירי שלהם. הרצח היומיומי של עשרות בסוריה באמצעות ההפצצות של המטוסים שלכם יביא עליכם אסונות. כמו שאתם הורגים, ככה אתם תיהרגו בעזרת אללה", נכתב בהודעה בסוכנות הידיעות שפורסם אל-אעמאק. בחודש יולי טענה שלוחת דאעש כי פגעה בשני מסוקי אפאצ'י של צבא מצרים. בתמונות שהופצו ברשתות החברתיות נראו לכאורה שברי המסוקים וירי נ"מ.

 

באתר החדשות הרוסי "לנטה.רו" דווח כי הצוות של המטוס התלונן לפני יותר משבוע כמה פעמים על בעיות במנוע של המטוס ודבר לא נעשה. עוד דווח כי לפני שהקשר עם המטוס נותק ביקש הטייס לשנות מסלול ולנחות בקהיר. הרשויות ברוסיה פשטו על משרדי חברת התעופה קוגלימביה במוסקבה והחרימו מסמכים. ועדת החקירה הרוסית מסרה כי נלקחו דגימות מנקודת התדלוק האחרונה בעיר סמארה ברוסיה, והמעורבים בהכנת המטוס לטיסה נלקחו לתשאול. הנשיא ולדימיר פוטין הודיע כי מחר יצוין במדינה יום אבל לאומי לזכרם של הנספים. 

קרובי המשפחה בוכים בנמל התעופה בסנט פטרסבורג  (צילום: AP) (צילום: AP)
קרובי המשפחה בוכים בנמל התעופה בסנט פטרסבורג (צילום: AP)

דמעות בסנט פטרסבורג (צילום: EPA) (צילום: EPA)
דמעות בסנט פטרסבורג(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

בהודעת ממשלת מצרים נמסר כי "המטוס המריא בשעה 05:58 שעון קהיר משדה התעופה בשארם א-שייח לכיוון סנט פטרסבורג. בשעה 06:20 המטוס נעלם ממסכי המכ"ם. מטוס של צבא מצרים קלט את שברי המטוס בקרבת הכפר אל-חסנה באזור הררי".

 

מחברת איירבוס נמסר: "איירבוס מצטערת להודיע שמטוס A321-200 שהופעל על ידי חברת מטרו-ג'ט (בעבר קוגלימביה) היה מעורב בתאונה מעל חצי האי סיני. כלי הטיס המריא לפי המתוכנן משארח א-שייח לסנט פטרסבורג. המטוס שהיה מעורב בתאונה צבר 56,000 שעות טיסה בכמעט 21 אלף טיסות". 

 

ברוסיה הגיעו משפחות רבות לשדה התעופה בסנט פטרסבורג כדי לקבל מידע על גורל יקיריהם. אחת מהן הייתה אירנה. "בתי הייתה על הטיסה הזאת", סיפרה בדמעות. "אנחנו לא יודעים כלום. אני מקווה מאוד שהיא לא נהרגה באסון הזה". אישה אחת עמדה בגרון חנוק מול המצלמות כשהיא מראה תמונה של בנה שעלה על המטוס יחד עם בתו.

 

  

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)
 

קצין משטרה בשדה אמר לעיתונאים כי נפתח חמ"ל למשפחות במלון קראון פלאזה בעיר ולשם יזרום כל המידע. "אנחנו עדיין מקבלים פרטים ממצרים ומקווים שיהיה לנו מה לחדש בקרוב", אמר הקצין הרוסי. סיני מהווה יעד פופלרי לתיירים רוסים. שלושה מיליון תיירים ביקרו בשנה החולפת במצרים, חלק גדול מהם בסיני.

 

הריסות המטוס נמצאו בצפון סיני, דרומית לאל-עריש. המקום מרוחק 105 קילומטרים מאילת באזור שבו נערכים קרבות בין צבא מצריים לג'יהאדיסטים. גופות רבות נמצאו בזירה, בהן 17 של ילדים. הקופסה השחורה של המטוס נמצאה.

המטוס שהתרסק ()
המטוס שהתרסק

זירת ההתרסקות, 105 קילומטרים מאילת ()
זירת ההתרסקות, 105 קילומטרים מאילת
 

בנוסף לחקירה המצרית, גם רוסיה פתחה בחקירה ובאופן רשמי בודקת "הפרת חוקי טיסה והכנה לקראתה". צוות חקירה רוסי עושה את דרכו למצרים. ממוסקבה נמסר כי הצוות יפעל בשיתוף פעולה עם הרשויות במצרים.

 

מניתוח נתוני המכ"ם עולה כי לפני שאבד הקשר עם המטוס הוא טס במהירות של בערך 400 קשר לשעה (740 קמ"ש) ואז בשנייה אחת צנח ל-93 קשר לשעה (172 קמ"ש), ובשלב זה גם אבד הקשר עם המטוס.

הגרף האדום מסמל מהירות, והכחול מסמל גובה ()
הגרף האדום מסמל מהירות, והכחול מסמל גובה
 

ממשרד החוץ הישראלי נמסר כי לא ידוע עדיין על ישראלים שהיו במטוס, ולא הגיעו פניות ממשפחות לחדר המצב. לפי שעה נמשכות הטיסות לאילת כסדרן וגם התעבורה בנתיב התעופה בסיני שבו התרסק המטוס הרוסי נמשכת. בעבר הייתה מחלוקת בין רשות התעופה האזרחית לבין החברות הטסות לאילת על נתיב הגישה לנחיתה שעובר בקרבה מסוכנת לצפון מזרח סיני. דובר על סכנה של טילי כתף שיש בידי הטרוריסטים בחצי האי.

 

אברהם (קים) קמחי, חוקר תאונות אוויריות במשרד התחבורה וקברניט לשעבר בחברת אל על, אמר בשיחה עם ynet כי עדיין מוקדם להעריך מדוע מטוס הרוסי התרסק בחצי האי סיני. לדבריו, "אנחנו בשלב מאוד מוקדם בשביל להעריך מה קרה, הקופסאות השחורות כבר נמצאו וזה דבר שיכול להאיר את כל האירוע הזה".

 

קמחי ציין כי לאחרונה היו מספר אירועים אוויריים במעורבות מטוסי איירבוס מדגם 320 בהם עלתה בעיה של אנשי הצוות במעבר בין הטייס האוטומטי לטיסה ידנית. "יש דיווח שעדיין לא אומת, על ידי הקלטות, על כך שהטייס ביקש לחזור לנחות בשארם א-שייח", הסביר, "הרבה מנתוני הטיסה שפורסמו הם בלתי אפשריים, וברגע זה ההערכה היא שמדובר בתקלה טכנית ולא בהפלה מכוונת. השינוי במהירות ובגובה, בצורה כל כך חדה, יכול להצביע על אולי בכך שהמטוס איבד מנוע והסתבך עם המהירות, אבל עדיין מוקדם להעריך ללא נתונים נוספים".

 

 

 

 

 


פורסם לראשונה 31/10/2015 14:15

 

יואב זיתון ורון בן ישי השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
בני משפחה של הנוסעים ברוסיה
צילום: EPA
מומלצים